I ECS se vzbouřila. Dovolí přetaktování na deskách s čipsetem H87, B85 i H81

0

Koncem června (júna) se odehrála taková malá revoluce; to když firma ASRock v nové verzi BIOSu umožnila přetaktovávat odemčené čipy Haswell i na deskách s levnějšími čipovými sadami. To bylo doposud něco, čemu Intel bránil – taktování povoluje jen na dražším čipsetu Z87 (zřejmě proto, aby přetaktovávání levnějšího hardware nekazilo tržby z dražších modelů). Zdá se ale, že tato omezení se dají alespoň částečně obejít. Po ASRocku se k této pro zákazníky příjemné rebelii už stihl přidat další výrobce, a to společnost Elitegroup, produkující desky ECS.

Přetaktování byv u ECS opět mělo být umožněno změnou násobiče, takže se zřejmě zase bude jednat o funkci, vyhrazenou vlastníkům procesoru s otevřeným násobičem (tedy Core i7-4770K nebo i5-4670K). Toto nastavení bude přístupné v BIOSu. Podobně jako ASRock se ECS také na snímcích obrazovky chlubí s čipem Core i7-4770K přetaktovaným na 4,8 GHz. Bohužel zatím neznáme příliš podrobností – tedy třeba jaký je rozsah podporovaných frekvencí, nebo zda při tomto způsobu taktování zůstávají použitelné šetřící funkce CPU.

ECS umožní přetaktování Haswellu na deskách se sadou H87, B85 i H81ECS umožní přetaktování Haswellu na deskách se sadou H87, B85 i H81 ECS umožní přetaktování Haswellu na deskách se sadou H87, B85 i H81

Zatímco ASRock zprovoznil přetaktování na deskách s čipovými sadami H87 a B85, ECS sáhne rovnou do lowendu. Vedle H87 a B85 totiž slibuje podporu této funkce i na kusech s nejlevnějším čipsetem H81, byť zveřejněné obrázky naznačují, že by v tomto případě mohl být takt omezen. Na snímcích můžete vidět, že je v tomto případě nastaven „jen“ na 4,5 GHz (pokud tedy nejde o daň za horší napájecí kaskádu použité desky H81H3-A3).

Tisková zpráva není v tomto směru zcela jasná, nicméně se zdá, že ECS zpřístupní tuto přetaktovávací funkci na všech deskách s čipovými sadami H87, H81 a B85. Vedle již výše zmíněného modelu ukazují snímky programu CPU-Z taktování na modelu H87H3-M4 (na obrázku) a také na desce B85H3-M4.

Deska ECS H87H3-M4
Deska ECS H87H3-M4

Značku ECS v našich obchodech asi nenajdete a také je pravda, že v dobách minulých nemívala často nejlepší pověst (což je částečně dáno cenovými segmenty, v nichž působila). Nicméně to, že se Elitegroup přidala k rebelii ASRocku, dává naději, že se postupně osmělí i další výrobci, čímž by alespoň částečně padla nutnost kupovat k dražším odemčeným procesorům navíc ještě dražší desky. Pokud se podaří restriktivní politiku Intelu trochu uvolnit, bude to jen dobře.

 

Zdroj: ECS

Ohodnoťte tento článek!