I MSI chystá „hráčské“ desky s čipsetem B85. Bude i dobře vybavené Mini-ITX

0

Minulý týden jsme psali o desce Asus B85-Pro Gamer. Ta byla zajímavá tím, že kombinovala nadstandardní výbavu a funkce s levnější čipovou sadou Intel B85 (pročež asi bude dostupnější než ekvivalentní model založený na čipsetu Z87). Zdá se, že s tímto krokem Asus nezůstane bez následovníků. Velmi podobně koncipované základovky totiž nyní oznámilo také MSI – ovšem tato firma má místo modelů plné velikosti za lubem naopak desky pro leckoho zajímavějších typů Micro ATX a Mini-ITX. Oba dva modely budou patřit do „lepší“ řady Gaming, poběží ale na čipsetu B85.

Deska MSI B85I Gaming, tedy model typu Mini-ITX, je podobně dobře vybavená jako zmiňovaný Asus, a to lákadly obvyklými u dalších desek, které MSI ve své řadě Gaming má. Nachází se na ní integrovaný zvuka Audio Boost založený na Realteku ALC1150; její součástí je i sluchátkový zesilovač, který má dokázat vybudit sluchátka i s impendancí 600 Ω. Deska podporuje i funkci USB Audio Power pro kvalitnější napájení externích zvukovek či DACů. Model má také síťový adaptér Killer E2200 a osazen je i slot Mini PCI, do nějž lze nainstalovat třeba bezdrátový modul.

Základní deska MSI B85I Gaming
Základní deska MSI B85I Gaming

Na PCB je vyvedeno pět portů SATA (z toho čtyři podporují režim 6 Gb/s), na zadním panelu pak dva porty USB 3.0 (další dva lze přidat z vývodu), čtyři USB 2.0, šest jacků pro analogové audio a k tomu optický S/PDIF; vedle Ethernetu pak také eSATA. Vůbec nic nelze vytknout výstupům videa (pokud tedy nepožadujete analogové VGA): MSI osadilo DVI (single-link), HDMI i DisplayPort, ke kterému lze připojit monitor o rozlišení 4K. Všechny tři digitální výstupy by měly být použitelné naráz. Deska jinak používá komponenty označené výrobcem značkou Military Class 4; napájecí kaskáda je chlazená pasivem.

Pozornější obyvatelé internetu si již všimli, že se deska velmi podobá jinému Mini-ITX modelu – a to MSI Z87I Gaming AC. Ve skutečnosti je to asi dokonce tak, že obě základní desky mají totožné PCB (pokud nás fotografie neklamou – i jeho číselný kód je stejný). Obě se tedy liší jen použitím levnější čipové sady u modelu B85I Gaming (respektive tím, že tento čip má některé funkce uměle vypnuté) a dále bezdrátovým modulem. Ten je u Z87I Gaming AC součástí dodávky, B85I Gaming ho ale nemá (a nemá osazen ani konektor pro antény na zadním panelu).

 

Pokud tedy nemíníte své CPU přetaktovávat (to čipová sada B85 určená původně do firemní sféry nedovoluje), mohla by být deska B85I Gaming docela zajímavou volbou, ačkoliv to samozřejmě bude záviset i na ceně, která mi není známa. Model u nás vyhledávače cen zatím neregistrují, Z87I Gaming AC je k mání za něco přes 4000 CZK.

Zda bude podobně zajímavý též model B85M Gaming, to už tak jasné není. Tuto desku MSI na svém webu ještě neuvádí (na rozdíl od předešlé) a její parametry a výbavu neznáme. Nevíme tedy, zda bude také přímo kopírovat existující model Z87M Gaming a lišit se jen levnější čipovou sadou – možné to je.

MSI očividně hodlá marketingový potenciál označení „Gaming“ ždímat, co to dá. Společnost z tohoto slova údajně u příští generace desek pro Intel hodlá udělat hlavní komponentu názvu. Do té ještě oba popsané modely na bázi sady B85 nepatří. Stagnující či upadající trh s PC nicméně výrobce nutí své zboží nějak zatraktivňovat a ozvláštňovat a nadstandardně vybavené či alespoň načančané „hráčské“ desky jsou jednou z cest, kterou si firmy zvolily.

Zdroje: MSI, TZ (techPowerUp)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Osobně bych řekl, že Battlefield 4 jakožto noviku dají jen k novým chystaným high-end grafikám. Ono ostatně to vypadá že vydání tychto grafik je zhruba naplánované právě na stejné období jako vydání B4.