I Surface Pro trápí objemná Windows. Ze 128 GB vám zbude 83 GB

0

Na podzim Microsoft neuvolnil tablet s Windows 8, nýbrž s procesorem architektury ARM a Windows RT. Tato kombinace znamená, že jste odsouzeni k používání dotekových aplikací, neboť desktopové vám budou až na pár výjimek (k nimž patří i balík Office) odepřeny. Je poněkud zvláštní, že právě taková verze Windows byla na hybridním zařízení Surface uvolněna jako první, ale stalo se. Již v té době jsme řešili, kolik vlastně budete mít prostoru v interním úložišti. Někteří naštvaní zákazníci tablet vraceli s tím, že specifikace uvedly lživé údaje.

Tip: Je to oficiální. Apple vydal 128GB iPad 4

Problém jsme rozebrali v samostatném článku, nebudeme se proto opakovat. Pouze dodáváme to, co bylo jasné měsíce dopředu. Ani dražší a schopnější tablety Surface s Windows 8 Pro nepotěší v tom, kolik prostoru vám nechají. Operační systém od Microsoftu je zkrátka prostorově náročný, na což dosavadní uživatelé tabletů od Applu, případně jiných, nejsou příliš zvyklí. Vzhledem k omezenému prostoru se nelze divit, že někteří nesou uvedený fakt nelibě. Pro člověka, který si pořídí nejvyšší 128GB edici Surface Pro, je docela šok, když zjistí, že mu pak systém po rozbalení ukazuje pouze „pouhých“ 83 GB volného místa.

 

Levnější Surface Pro obsahuje úložiště o kapacitě 64 GB, jenže uživatel může využít nejvýše 23 GB. To už je na pováženou. Nutno zvážit další okolnost, a sice že Windows mají bohužel v oblibě se s přibývajícími měsíci a roky po disku značně rozlézat. Jenže všechny ty aktualizace a servisní balíčky se instalovat musí. Systém si rovněž šetří místo pro obnovu při havárii, něco málo zabírají předinstalované dotekové aplikace. Mimochodem, na disku rovněž zůstávají nějakou dobu starší verze dotekových aplikací.

Nepřehlédněte: Rozežranost Windows RT: kolik prostoru zabírá mobilní operační systém?

Jak je budete aktualizovat, zabraný prostor se bude nabírat objem. Windows starší data aplikací do jisté doby nemažou, kdyby bylo potřeba se k nim zase vrátit. Windows 8 na tabletu zabírají více místa než Windows RT. Podotýkám, že druhá zmíněná verze systému přitom navíc obsahuje kancelářský software Microsoft Office. Surface Pro se začne prodávat 9. března ve Spojených státech. Doplňkově můžete využít 7 GB ve SkyDrive, zařízení dále obsahuje slot pro paměťové karty a port USB 3.0.

Zdroj: ZDNet

I Surface Pro trápí objemná Windows. Ze 128 GB vám zbude 83 GB

Ohodnoťte tento článek!