IBM opouští výrobu serverů s architekturou x86. Celou divizi prodalo Lenovu

0

Společnost IBM sice světu dala PC v dnešním slova smyslu, kvůli velké konkurenci ale postupně v jeho vývoji sehrávala čím dál tím menší roli, až se své divize osobních počítačů v roce 2005 zcela zbavila. Letos se IBM od svého historicky možná nejdůležitějšího produktu symbolicky ještě více odřízne. Zbaví se totiž i výroby serverů založených na procesorech architektury x86, které spolu s PC také pomohla na výsluní.

Servery s procesory x86 tvoří u IBM levnější část nabídky, zatímco do dražších strojů společnost montuje vlastní architekturu Power (nejnovější čipy Power8 byly odhaleny loni). V posledních letech ale této divizi tržby spíše klesaly, a tak se „velká modrá“ zřejmě rozhodla přesunout zdroje do lukrativnějších odvětví. Již před rokem údajně o prodeji jednalo se společností Lenovo, která dříve převzala i onu divizi PC. Tehdy však rozhovory selhaly (zřejmě) na tom, že IBM za akvizici chtělo příliš velkou sumu. Před několika dny se však zvěsti o tom, že IBM pro servery x86 hledá ženicha, objevily opět a hned včera už je Lenovo oficiálně potvrdilo tiskovou zprávou, dle které je již dohoda s IBM hotová.

Zprávy ze začátku týdne ještě uváděly, že IBM jedná hned z několika zájemci – vedle Lenova třeba ještě s Dellem a Fujitsu. Divizi ale nakonec přebírá Čínské Lenovo (byť vše ještě budou posuzovat regulační orgány zainteresovaných států). Za servery IBM s čipy x86 dá celkem asi 2,3 miliardy USD, přičemž 2,07 miliardy bude v hotovosti a zbytek v akciích. Loni na jaře údajně IBM požadovalo až 6 miliard, letos však zřejmě bylo podstatně ochotnější se (v očích IBM) neperspektivního podniku vzdát.

Server IBM System x3850 X6
Server IBM System x3850 X6

Lenovo touto akvizicí převezme zejména řady serverů System X, BladeCenter, servery a switche Flex, servery NeXtScale a iDataPlex. Dostat by od IBM mělo i zázemí k těmto produktům a softwarové platformy a nástroje, v jejichž vývoji bude zřejmě samo pokračovat. Prodej se naopak netýká serverů s architekturou Power, tedy highendové řady System Z, Flex s procesory Power a dalších. IBM si také nechává výrobu úložišť nebo platformy PureApplication a PureData. Lenovo po definitivním uzavření transakce pochopitelně převezme zákaznickou podporu dotyčných serverů a technologií. Zároveň s IBM uzavře strategickou dohodu, v jejímž rámci bude nabízet například úložiště a další technologie IBM.

 

Lenovo údajně počítá s tím, že nabídne práci zhruba 7500 zaměstnanců v různých částech světa, kteří na produktech prodané divize pracovali. Vzhledem k formulaci v tiskové zprávě je ale možné, že tento transfer nebude automatický, takže část pracovníků si zřejmě bude muset hledat místo jinde.

Odhadované tržby prodané divize serverů x86 byly v roce 2012 zhruba 5,6 miliardy USD, IBM však mělo problém držet krok s HP, které má v serverech zhruba dvojnásobný tržní podíl i obrat. Naproti tomu Lenovo již ukázalo, že dokáže prosperovat i ve vysoce konkurenčním prostředí. Za necelých devět let od doby, kdy od IBM převzalo výrobu PC, se stalo jejich největším výrobcem; z velkých hráčů v první pětce se Lenovu daří asi nejlépe. To naznačuje, že podobný obrat by se mohl firmě podařit i v oblasti serverů. Na druhou stranu, toto odvětví klade poněkud jiné nároky (například co se týče softwarového příslušenství, služeb, spolehlivosti a podpory), takže automatický úspěch Lenovo očekávat nemůže.

Logo společnosti IBM

Zdroje: Lenovo, The Register (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

1 komentář

  1. Svěráka můžu, ale s tímto jeho postojem, ať jde do háje. Neumožní využít dílo bezproblémově přes internet zakoupit či jej pronajímat na určitou dobu. Pak plače, že si lidi (jako v jakékoliv jiné oblasti) najdou jinou cestu, jak produkt/službu získat.

    Měl by se zamyslet, že mu ujel vlak a teď kříčí na ostatní, že jsou špatní. Sám si za to může, co čekal v 21. století? Že půjdeme do videopůjčovny nebo běhat po ulici a hledat DVD? Kdo na to dnes má čas ?:D

  2. Piráty neporazil!A nikdy neporazí!Naopak svou nevědomostí znehodnotil všechny peníze co tam lidi měli.Podvodník ani neví komu ublížil a chce něco, na co nikdy nemá nárok.Jako to, že inteligenci dostal od druhých když kálel do plenek.Soudy jsou podplacené šakalí smečkou ze zákona.Všichni se mu smějí a on tupě zírá na ty, co se mu vysmívají.Takových hlupáků jako on je tu dost.Teď se toho chytili i další paraziti a ničí jeden server za druhým.O vidopůjčovnách ani nemluvě.Co se dá od idiota čekat, když si to do hrobu nedá.Megarapid.cz je již půl měsíc nedostupný bez upozornění.Stejně se tam nic nedalo stáhnout.Tak samý šmejd bez informací co tam ponastrkal.