IBM prodá své továrny Globalfoundries, domnívá se analytik

0

Britská analytická společnost Future Horizons Ltd. společně s Decisions SA vypracovala na zakázku Evropské komise analýzu týkající se budoucnosti výroby 450nm waferů v Evropské unii. Mezi závěry z jejich studie jsou i předpovědi, že IBM odprodá své továrny na mikročipy společnosti Globalfoundries, nebo že Hynix a Micron skoupí všechny zbývající menší výrobce pamětí DRAM.

Analytik Mike Bryant svůj názor opodstatňuje zaručeně nezaručenými zákulisními drby od většího počtu zdrojů. Nutno podotknout, že to není obchod na spadnutí, ale v horizontu jednotek let se pravděpodobně IBM svých továren zbaví. Možná to bude několik let po přechodu na 450mm wafery, aby se firmě vrátily investice do něj vložené, a možná to bude daleko dříve. Globalfoundries se pak z možných kupců jeví jako nejlogičtější varianta. Jednotlivé argumenty detailně rozebereme níže.

Pro: výroba nezapadá do strategie IBM

Future Horizons předpokládá, že marže v segmentu smluvní výroby mikročipů budou postupně klesat. IBM ale soustředí především na trhy s vysokou přidanou hodnotou, v současné době především na IT služby. Již dávno se firma zbavila divizí vyrábějící počítače (nyní Lenovo) a výroby pevných disků (Hitachi, tu letos odkoupil Western Digital), výroba mikročipů se zdá být dalším žhavým kandidátem.

Proč zrovna Globalfoundries?

IBM předsedá sdružení Common Platform, v jehož rámci jsou vyvíjeny nové výrobní technologie. Členy Common Platform jsou a kompatibilní výrobní postupy mají Samsung a Globalfoundries (které vzniklo z výrobních kapacit AMD a Chartered Semiconductor).

Jak ostatně dokládá i sloučení s Chartered, arabští investoři stojící za Globalfoundries mají investiční apetit a vyhledávají dlouhodobé investice, jakou případné odkoupení výrobních kapacit IBM bezesporu je. Pro korejský Samsung, který je druhým možným kupcem, je továrna IBM v East Fishkill ve státě New York poněkud z ruky, Globalfoundries má ale vlastní továrnu jen kousek od ní, v Saratoga County („kousek“ činí něco přes 200 km).

Proti: americká národní hrdost a podpora zaměstnanosti v regionu

IBM se prozatím těší přízni místních politiků, zejména proto, že v oblasti vytváří pracovní místa a slibuje vytvářet další. V září loňského roku se firma například zavázala v regionu investovat 3,6 miliardy dolarů během pěti let, 800 milionů dosype stát New York. V přepočtu, který používáme pro nepředstavitelně velká čísla, to jen ze strany IBM činí přibližně dva tunely Blanka.

Prodej továrny Globalfoundries by tohle neměl zásadně změnit, nicméně Globalfoundries nejsou stoprocentně americká firma a to by některým nemuselo být po chuti. Ačkoliv to není příliš pravděpodobné, americké úřady by mohly odprodej zablokovat v zájmu toho, aby Spojeným státům zůstala možnost vyrábět si vlastní mikročipy (že by jim ale nestačil Intel?).

 

Pro samotné IBM by prodej továrny znamenalo ztratit soběstačnost ve výrobě procesorů rodiny Power, které firma sama navrhuje. Jak už ale bylo zmíněno, hardware není pro IBM prioritiou. Externí zakázky (IBM vyrábí čipy pro konzoli Xbox 360, procesory VIA C7, v minulosti vyrábělo grafické čipy pro Nvidii a S3) může stejně dobře plnit i nový majitel.

Zdroj: EETimes

Ohodnoťte tento článek!