IBM prý opustí výrobu čipů. Hledá kupce pro továrny, v nichž se rodí CPU Power

0

Koncem ledna (januára) IBM odprodalo Lenovu svou divizi serverů založených na procesorech x86, které představovaly méně lukrativní část hardwarového portfolia společnosti. „Velká modrá“ se dlouhodobě snaží soustředit jen na ta nejvýnosnější odvětví. Zdá se, že dalším údem firmy, který se ocitne na špalku, by mohly být továrny na čipy, které IBM vlastní a v nichž vyrábí vedle jiného procesory Power pro své highendové servery. Údržba vlastních továren je s rostoucí náročností nových výrobních procesů čím dál dražší záležitostí, a firmy s menším objemem produkce se z tohoto odvětví v posledním desetiletí prakticky všechny stáhly.

Že nyní (po například AMD) asi přichází řada i na IBM, informují noviny Financial Times. Společnost se hodlá polovodičových továren zbavit nejspíše právě kvůli jejich vysoké finanční náročnosti. V současnosti je ještě tato transformace v přípravné fázi. IBM se ale už podle Financial Times obrátilo na společnost Goldman Sachs, která má coby poradce zanalyzovat možnosti a najít potenciální zájemce, kterým by se továrny na čipy daly prodat. Ve hře ale údajně není jen kompletní odprodej; IBM by se údajně nebránilo ani vytvoření dceřiné výrobní společnosti, v níž by bylo spoluvlastníkem s dalším investorem či investory.

Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)
Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)

IBM v současnosti provozuje dvojici továren ve spojených státech. Zejména jde o závod v East Fishkill (stát New York), což je plně moderní továrna vyrábějící na 300mm waferech. V současnosti by její linky měly být vybavené na 22nm výrobu. Vedle toho má společnost ještě závod v Burligtonu (Vermont), který ještě vyrábí na menších 200mm waferech a je tedy relativně zastaralý. V případě, že by se IBM továren kompletně zbavilo, muselo by pro procesory Power a další čipy, které si nyní samo vyrábí, najít nového smluvního výrobce. Potřebuje přitom proces, na němž lze vyrobit enormně velké čipy, běžící na poměrně vysokém taktu. V továrnách IBM se ale vyrábějí i čipy pro externí klienty – z East Fishkill například pocházejí procesory konzole Nintendo Wii U.

 

IBM hraje poměrně podstatnou roli ve vývoji výrobních procesů pro sdružení Common Platform, v němž spolupracují ještě společnosti Samsung a GlobalFoundries. IBM mělo zejména velký podíl na vývoji technologie SOI ale i dalších pokročilých postupů (například výroby eDRAM). Motivací IBM bylo zejména vyvíjet procesy pro výkonná CPU Power, v minulých letech si ale její technologii tranzistorů FinFET licencovalo třeba i tchajwanské UMC pro mobilní aplikace. Informace o zvažovaném odprodeji továren nicméně naznačují, že vývoje v této oblasti by se IBM vzdát nemuselo a coby lukrativní obor by si jej ponechalo pod svými křídly. Naproti tomu samotné tovární výroby, kde marže nejsou vysoké, by se IBM zbavilo.

Procesor IBM Power7
Továrny IBM slouží zejména pro výrobu highendových CPU Power pro servery a mainframy

Pokud IBM továrny skutečně prodá, budou zřejmě Samsung a GlobalFoundries muset převzít část břemene spojeného s vývojem. Zase nad ním ale budou mít větší kontrolu (občas se vyskytují výtky, že IBM při něm sledovalo jen vlastní zájmy a jeho technologie často partnery nutily používat postupy a technologie, které jim IBM samo licencovalo za poměrně drahé peníze). Vcelku reálné asi je i to, že by továrny IBM koupil právě Samsung či ještě spíše GlobalFoundries. To by ale záleželo na tom, zda potřebují další kapacitu a jak moc by dokázali využít továrnu, které používá ne zcela kompatibilní technologii a doposud fungovala v podstatně jiném režimu než jejich vlastní provozy.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ta 3. část se vám nějak zvrtla. Není to pětina JEDNOHO měsíčního paušálu. Cituji:

    Maximální výše úhrady je v předloženém pozměňovacím návrhu omezena na buď

    1.      maximálně jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo

    2.      jednu pětinu součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy.