IBM prý prodá továrny na čipy firmě GlobalFoundries. Ve hře byl i Intel a TSMC

0

Začátkem února (februára) jsme zde probírali zprávu, že společnost IBM se hodlá zbavit továren na čipy, které provozuje (a v nichž vznikají mezi jiným CPU architektury Power). Koncem minulého týdne tuto zprávu potvrdil Wall Street Journal, který informuje, že po dosavadních jednáních je nejpravděpodobnějším kandidátem na převzetí výrobních závodů velké modré společnost GlobalFoundries. Ta původně vznikla osamostatněním výrobní sekce AMD a jeho procesory nadále produkuje.

IBM vlastní starší provoz v Burlingtonu (stát Vermont), který zpracovává 200mm wafery, jeho hlavní silou je ale moderní továrna v East Fishkill (stát New York) na 300mm wafery s 22nm technologií. O tyto závody údajně projevuje největší zájem právě GlobalFoundries a dle Wall Street Journalu je také momentálně favorizovaným „nápadníkem“. Jednání ale nejsou u konce, protože IBM má požadovat poměrně vysokou cenu – údajně až 2 miliardy. Navíc si klade další podmínky. Jejich součástí jsou možná speciální podmínky pro výrobu čipů IBM a také to, že si velká modrá ponechá duševní vlastnictví své výrobní divize a práva na vyvinuté technologie (které může dál licencovat).

Vedle GlobalFoundries byl ve hře o akvizici továren ještě i Intel a také tchajwanské TSMC, tedy jednička v oboru smluvní výroby čipů. Možnost TSMC ale údajně již spadla pod stůl, nejspíše proto, že společnost neměla o obchod příliš vřelý zájem. Jak moc o něj stojí Intel není jasné, zřejmě ale není ochoten nabídnout tolik, co GlobalFoundries. Připomeňme, že jen nedávno kvůli snížené poptávce zakonzervoval rozestavěnou továrnu, takže o volnou kapacitu asi nouzi nemá. Pro IBM je navíc Intel významný konkurent v oblasti serverových procesorů. Ovšem všechny tyto informace jsou neoficiální – samotní aktéři jednání odmítli komentovat.

Wafer s experimentálním čipy z nanotrubic

IBM sice ve svých továrnách vyrábí i pro externí zákazníky (je jedenáctým největším smluvním výrobcem, loni takto utržila 485 milionu USD), i tak se jí ale udržování vlastních továren s pokročilou technologií nevyplatí. Kandidáti na koupi údajně nejsou ochotní zaplatit o mnoho víc než 1 miliardu USD, takže společnost bude zřejmě muset z nároků slevit (své servery architektury x86 také prodala za menší obnos, než si původně představovala). IBM se méně lukrativních divizí zbavuje, takže není příliš pravděpodobné, že by si továrny nakonec nechala.

 

Pro IBM bude nepochybně směrodatná nutnost zajistit si prostor pro výrobu svých highendových serverových procesorů Power, a to nejen na současné generaci procesů, ale na těch budoucích. Bude tedy nejspíš požadovat nějaké záruky, že GlobalFoundries bude dále vyvíjet procesy pro výrobu velkých a vysoce výkonných čipů, běžících na vysoké frekvenci. To je třeba s bulkovou technologií na 28nm kroku v současnosti problém, takže IBM může do budoucna vyžadovat technologii SOI, které je dlouhodobým uživatelem.

Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)
Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)

Jinak je ale partnerství s GlobalFoundries asi tou nejlepší alternativou, kterou má IBM k dispozici. GlobalFoundries je podnikem, který by měl mít díky velikosti být schopen ustát vývoj tváří v tvář vzrůstajícím finančním nárokům. Na rozdíl od Intelu a TSMC ale jsou jeho technologie již nyní s těmi používanými u IBM příbuzné, neboť společnosti již od dob AMD spolupracují na vývoji v rámci sdružení Common Platform. Převod továren je tedy mnohem myslitelnější než zahrnutí pod Intel či TSMC. Podobně spřízněný je ale s technologiemi IBM ještě Samsung, který by také teoreticky mohl továrny převzít. O tom, že by měl zájem, ale zdroje zcela mlčí.

Zdroje: TechEye, KitGuru

Ohodnoťte tento článek!