IBM sestrojilo 9nm tranzistor z uhlíkových nanotrubiček

0

Vědci předpokládají, že z křemíku nelze vytvářet tranzistory menší než 10 nanometrů. Pozornost se tedy začíná soustředit na uhlík, přesněji řečeno na dvě jeho formy: grafen a nanotrubičky (nanotubes). V zásadě je to jeden a ten samý materiál. Mluví-li se však o grafenu, myslí se tím ploché plátky o tloušťce jednoho atomu. Nanotrubičky vzniknou, pokud je tento plátek srolován.

Všechny známé formy uhlíku. Zdroj: IEEE Spectrum

Minulý rok tým japonských, korejských a britských vědců oznámil, že sestrojil kvantové tranzistory velké pouhé dva nanometry. Několikanásobně větší, avšak plně funkční tranzistor s využitím nanotrubiček nyní sestavili výzkumníci firmy IBM.

Jejich tranzistor je široký 9 nm a oproti existujícím (taktéž prototypovým) křemíkovým tranzistorů podobných rozměrů potřebuje méně energie na přepínání a zvládá větší průchozí proud.

„Pokud bychom se s nanotrubičkami nedokázali dostat o moc dál než s křemíkem, bylo by zbytečné na nich pracovat,“ tvrdí Aaron Franklin, člen výzkumného týmu IBM. „Vyrobili jsme nanotrubičkové tranzistory s malými rozměry a dokázali, že výrazně překračují možnosti nejlepších křemíkových zařízení.“

 

Jako obvykle to ale má háček. Postup, kterým byly tranzistory sestrojeny, zdaleka není připraven k nasazení do hromadné výroby; jedním z dosud nevyřešených problémů zůstává, jak nanotrubičky narovnat a umístit, jak je potřeba. Problematická je i výroba samotných grafenových nanotrubiček v dostatečné čistotě. Pokud se mezi nanotrubičky přimíchá kov, vyrobené obvody zkratuje.

Zdroj: Technology Review

Ohodnoťte tento článek!