ICQ, Messenger nebo Skype: mobilní aplikace, vyhlášení vítěze (3. díl)

0

Možnost přístupu z webu odkudkoliv

ICQ a Messenger poskytují omezený přístup ke svým službám přes webový prohlížeč z libovolného počítače připojeného k internetu, aniž by na něm musel být instalován klientský software dané služby. ICQ2GO, jak se webová verze ICQ jmenuje, podporuje pouze textovou komunikaci, což je poněkud zarážející. Využívá totiž Flash, v jehož případě by z technického hlediska nebyl problém realizovat volání a videohovory.

Messenger pro komunikaci prostřednictvím webového prohlížeče využívá čistě webovou aplikaci přístupnou na stránkách Live.com, která je k dispozici i při práci s webovým rozhraním e-mailové služby Hotmail a cloudového úložiště SkyDrive. V tomto případě se podpora pouhé textové komunikace dá omluvit, protože webové technologie zatím nejsou pro multimediální komunikaci v reálném čase připravené.

 

Překvapující ale je, že Microsoft nevytvořil aplikaci využívající jeho vlastní Silverlight, kde by multimediální komunikace nebyla problémem. Současná podpora komunikace v rámci služby Messenger z webového prohlížeče přitom vznikla dávno předtím, než se Microsoft nadchl pro HTML 5 a rozhodl se svůj původně ambiciózní projekt Silverlight upozadit.

Skype komunikaci přes webový prohlížeč přímo nepodporuje. Tedy pokud pomineme jeho integraci s Facebook Chatem vyžadující jednak účet na Facebooku a také speciální zásuvný modul pro webový prohlížeč. Microsoft údajně pracuje na webové aplikaci pro volání přes Skype. Z dostupných zdrojů však není jasné, jestli půjde o webovou aplikaci ve smyslu internetové služby nebo o aplikaci pro prostředí Metro z Windows 8 (a Windows RT), které rovněž staví na webových technologiích.

Mobilní aplikace a jejich možnosti

Služby ICQ, Messenger i Skype mají pro své uživatele nachystány mobilní aplikace pro přístup z mobilu nebo tabletu. Podporovány jsou různé platformy v různém rozsahu. Pojďme si tedy dostupnost mobilních klientů pro trio probíraných služeb blíže zmapovat a podívat se, jaké funkce uživatelům na cestách nabízejí.

ICQ nabízí mobilní aplikaci pro smartphone iPhone a komunikátory BlackBerry, mobily s podporou J2ME a chytré mobily vybavené systémy Android, Bada, Symbian, Windows Mobile a Windows Phone. Pro drtivou většinu platforem je k dispozici nejnovější verze aplikace nabízející jimi napříč totožné funkce.

Mobilní ICQ umožňuje textovou komunikaci v rámci vlastní sítě a také prostřednictvím služeb Facebook Chat a Google Talk. Během komunikace uvnitř sítě ICQ lze ke konverzaci připojit aktuální informaci o geografické poloze, přiložit libovolný soubor z paměti mobilu nebo pořídit mobilem fotku. K dispozici je kanál s přehledem dění v podporovaných sociálních sítích známý z desktopového programu. Z mobilního ICQ lze také posílat příspěvky na svou zeď na Facebooku.

 

Messenger má nyní jednotnou mobilní aplikaci dostupnou pro iPhone a konkurenční mobily vybavené systémy Android nebo Windows Phone. Dále poskytuje starší verzi aplikaci své komunikační služby pro komunikátory BlackBerry a mobily se systémem Symbian. My se však zaměříme na nejnovější dostupnou verzi, která je k dispozici pro výše zmíněné trio platforem.

Mobilní Messenger podporuje pouze textovou komunikaci v rámci vlastní sítě a také v rámci služby Facebook Chat. Při komunikaci v síti služby Messenger je možné ke konverzaci přidat libovolný soubor z paměti telefonu nebo fotku pořízenou mobilem. V aplikaci je sice ikonka e-mailové služby Hotmail, ale přímý přístup k poště nenabízí. Pouze ve výchozím prohlížeči otevírá mobilní webové rozhraní pro přístup k poště.

 

Skype nabízí mobilní aplikaci ve verzi pro smartphone iPhone, komunikátor BlackBerry a chytré telefony vybavené systémy Android, Symbian a Windows Phone. Podpora jednotlivých platforem je na různé úrovni. Například pro svůj systém Windows Phone nabízí Microsoft paradoxně nejhůře vybavenou verzi aplikace, která neumí tak elementární funkci jako příjem hovorů na pozadí.

 

Zmínkou o hovorech se plynule dostáváme ke skutečnosti, že mobilní Skype na rozdíl od výše zmiňované konkurence vedle textové komunikace podporuje i bezplatné volání a videohovory v rámci služby. Dále pak zvládá za poplatek volat na běžná telefonní čísla a posílat SMS zprávy. Nechybí funkce pro přenos souborů. Co však chybí, je podpora pro Facebook Chat, která v desktopové verzi klienta je přítomna.

Vítězem se stává a další rok přežije…

Všechny tři zmíněné služby a jejich desktopové programy a mobilní aplikace mají svá pro a proti. Pro ICQ hovoří vysoká rozšířenost mezi českými uživateli, která v kombinaci se službami Facebook Chat a Google Talk nabízí možnost spojení se širokým okruhem uživatelů. Plusem je jistě bezplatné posílání textových zpráv na mobilní telefony příjemně kompaktní (nikterak přeplácaná) podpora sociálních sítí a široká podpora platforem ze strany mobilní aplikace. Proti hovoří zejména nízká kvalita videohovorů.

Messenger naopak potěší kvalitou videohovorů. Podporuje videohovory i v HD kvalitě (720p). Jako pozitivum se může jevit podpora široké palety sociálních sítí, ovšem zpracování přístupu k nim je natolik chaotické, že tuto výhodu eliminuje. Navíc v záplavě podporovaných sociálních sítí nepochopitelně absentuje Twitter. Chybí pokročilejší možnosti filtrace příchozí komunikace, nejnovější klientský software již nepodporuje stále oblíbená Windows XP a mobilní aplikace má jen elementární funkce.

Skype je těžší vahou než předchozí dvě služby. Nabízí totiž vedle bezplatného volání v rámci služby a rovněž bezplatných videohovorů až ve FullHD kvalitě (1080p) také levné volání na klasická telefonní čísla a posílání textovek na mobilní telefony, skupinové volání a konferenční videohovory. Má pokročilé možnosti nastavení soukromí a správy příchozí komunikace či přívětivě zpracovaný přístup k Facebooku. Jeho mobilní aplikace podporuje jako jediná multimediální komunikaci.

I přes některé výhrady tedy Skype vychází jako vítěz. K dokonalosti chybí například podpora pro Google Talk, nějaká přítulná funkce pro sdílení fotek, podpora sociálních sítí v mobilní aplikaci a reálně použitelná aplikace pro Windows Phone. Přechod z ICQ by neměl bolet. S přáteli se lze spojit také přes Facebook Chat a služba samotná má velmi širokou uživatelskou základnu. Pak jsou tu navíc klasické telefonní funkce. Škoda jen, že zatím Skype nepřiděluje česká telefonní čísla pro příchozí hovory nebo identifikaci volajícímu.

Otazníkem je však budoucnost služeb a to všech tří. Messenger čeká velký přerod. Jestli Microsoft myslí vážně, že jediným oficiálním klientem bude momentálně směšně jednoduchá aplikace pro Metro z Windows 8, tak službu může rovnou pohřbít. Otázkou také je, co udělá se službou Skype. Zatím se chlubí cizím peřím, respektive tím, co vytvořil někdo jiný. Jeho vlastní záměry mohou službu změnit k nepoznání (a ne nutně k lepšímu).

 

ICQ sice po změně vlastníka vypadá jako stabilizovaná služba, ale rovněž čelí odlivu uživatelů na sociální sítě. Snaží se to sice kompenzovat jejich podporou, ale i tak počet uživatelů prokazatelně klesá. Inzerenty, na jejichž reklamě provozovatel služby vydělává, samozřejmě uživatelská základna zajímá. Další masivní odliv uživatelů (ať už od služby samotné nebo k alternativnímu softwaru bez reklamy) by mohl znamenat úbytek inzerce a v krajním případě i následné ukončení provozu služby.

Obecně tedy žádná ze tří služeb nemá před sebou garantované světlé zítřky. Damoklův meč s nejlépe nabroušeným ostřím však visí nad Messengerem a to v podobě pobláznění Microsoftu do prostředí Metro a jeho jednoduchých aplikací. Není vůbec jasné, jestli po ukončení vývoje balíčku Windows Live Essentials (v rámci skoncování se značkou Windows Live) bude pro Windows 7 dostupný Messenger jako samostatná klasická aplikace s funkcemi, na které jsou uživatelé dosud zvyklí.

Skype je teď ve stejné stáji, ale vzhledem ke všem skutečnostem snad Microsoft minimálně zachová současnou úroveň služeb. Naopak s hlubokou integrací do systému Windows Phone by Skype mohl být ještě zajímavější než je teď. Navíc pokud přijde nějak rozumně navržená verze pro Metro a potažmo tedy pro tablety nové generace s Windows 8 a Windows RT, mohla by atraktivita služby Skype výrazně stoupnout. Tedy pokud nedopadne jako skoro všechny prozatímní internetové aktivity Microsoftu (od malého úspěchu po totální výbuch).

ICQ, Messenger nebo Skype: mobilní aplikace, vyhlášení vítěze (3. díl)

Ohodnoťte tento článek!