ICQ se naoko mění, ale pravidla používání jsou stejně směšná

0

V pátek médii proletěla zpráva, že ICQ v ruských rukou ožije a změnou podmínek používání legalizuje alternativní klienty, které dosud porušovaly licenční ujednání. Na první pohled se to tak jeví, na ten druhý se vlastně nic nemění.

Deziformace vznikly papouškováním tiskové zprávy, která nadšeně hlásá změnu pravidel:

ICQ : Nová pravidla hry

15. dubna 2011, Praha: Skupina Mail.Ru dnes zveřejnila novou Licenční smlouvu s ICQ (www.icq.com). Hlavním cílem je vytvořit bezpečné a uživatelsky příjemné komunikační prostředí pro uživatele, legalizovat alternativní ICQ klienty a zavést efektivní vztahy s vývojáři open-source programů.

Nová licenční smlouva bude sloužit jako „kodex chování“ pro vytvoření bezpečného a pohodlného prostředí pro uživatele stejně jako otevřený konstruktivní dialog se všemi skupinami ICQ klientů. Osobní uživatelé nejsou spojeni s žádnými omezeními, nicméně uživatelé jsou povinni dodržovat několik jednoduchých pravidel: neposílat spamy, nevyžadovat informace z ICQ adresářů a databází a neukládat nic, co by mohlo uživatele mást nebo urážet.

Dmitrij Grišin, spoluzakladatel a CEO skupiny Mail.Ru Group říká: „Legalizace a regulace všech existujících neoficiální ICQ klientů je jednou z největších výzev pro Mail.Ru Group. Tato nová licenční dohoda ukazuje naši ochotu a záměr najít přijatelnější způsoby spolupráce s ostatními účastníky trhu a zajistit bezpečné komunikační kanály pro naše uživatele. Koneckonců, vytvoření bezpečného a komfortního prostředí pro komunikaci uživatelů je naším společným cílem. Dalším částí naší dohody je služba společnosti Nimbuzz, která také nedávno oznámila rozhodnutí podporovat ICQ protokol. Kromě toho v současné době vyjednáváme spolupráci s Adium, Pidgin, R & Q, který, jak doufáme, oznámíme v pravý čas.”

Hlavním cílem dohody skupiny Mail.Ru Group a ICQ je poskytovat bezpečné a snadné používání ICQ pro uživatele. S dalšími informacemi směřované zástupcům skupiny Mail.Ru Group odpovědné za ICQ je možné se obrátit na: http://www.icq.com/info/contact_form.html.

Novou Licenční smlouvu je možné si přečíst zde: http://icq.com/legal/icq_developer_network_agreement.html

Uživatel nemůže nic

Až v závěru je uvedeno, že nová licenční smlouva se týká vývojářského programu. Pro koncové uživatele tedy platí stále ta původní, která byla naposledy aktualizována v roce 2009. Pokud podmínky nekolidují se zákonem, autoři si do nich mohou zapsat kdeco. Však také EULA ICQ obsahuje několik zajímavých bodů:

  • ICQ mohou používat pouze osoby starší 13 let, jinak provozovatelé mohou účet zrušit. (V době rozkvětu to málokdo dodržoval.)
  • Nesmíte bez souhlasu ICQ tvořit ani používat alternativní klienty. (Mirandu, QIP i Pidgin používat nesmíte.)
  • Stejně tak nesmíte vytvářet kopie, reverzním inženýrstvím zkoumat a dekompilovat/disassemblovat původní kód ICQ. (Bez toho by nevznikly alternativní klienty.)
  • Síť nesmí být využívána ke komerčním účelům. (Firmy to u nás běžně dělají.)
  • ICQ může z libovolných důvodů zrušit váš účet.

Ale absurní smlouvy potlačující téměř veškerá práva uživatelů jsou u softwaru běžná. I takový Skype má v podmínkách několik perel. Málokdo si to uvědomuje, protože kdo z vás ty dlouhé licence psané úředními šimly vlastně čte?

Tisková zpráva ICQ zmiňuje, že osobní uživatelé nejsou spojeni s žádnými omezeními. Tedy až na speciální dlouhý odstavec v EULE. Dále neposílat spamy, nevyžadovat informace z adresářů ICQ. Je zvláštní, že účty (včetně mého) jsou stále bombardovány spamem a žádostmi o autorizace. Přitom tyto útoky pocházejí z Ruska od fiktivních 13letých školaček, kde vedou odkazy na porno stránky a věci týkající se Mail.Ru (mateřská společnost ICQ).

Co stále smrdí?

Když přibližně před rokem koupili ICQ ruští Digital Sky Technologies, očekával jsem, že se ledy pohnou. Změny podmínek nebo zapojení alternativních klientů (v Rusku jich vzniká hned několik – QIP, R&Q…) se přímo nabízely.

První novinkou bylo podzimní převedení ICQ pod Mail.Ru Group, zatímco DST se jako investiční skupina odštěpila. Mail.Ru Group nyní provozuje největší e-mailovou službu v Rusku, ICQ a ještě IM síť Mail.Ru Agent. Kromě toho podniká i v oblasti sociálních službách a e-commerce.

Podle tiskové zprávy se postupuje podle ideálního scénáře. ICQ začne spolupracovat s open-source komunitou, legalizuje ostatní klienty a všichni budou spokojeni. Jenže tak ideální to není.

Licence pro vývojáře obsahuje další špeky.

Vývojáři třetích stran dostanou přiděleny zvláštní klíče ONK (Open Network Keys), které jsou nepřenosné a jednoznačně identifikují autory a zároveň zpřístupňují síť k používání. ICQ však může kdykoliv a z jakýchkoliv důvodů klíče zablokovat.

Dále musí každý klient uživatelům zobrazit koncové licenční ujednání, ve kterém je například napsáno že:

  • ICQ není zodpovědné na tento produkt,
  • komponenty třetích stran (myšlen například ICQ plugin) nemusí spolehlivě fungovat,
  • je zakázáno modifikovat kód ICQ,
  • je zakázáno reverzní inženýrství, dekompilace a disassemblace,
  • veškeré komponenty a nástroje patří ICQ.

ICQ si tak ponechává úplnou kontrolu nad klienty třetích stran, ale zároveň se zřekne veškeré zodpovědnosti.

Mail.Ru na jednu stranu píše o podpoře OSS, ale už v podmínkách je uvedeno, že žádný open source nesmí být používán, pokud poručuje licence. To znamená, že komunita stále nemůže tvořit třeba Mirandu, protože ICQ plugin vzniká revezním inženýrstvím, aplikace zneužívá motivů květiny atp.

Ve skutečnosti se zřejmě nic nezmění. Miranda, QIP a další aplikace budou stále vydávány, protože obejdou podmínky stejně jako doposud. Podporované klienty (R&D, Pidgin, Adium a v budoucnu Nimbuzz) se podřídí restrikcím ICQ. V případě open-source Adium a Pidgin tomu příliš nerozumím, protože nebudou moci poskytovat zdrojový kód pluginu, jinak poruší smlouvu a ICQ jim odebere klíč. Takový zvláštní otevřeně uzavřený kruh.

Osobně si myslím, že ICQ chce znovu spojit veškeré uživatele, mít větší kontrolu nad sítí a třeba časem nabídnou reklamu i do klientů třetích stran. Třeba jsou ale plány jiné a Rusko opravdu vzkřísí prachem zapadlé ICQ.

Ohodnoťte tento článek!