Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími

9
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Google

Analytická agentura IDC předpovídá, že se letos do obchodů dostane 1,42 miliardy smartphonů, o 0,7 % méně než před rokem. Trhu s 85,1% podíl vládnou mobily s Androidem, zbytek tvoří iPhony. Letos se vyrobí jen asi 600 000 smartphonů s alternativními systémy, to nebude ani promile z celkového objemu.

Dodávky telefonů s Androidem oproti loňsku klesnou o 3 %, zajímavé ale je, že o téměř 10 % vzroste jejich průměrná cena. Loni stál průměrný droid 235 dolarů, letos 258 dolarů.

Displeje telefonů se zvětšují a budou se zvětšovat i nadále
Displeje telefonů se zvětšují a budou se zvětšovat i nadále

Z oněch letošních 1,42 miliardy smartphonů jich dvě třetiny má větší než 5,5palcový displej. Loni podíl takto velkých mobilů činil jen 42,5 %. V roce 2022 to podle IDC bude již skoro 88 %. Analytici očekávají, že úhlopříčky mezi 5,5″ a 6″ budou stagnovat, dramaticky ale klesne poměr menších telefonů na úkor těch větších s až sedmipalcovými obrazovkami. Sehnat mobil s displejem pod pět palců bude čím dál větší problém.

TIP: Huawei podruhé za sebou prodalo více smartphonů než Apple

Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. tos moj aktualny telefon keby mal display na 100% plochy, tak mam 6″ aj kusok (mala sublera neviem odmerat).. Samotny display je 5,4″ cize vyzyvam vyrobcov.. spravte 100% predna strana display, prednu kameru vynechajte, citacku odtlackov prstov pod kameru a telefon 5,4″. Pri rozmeroch 11,5cm x 6,5cm by to bol idealny telefon.

 2. To je překvapivá analýza… Když se menší telefony skoro ani nevyrábí, a sehnat slušně vybavený telefon kolem pěti palců je čím dál větší umění, dovedu podobnou analýzu vymyslet taky.

 3. Letos jsem rezignoval. Celou dobu jsem se snažil hledat dobrý poměr výkon x cena do 5,8″, těšil jsem se na bezrámečky. No a letos Pocophone s 6,2″. Samozřejmě mi to vypadávalo první týden z ruky pro velikost a hmotnost. Ale z předchozích 10 let mám zkušenost, že člověk si zvykne na cokoli.

 4. Je to odporný trend. Chci malý telefon, tak 4″ displej s rozumnými rámečky, ale ne bez nich, aby se dal vůbec držet.

  Nevěřím tomu, že by lidé malé telefony nekupovali, kdyby na trhu byly k mání. Tohle zvětšování je jen obří komplot a konspirace, jak lidi donutit k čím dál intenzivnější bezhlavé konzumaci socko sítí a multimédií. Selfýčka na Ynstáčy, vydejka na Jůtubu, statusy na Tvytru, hlavně ať mi nic neunikne, když jedu autobusem.

  MALÉ TELEFONY
  KOMPAKTNÍ TELEFONY
  MALÉ TELEFONY
  KOMPAKTNÍ TELEFONY

 5. Počkat, on dneska jde sehnat nový mobil se současným HW a displejem pod 5″? Tak to jsem asi poslední měsíc špatně hledal. Jediný, kdo dnes nabídne opravdu kompaktní telefony je jen sony a to celé 2 modely. Takže předpovídat, že velké telefony nahradí ty malé fakt není až tak těžké, když už se tak stalo.