Ideální LCD? Eizo Foris FS2735 má 144Hz panel IPS, FreeSync a redukci rozmazání

0

Vypuštění technologie FreeSync nakonec AMD trvalo déle, než někteří z nás čekali, ale od letošního jara se ale začíná úspěšně rozjíždět. Do skupiny výrobců monitorů, kteří se k této iniciativě připojili, se nyní dostává i jedno hodně zvučné jméno, Eizo s modelem Foris FS2735. Tento monitor vypadá velmi zajímavě, mohlo by jít o jedno z nejatraktivnějších letošních LCD s FreeSync.

Foris FS2735 má panel s technologií IPS (respektive AHVA) o úhlopříčce 27 palců, rozlišení 2560 × 1440 bodů a podporuje obnovovací frekvence až 144 Hz. Mělo by jít o výrobek AU Optronics a stejný panel, jaký mají další 144Hz sedmadvacítky s technologií IPS a tímto rozlišením. Eizo u tohoto monitoru podporuje nekonstantní snímkovou frekvenci skrze FreeSync, ale také redukci rozmazaní a artefaktů způsobených odezvou LCD panelu (tzv. „motion blur“) pomocí zhasínání podsvícení (o fungování tohoto triku si můžete více přečíst zde). To sice znamená, že obraz bliká jako kdysi v dřevních dobách na monitorech typu CRT, jelikož ale vidíme snímek vždy až ve stabilizovaném stavu, je obraz kvalitnější a ostřejší a také pohyb by měl subjektivně vypadat lépe.

Eizo Foris FS2735
Eizo Foris FS2735

Monitor má jinak regulaci podsvícení bez blikání (pokud si odmyslíte onu redukci motion bluru) a také mezi režimy s omezeným vyzařováním modrého světla, dnes mezi výrobci monitorů velmi populární, i když nevím, jak mnoho lidí je používá. Mezi dalšími funkcemi je například úprava jasu tmavých scén ve hrách kvůli viditelnosti nebo senzor EcoView pro automatické nastavení jasu podle intenzity okolního osvětlení.

Eizo Foris FS2735

Monitor má také vestavěný Bluetooth a používá ho docela zajímavě. Jednak podporuje nastavení jasu, profilů a podobných vlastností obrazovky pomocí aplikace z mobilního telefonu. To je šikovné, pokud je například monitor připojený ke konzoli nebo jinému zařízení, na kterém nelze použít obvyklý program pro PC. Tato aplikace nazvaná G-Ignition Mobile má ale ještě jednu funkci. Dokáže totiž na monitoru zobrazit oznámení z mobilu, například že vám někdo volá nebo že přišla zpráva. To pomůže například pokud máte sluchátka a neslyšíte telefon zvonit.

Eizo Foris FS2735 Eizo Foris FS2735

Po stránce výbavy Eizo nabídne prakticky všechny funkce, které byste chtěli vidět: stojan má pivot i nastavení výšky (rozsah je 155 mm) a také rozbočovač USB 3.0 s dvěma porty. Měl by také mít držák pro přenášení. Přítomné jsou dokonce i 1W reproduktory. Jako vstupy má pak Foris FS2735 kromě DisplayPortu potřebného pro FreeSync také DVI a dvojici HDMI.

 

Nevýhodou je snad jen to, že na trh má Foris FS2735 přijít až někdy v zimě (na druhou stranu je již srpen, takže čekat budeme snad jen tři-čtyři měsíce). Zřejmě také nebude úplně příjemná cena tohoto LCD, což je ale obecně problém s pokročilejšími herními monitory.

Zdroje: Eizo (1, 2) TFT Central

Ohodnoťte tento článek!