Identita Microsoftu se ztratila. Vytvořil si jinou [Shrnutí roku 2014]

0

Satya Nadella – nová naděje

Ti, kdo dlouhodobě sledují Microsoft, se nejspíš bez námitek shodnou na tom, že tento rok byl z pohledu historie firmy nejzajímavější. Jak to? Starý Microsoft totiž definitně odešel. Totiž, ještě bude nějakou dobu trvat, než se firma zbaví starých bolístek, její nové já se každopádně k věcem staví jinak než to staré. Proto nebyla nouze o překvapení.

Transformace započala v loňském roce, teprve v prvních týdnech tohoto roku ale na královský trůn dosedl nový ředitel. V roce 2015 firma oslaví jen těžko uvěřitelných 40 let existence. Za tu dobu ji vedl pouze Bill Gates, po něm Steve Ballmer a teprve třetím ředitelem se začátkem letošního února stal Satya Nadella.

Ten přišel z firemního sektoru a firmu vede jinak. Microsoft se začal zbavovat neoblíbených duchů minulosti. Nadella dal najevo, že nebude stát o divize prodělečné. Zatím jsme sice nebyly svědky tak radikálních řezů, ale zůstává otázkou, jestli v budoucnu přece jen nezařízne vývoj smartphonů, tabletů nebo herních konzolí.

Microsoftu se velmi daří především ve firemní sféře, zatímco u spotřebitelů boj na mnoha frontách prohrává. Tím spíš, když Nadella pochází z podnikového prostředí, je pravděpodobné, že se dočkáme zásadního omezení působení redmondského gigant na trhu pro spotřebitele. Jen čas ukáže. Pojďme ale místo věštění budoucnosti zrekapitulovat minulost.

Satya Nadella – nová naděje

Všechny změny vedly ke zlepšení důvěry akcionářů a cena za akcii se rázem ocitla tak vysoko, kde se čtrnáct let nenacházela. Nutno podotknout, že v prvním roce úřadování Nadelly jsme přece jen vlastně zatím skoro nic nezažili. Jak to bývá, vize nového šéfa se na firmě podepíše hlavně z dlouhodobého hlediska.

Prozatím stál Nadella často u změn, které připravil ještě energický Ballmer. Platí to např. pro původně odkládané uvedení kancelářského balíku pro iPady. Office vývojáři připravovali dlouho a firma plánovala, že se na trh jako první musí dostat dotyková edice Office pro Windows. Jenže ta dodnes není hotová, dokonce se ani nezdá, že se jí dočkáme dříve než v polovině příštího roku.

Satya NadellaSatya Nadella

Právě tohle můžeme považovat za zlomový bod. Microsoft se neprosadil v tabletech, Osmičky nelze považovat za velký úspěch, takže musel uznat, že se raději zaměří na poskytování špičkového softwaru a služeb tam, kde se pohybuje nejvíce uživatelů. Ignorovat obrovský trh s tablety smartphony s iOS a Androidem by se mu určitě nevyplatilo.

Nový Microsoft chápe, že pokud chce přežít, musí se přizpůsobit a netvářit se, že Windows jsou středobodem všeho dění. Bývala, teď už nejsou. Na osobních počítačích stále vládnou, to se ovšem bavíme o pomalu se zmenšujícím trhu. Tablety a smartphony firmě utekly, přitom tato zařazení hýbou světem. Proto nový Microsoft vydává spoustu aplikací pro iOS nebo Android.

Pokračujte ve čtení: Microsoft konečně prozřel. Office pro iPad nicméně měla přijít dříve

To, že někdy upřednostní uživatele konkurenčních platforem před vlastními Windows Phone, ovšem loajální uživatelé nesou těžce. Z jejich pohledu pouze ubyl další důvod, proč používat dlaždice.

Výroba smartphonů a zeštíhlení

S novým ředitelem došlo k rozsáhlé reorganizaci, někteří veteráni firmu dokonce rovnou opustili. Gates pokračoval v prodeji akcií, Ballmer odešel z představenstva společnosti. Zemětřesení v personální oblasti bylo dokonáno rozsáhlým propouštěním – největším v historii. Během třech kol odešlo 18 000 lidí. Proč tolik? Firma nabrala 25 000 zaměstnanců z Nokie.

Z uvedeného počtu propuštěných pracovníků proto 12 500 pocházelo lidí z mobilní divize Nokie. Jakkoli firma zeštíhlila, tak jinde naopak narostla do šířky. Koupi mobilní divize finského výrobce už Nadella zastavit nemohl. Ať se to jemu, případně komukoli dalšímu nelíbí, Microsoft od letošního roku nosí rovněž titul výrobce smartphonů a „hloupých“ telefonů.

 

Jisté pročištění je patrné také tady, protože logicky zařízl vývoj zařízení s Androidem a řadu Asha. Prozatím však na trh uvedl prakticky jenom naplánované Nokie, strategie vydávání telefonů prozatím není příliš průhledná a minimálně postrádá vizi. Obchod byl dokončen v dubnu a kromě toho, že už existuje Lumia s písmeny „Microsoft“ na zádech, se nic nezměnilo.

Nástupce Lumie 1020 představen nebyl, Nokia 530 přišla s horšími parametry, než měl její předchůdce, a nedlouho poté ji doplnil opět velice levný model 535 s pětipalcovým displejem. Firma zrušila i plánovaný 3D telefon. Vybrat si kvalitní telefon s dlaždicemi není vůbec jednoduché, protože jaksi není z čeho vybírat.

Bytost jménem Cortana

Microsoft v tomto roce aspoň uvedl Windows Phone 8.1 a pár dalších aktualizací, které operační systém významně vylepšily. K nejzásadnějším objevům patří Cortana. Hlasová asistentka se sympaticky jmenuje po oblíbené postavě z úspěšné domácí série Halo. V USA ji dokonce dabuje stejná herečka. U fanoušků tak firma nasbírala plusové body.

A nejen u nich, asistentka je velice schopná, firma ji průběžně vylepšuje. Jedná se pravděpodobně o nejlepší asistentku v současnosti. Bohužel, jak to bývá, její nejobsáhlejší verzi mohou používat pouze Američané. Microsoft uspíšil uvedení v dalších zemích, ale je jasné, že zde Cortana zatím nemá zdaleka tolik funkcí.

Úvaha: Centrum notifikaci nabouralo zážitek z používání Windows Phone

Co se nás týče, tak my na ni můžeme úplně zapomenout. V Česku dostupná není a nejspíš dlouho nebude. Dokonce abyste ji mohli používat v cizím jazyce, musíte přenastavit region na jednu z podporovaných zemí. Microsoft nicméně , že o ni stojíme.

Bohužel se také několik dalších novinek ve Windows Phone 8.1 napojilo na Cortanu, takže v Česku používáme o to osekanější verzi mobilních dlaždic. Stejná situace se nejspíš bude opakovat v příštím roce, kdy Cortana dorazí jako součást Windows 10 na osobní počítače i tablety.

Selhání Windows 8 a staronová vize

Selhání Windows 8

Ano, na podzim firma oznámila úplně nový, vlastně starý operační systém. Windows 10 se potřebují zbavit špatné pověsti, která částečně právem i neprávem doprovází stávající Windows 8.1. Ty ještě v průběhu roku Microsoft několikrát oživil přidáním nový funkcí. Operační systém se za pouhých několik měsíců fakticky změnil o kus k lepšímu.

Prodeje a adopci to však nezlepšilo a musel přijít radikální řez. Microsoft má více důvodů, jak si ospravedlnit změnu názvu, přestože reálně chystá spíše pouze vylepšené Osmičky. Operační systémy se už nějakou dobu sbližovaly a Desítky slibují jednotný obchod s aplikacemi. Navenek budeme potkávat už pouze jedna Windows.

Komentář: Co jsou, co zatím nejsou a co nikdy nebudou Windows 10

Desítky se znovu zaměří více na desktop, od podzimu je také můžeme testovat. Microsoft potřebuje získat zpět firmy, které letos ve velkém vyhazovaly počítače s Windows XP, jež se v dubnu definitivně odebrala do důchodu. Sedmičky dnes už představují poměrně starý systém, nicméně se prodávají ve velkém – o Windows 8 firmy zájem velký neprojevily.

Licence končí, předplatné nastupuje

Desítky budou evolucí Windows 8.1. Microsoft se v souvislosti s vydáním tohoto systému, které bylo navzdory urgentní potřebě nahradit něčím Osmičky odsunuto spíše až na druhou polovinu roku 2015, se bude firma muset popasovat s tím, jak nahradit příjmy z klesajícího prodeje licencí. Už letos totiž Microsoft začal rozdávat Windows buď úplně zdarma, nebo aspoň za sníženou cenu.

Okolnosti jej nutí uvolňovat produkty zdarma, jenže firma momentálně nemá čím si prodeje licencí kompenzovat. Řešili jsme to i s Lukášem Václavíkem v podcastu. Zřejmě se pokusí vydělat na doplňkových službách. Trend samozřejmě bude spíš pokračovat, než aby mizel ze scény. Minimálně v oblasti kancelářských služeb si firma našla náhradu za prodej licencí.

 

Zůstává otázkou, jestli je možné model předplatného aplikovat také na operační systém. Je vůbec možné nějak nahradit peníze dříve vydělávané na licencích? Ne každému se předplatné vyplatí, ale v početnějších domácnostech už může Office pro pět počítačů a k tomu nyní již neomezený prostor ve OneDrive představovat velice výhodnou výzvu.

Office na rozhraní

Právě oznámení zrušení dosavadního 1TB stropu kapacity OneDrive zásadně zvýšilo výhodnost předplatného. V rámci Office 365 Home má vlastní neomezený cloudový disk k dispozici až pět uživatelů. Firma v tomto roce byla štědřejší než jindy a spoustu prostoru rozdala bezplatně. K výhodám předplatného patří to, že máte k dispozici vždy aktuální software.

Je pravda, že od uvedení Office 365 uživatelé novou řadu kancelářského softwaru pro osobní počítače nedostali. Aktuální je stále Office 2013, nástupce se chystá na příští rok. Tehdy uživatelé na vlastní kůži zakusí hlavní výhodu předplatného. Majitelé Maců si aspoň mohli stáhnout předělaný Outlook.

Výhodnost Office 365 šla také opačným směrem. Hodnotu snížilo uvolnění Office pro tablety a telefony bezplatně. Office pro iPad, která zatím představuje jedinou dostupnu verzi kancelářského balíku pro tablety, tak zadarmo slouží jak k prohlížení, tak k editaci dokumentů.

Průběžný rozvoj

V tomto roce nám Microsoft ukázal, že pro něj není problém rozvíjet průběžně jeden operační systém. Desítky prý budou na dlouhou dobu poslední generací Windows. To znamená, že je po pár letech nezastoupí Windows 11, místo toho bude firma pokračovat tam kde skončila s Osmičkami. Systém bude průběžně vylepšovat.

Ani Microsoft se v tomto roce nevyhnul větším akvizicím. Tentokrát koupil tvůrce Minecraftu za 2,5 miliardy dolarů. Tento tah by se mu mohl vyplatit.

Tím spíš dává smysl, aby už neprodávala samostatné licence a možná nabídla produkt úplně zadarmo. Ale nepředbíhejme. Letos Microsoft problémy s výdělkem a distribucí řešit nemusel, to ho čeká v roce 2015. V roce 2014 nám nicméně ukázal, že Windows lze vyvíjet i jiným tempem, než bylo po mnoho let obvyklé.

Staronová vize

Nadella řekl, že se odkloní do staré vize. Ballmerova vize nicméně stará nebyla a s odstupem ji nelze hodnotit jinak než jako totéž s jiným názvem. Ballmer chtěl produkovat zařízení a poskytovat služby. Nadella naproti tomu neustále vytahuje ze slovníku dvě slova: mobilitu a cloud.

Jenže cloud není nic jiného než poskytování služeb a pod mobilitu se pak zase schovají zařízení, ať už se bavíme o smartphonech nebo tabletech, případně jiných typech přenosných počítačů a zařízení. Chytrá hra s naší myslí pravděpodobně musela přijít, aby nás odvedla od myšlenek na starý Microsoft.

Nadella chce dělat věci jinak a bylo potřeba se byť jen na oko zbavit všeho starého, i kdyby se někdy jednalo o věc stále aktuální. Můžete si být jistí tím, že starý Microsoft by nikdy nepřistoupil k otevření zdrojových kódů platformy .NET. Starý Microsoft by plánoval vydat jednu verzi Windows za tři roky a ne průběžně vylepšovat tu stávající.

V novém nástroji si vyberete správnou edici Windows 8.1 ke staženíObraz ve formátu ISO využijete též v budoucnu

Zrovna tak by tolik nenaslouchal zpětné vazbě uživatelů. Ani by nerozbil stávající model poskytování podpory, jenž firmě umožňoval souběžně podporovat řadu různých verzí Internet Exploreru. Redmondští konečně umožnili stáhnout si legálně Windows (ještě ke všemu aktuální) a použít na ně stávající produktový klíč.

Pokračujte ve čtení: Instalace Windows 8.1 je rychlejší, pochodíte i s klíčem k Windows 8

I to patří k věcem, které za starého vedení byly nemožné. S Nadellou přišlo zeštíhlení podniku, přeuspořádání divizí a především vize. Nechtěl bych se zbytečně uchylovat k zavedenému klišé, ale rok 2014 byl pouze začátek, nová kapitola pro Microsoft. I proto nechce, abyste si ho jakkoli spojovali se starým Microsoftem.

Ohodnoťte tento článek!