IDF 2014: Intel o Atomech SoFIA a čipech Braswell – 14nm nástupci Bay Trailu

0

Jarní ze svých konferencí IDF pořádá Intel už tradičně v Číně (a nyní probíhá v Šen-čenu), takže nebývá tak dobře mediálně pokrytá jako ta podzimní v Americe. Intel se na dálném východě zabýval zejména mobilní oblastí, a to Atomy SoFIA, které jsou zajímavé tím, že je společnost bude vyrábět v cizích továrnách; a také 14nm procesory Braswell, které jsou v jeho plánech novinkou.

Oba tyto produkty jsou dost možná dílem nového šéfa Briana Krzanicha, po jehož příchodu společnost měnila své interní roadmapy. Atomy označené SoFIA jsou určené pro levné chytré telefony a půjde o první SoC architektury x86, který bude mít integrovaný komunikační modem. V první fázi to bude jen řešení typu 3G, nicméně později má přijít i varianta vyzbrojená LTE. Právě integrovaná komunikační část je dost možná důvodem, proč bude Intel tyto čipy netypicky vyrábět v cizích továrnách.

Atomy SoFIA a Braswell (IDF 2014)

Atomy SoFIA plánuje Intel dostat na trh ještě letos, ve čtvrtém kvartále roku (konkrétně to má být do roka od oznámení, které nastalo v listopadu/novembri). Na IDF již byl demonstrován funkční prototyp této platformy. Intel slibuje, že referenční návrh telefonu (který mohou výrobci přímo převzít) bude k dispozici během čtyř měsíců. To se nicméně týká procesorů SoFIA s komunikační částí typu 3G. Čipy s integrovaným LTE budou až v roce 2015.

  Atomy SoFIA a Braswell (IDF 2014)

 

Braswell skutečně existuje

V prosinci (decembri) se v dokumentech Intelu poprvé nenápadně objevilo označení nové rodiny procesorů, o nichž jsme do té doby nikdy neslyšeli: architektury Braswell. Kromě označení etymologicky podobného tomu u architektur Haswell či Broadwell jsem o těchto procesorech ale nic nevěděli. Nyní na IDF se už o těchto čipech Intel rozhovořil oficiálněji. Odhalil, že půjde o čipy speciálně určené pro levnější zařízení (cenou údajně do 500 USD) různých druhů, od kompaktních PC, přes počítače all-in-one až po levné notebooky.

Braswell bude 14nm alternativou za současné čipy Bay Trail (IDF 2014)
Braswell bude 14nm alternativou za současné čipy Bay Trail (IDF 2014)

Pro Braswell zatím Intel neposkytl žádný termín uvedení, víme ale, že půjde o 14nm čipy. Na trh tak asi přijde nejdříve koncem roku, možná dokonce až v roce 2015. Procesory mají být určeny pro operační systémy Windows, Linux, ale i Android a objevit by se mohly také v Chromeboocích.

 

Braswell zřejmě bude pokrývat stejné oblasti jako současné čipy Bay Trail, které jsou založené na „Atomové“ architektuře Silvermont. Zda bude na odvozených „malých jádrech“ založen také Braswell, netušíme (na 14 nm by měly existovat architektury Airmont a Goldmont navazující na Silvermont). Intel totiž do tohoto segmentu zároveň chystá i regulérního následníka rodiny Bay Trail, a to 14nm čipy Cherry Trail, které ale zřejmě budou soustředěné hlavně na tablety. Čistě teoreticky by se od nich mohl Braswell lišit použitím „velkých jader“ odvozených z 14nm Broadwellu, žádné skutečné indicie pro to ale nemáme.

Zdroje: Intel, Bright Side Of News*

Ohodnoťte tento článek!