IEC chce sjednotit nabíječky. Vznikající norma ale narazí na USB Power Delivery

0

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) oznámila, že vyvíjí novou specifikaci pro nabíječky notebooků. Cílem je zbavit se řady vzájemně nekompatibilních zařízení a v konečném důsledku snížit množství elektronického odpadu, který lidstvo produkuje (skutečně, o uživatelském pohodlí není v prohlášení ani slovo, naštěstí to tentokrát jde ruku v ruce). V roce 2011 IEC publikovala standard univerzální nabíječky pro mobilní telefony s konektorem micro-USB a podle Franse Vreeswijka, generálního tajemníka Komise, vzniká méně odpadu již dnes. Sluší se ale poznamenat, že Evropská unie jednala s výrobci telefonů o sjednocení konektoru už v roce 2009.

V oblasti napájecích zdrojů pro notebooky stále panuje divočina. Různé přístroje používají nejen různé konektory, ale i různá napájecí napětí; nabíječky, které se honosí přízviskem „univerzální“, jsou použitelné pouze s omezenou množinou notebooků a vyměnitelné koncovky se snadno poztrácí. A tak se IEC rozhodla tento stav jednou provždy napravit.

Je zde ale problém: jeden průmyslový standard již existuje, jenom ho (zatím?) nikdo nepoužívá. USB 3.0 Promoter Group už v roce 2011 oznámila, že chystá rozšíření standardu USB o přenos až 100 W energie (což by mělo stačit i pro nabíjení nejvýkonnějších laptopů), v červenci roku 2012 byla specifikace dokončena, a co je asi nejpodivnější, o dva měsíce později byla Mezinárodní elektrotechnickou komisí schválena. Podle článku na serveru bit-tech.net to tedy vypadá, že v IEC levá ruka neví, co dělá pravá. Reálně proto hrozí, že pro jeden účel vzniknou dva konkurenční standardy, jeden od IEC a druhý od USB 3.0 Promoter Group, a výrobci výpočetní techniky nemusí nakonec přijmout ani jeden z nich.

Zdroj: bit-tech.net

Ohodnoťte tento článek!