IFA 2012: Videoukázka Windows RT a Office 2013 RT na tabletu

0

První Windows pro platformu ARM jsou hotová, Windows RT si samostatně nekoupíte, prodávat se budou pouze jako předinstalovaný operační systém na tabletech a později i na laptopech. Zpravodajský portál The Verge měl tu možnost si s jedním takovým tabletem s hotovými Windows RT pohrát. Jak asi víte, desktopový režim bude na této platformě omezen, povoleno zde bude pouze několik aplikací od samotného Microsoftu. K těm patří kancelářský sada Office, kterou zde dokonce naleznete přeinstalovanou. (To ale neplatí pro Windows 8.)

Tip: Srovnání edic dle funkcí: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT

Právě na desktop a Office se videoukázka od zahraniční redakce zaměřila. Na německé akci IFA 2012 se vůbec nacházelo spousta zajímavých produktů, které souvisejí s Windows 8. Především Samsung se činil, ukázal tablety a dokonce jeden prototyp notebooku se dvěma obrazovkami. Vraťme se ale k Windows RT. Žádné velké překvapení se podle prvních poznatků nekoná. Když už zde budete trávit čas v desktopu, bude to pravděpodobně ve většině případů v Office.

 

Kancelářský software sice obsahuje dotekový režim, avšak o žádný zázrak se ani omylem nekoná. Nabídky se v programech po aktivaci o něco zvětší, rozšíří se prostor mezi tlačítky, nebojím se ale říct, že tento takzvaný dotekový režim je ostuda Microsoftu. Velmi často dochází k „překlepů“, kdy se na požadované tlačítko prostě netrefíte. Speciální zobrazení pro desktop ani ohlášeno nebylo, takže tam se prsty strefuje do nabídek ještě o fous hůře. Dojmy přetrvávají obecně takové, že bez myši a klávesnice si zde příliš neškrtnete.

Dokonce i Office 2013 tedy budou dotekově použitelná spíše jen nouzově. Leda by se něco změnilo, protože na rozdíl od Windows RT nejde o hotový produkt. V desktopu nelze změnit rozlišení, což ale asi vadit nebude. Spíše překvapilo, že se obraz nenatáčí podle toho, jak tablet zrovna držíte. V ukázce je vidět, že to lze provést jedině ručně, skrze nabídku Rozlišení obrazovky. Multimediální aplikace pro Metro kompletně nahradily Windows Media Player, který byl ze systému úplně odebrán, na rozdíl od Windows 8. Příslušenství naopak zůstalo, včetně Malování nebo Poznámkového bloku.

Zdroj: The Verge

Ohodnoťte tento článek!