iiyama “X Factor” X2472HD: konečně něco jiného než TN

0

Český distributor AT Computer rozeslal pro fandy kvalitnějších zobrazovadel jistě potěšující zprávu, že v únoru uvedený monitor ProLite X2472HD od japonské společnosti iiyama vstupuje také na český trh. Za poslední roky jsme od iiyamy vídali ohlašování monitorů jako přes kopírák: levné panely s matricí TN, byly jen nahrazeny tím samým s podsvícením LED. Přitom iiyama v dobách LCD 5:4 a 4:3 měla v nabídce monitory s PVA. A to ani nemluvím o dobách CRT, kdy její monitory s obrazovkami Diamondtron od Mitsubishi patřily k tomu lepšímu.

Nová čtyřiadvacítka sice bohužel nenabídne výhodné rozlišení 1920 × 1200 px, ale jeho ořez v poměru stran 16:9 (1080 px na výšku), avšak u matrice se Japonci rovzpomněli na to, že ne všichni se dívají na monitor zpříma a ještě z dost velké vzdálenosti na to, aby u velké plochy vinou mizerných pozorovacích úhlů nevznikala nežadoucí nehomogenita v barvách i kontrastu. A stejně jako BenQ na podzim přichází s 24″ VA LED.

BenQ připomínám i proto, že tento výrobce měl také od LCD s VA matricemi trochu pauzu. Navíc mám trochu podezření, že by ona blíže nespecifikovaná VA v ProLite X2472HD mohla být stejná jako v BenQ BL2400PT či VW2420H. Tedy A-MVA od AU Optronics.

Statický kontrast 3000:1 je jednou z předností dnešních VA, skutečné 8bitové barvy (bez A-FRC) pak oproti TN další, pozorovací úhly jsou udávány jako 178 stupňů v obou směrech. S úhly je to na VA složitější, zájemci o problematiku určitě už něco v našich článcích o monitorech četli. Nejvyšší jas má činit 250 cd/m² a odezva (GTG) pak 8 ms. Tedy přesně to samé jako právě u BenQ VA LED. Zatímco u jasu není důvod nevěřit, s odezvou to budou asi horší. Záleží na tom, jak iiyama zpracovala OverDrive.

Mezi vstupy má X2472H D-Sub, DVI-D, HDMI, pro audio je tu vstup/výstup (prodloužení na sluchátka). Mimo HDMI najdete v balení monitoru všechny kabely. Distributor doporučuje cenu 5090 Kč bez DPH, v e-shopech s nízkou marží se dá čekat cena nižší. Na monitory iiyama by měla být tříletá záruka.

Zdroj: TZ AT Computers

Ohodnoťte tento článek!