IKEA: V roce 2040 budeme jídlo tisknout

0

Známý švédský nábytkový dům zpracoval výsledky ankety, ve které hlasovalo okolo 2000 lidí. Ti byli vyzváni, aby popsali svou vizi roku 2040. Respektive, jak se shodují na třech projektech IKEA – INTUITIV, ELEMENTARA nebo SKARP. Za 30 let se toho může ještě hodně změnit, ale fantazírování není nikdy dost. Jedno je jisté, technologický pokrok promění kuchyně v osobního trenéra, dietologa, psychologa a odborníka na zdravý životní styl.

INTUITIV

Chytrá kuchyně se přizpůsobuje individuálním potřebám člověka. LED světla regulují intenzitu světla podle vaší nálady, senzor dokonce umí přečíst mozkové vlny a poznají, kdy máte zrovna kocovinu. Lednice vám proto nabídne ranního „vyprošťováka“. Kuchyně čte data v osobním kalendáři. Když máte před důležitou schůzkou, ze zdí vypustí povzbuzující aroma, když máte nalajnovaný pravidelný trénink, nabije vás energií. Lednice vybírá jídlo podle ročního období, podle zdravotního stavu vždy tak, abyste akorátně splnili denní příděl vitamínů. A až přijdete domů, holografická projekce šéfkuchaře vám pomůže s vařením.

Takto si rok 2040 představuje 41% dotázaných Britů.

ELEMENTERA

Tento návrh má znamenat návrat k přírodě, k efektivním řešením a utahování opasků. Očekává se vysoký zájem o recyklaci materiálu, v kuchyni bude vyhrazená zahrádka kvůli pěstování vlastních potravin. Nábytek bude tvořen z menšího množství dřeva díky chytrému návrhu. A elektrické spotřebiče budou splňovat minimálně áčkovou třídu. K tomuto projektu se hlásí 44 % dotázaných.

SKARP

Technologické maniaky nejvíce potěší tento návrh. Taky půjde o chytrou kuchyni, ale ještě více hi-tech než INTUITIV. Kuchyň bude jeden velký počítač a robot, který se snad neobjevil ani ve Star Treku. Všechny součásti budou propojeny, synchronizovány a řízeny lehkými dotyky ve stylu iPadu. Kuchyň bude sama recyklovat nepoužitý materiál. Nebude třeba uklízet, inteligentní linka to udělá sama. A nebudeme ani vařit, jídlo si jen vytiskneme. A hlasovými rozkazy nás bude poslouchat na slovo.

Ano, četli jste správně, vytiskneme. 3D tiskárnu budeme doplňovat cartridgi s tekutým jídlem, trysky z toho udělají třeba kuře. Zdá se to nemožné, ani si nedovedu představit jako takové skoro-kuře může chutnat, ale nechme se překvapit. Vždyť o tom celý článek je, (bá)sníme.

IKEA 2040zdroj: Gizmodo

Magazín Gizmodo kdesi uzmul grafický návrh SKARPu, pojďme si je v bodech představit.

1. Jídlo roste samo bez potřeby půdy.
2. Potravinová 3D tiskárna.
3. Lednice s interaktivní 3D obrazovkou.
4. Baterie s dotykovou obrazovkou místo kohoutků.
5. Samoumývací linka.
6. Počítadlo nutričních hodnot potravin.
7. Dálkově ovládaná trouba.
8. Police na rameni, můžete ji výškově nastavit.
9. Stejně tak se nastavují i skříňky.
10. Tablet, který to vše řídí.
11. Geneticky upravované jídlo.
12. Výsuvné pracovní desky.

Návrh je to velmi odvážný, někdo by řekl neosobní a mrtvý. Ale technika se do všech koutů domácnosti nezastavitelně řítí a za 30 let se zřejmě bez počítačů ani „nenažereme“. A nezačnou si z nás kuchyně pěstovat vlastní ovečky?

Schválně jsem proletěl několik sci-fi filmů, namátkou třeba Já, robot (2035) nebo Minority Report (2054). Ani vizionářští režiséři neměli takto bujnou představivost. A nebo tyto kuchyně designoval XXXLutz & Möbelix :-).

I RobotJá, robot, zdroj: DVD

Těšíte se na tiskárny obědů? A kdo uvaří lépe: HP, Canon, Epson nebo někdo jiný? Budoucnosti zdar.

Zdroj: Gizmodo, Engadget

Ohodnoťte tento článek!