IM klient Trillian: Všechny komunikační nástroje pěkně pohromadě

0

Vlastnit pouze jeden komunikační nástroj (jako dříve např. ICQ nebo jabber) je již spíše historickou záležitostí. Dnes na nás ze všech stran útočí všechny možné komunikační nástroje, sociální sítě s vlastními chaty a k tomu všemu ještě existuje třeba Skype nebo Windows Live. Instalace všech programů by ještě byla únosná v rámci jednoho počítače, ale to je v dnešní době mobilního internetu a mobilních zařízení spíše vzácností.

Trillian je jedním z moderních nástrojů, který dokáže prakticky všechny protokoly integrovat do jednoho programu. Ten se pak postará o to, abyste byli schopni z jakéhokoli počítače nebo mobilního zařízení přistupovat ke stejnému rozhraní se stejnými kontakty, na které jste zvyklí.

Instalujeme a registrujeme

Prvním krokem je instalace aplikace. Tou nás provede přehledný průvodce, který na závěr nabídne také nutnou registraci. Ta je potřeba právě kvůli budoucí jednotné správě a integraci všech komunikátorů. Dojde tak k vytvoření samostatného uživatelského účtu, co bude do budoucna sloužit jako primární a zapamatuje si všechna provedená nastavení.

Vyberte si tedy vhodné uživatelské jméno a dostatečně silné heslo, pomocí kterého se pak budete přihlašovat – ať už v případě reinstalace systému, jiného počítače, mobilního zařízení, či webového rozhraní.

Přidáváme naše protokoly a účty

Po úvodním spuštění přichází na řadu ta nejdůležitější část – přidání již existujících komunikačních protokolů. K dispozici jsou prakticky všechny současné nástroje – např. ICQ, Skype, Jabber, nebo třeba Facebook, Twitter, LinkedIn nebo Foursquare. Souhrn podporovaných protokolů naleznete v samostatné tabulce.

 

Poté, co si přidáte všechny používané účty, získáte na první pohled jeden samostatný komunikátor s odpovídajícím množstvím skupin a logicky oddělenými kontakty. Je již jen na vás, jestli zůstanete u třídění podle protokolů, nebo si vytvoříte vlastní skupiny, tedy např. rodina, přátelé, pracovní kontakty a podobně.

 

Přehledná konfigurace samozřejmostí

Jedním z důležitých faktorů je možnost vše nastavit tak, aby výsledek odpovídal vašim představám a potřebám. V této oblasti si dal Trillian záležet a dostává se vám do ruky přehledné a propracované nastavení s logicky oddělenými součástmi.

První samostatnou oblastí jsou všechny přidružené účty, u kterých lze měnit prakticky všechny důležité vlastnosti a chování. Samostatnou oblastí je pak samotné prostředí chatu, tedy vzhled, upozorňování na nové události, přenosy dat a nezapomnělo se ani na možnost kompletní změny vzhledu programu pomocí tzv. skinů, které naleznete na internetu, případně máte možnost vytvořit si svůj vlastní.

 

 

Další možnosti a výhody

Za povedenou vlastnost považujeme komunikaci probíhající v jednom okně s odlišením konverzací pomocí záložek. Tato funkce je k dispozici ve výchozím nastavení, a pokud ji nezakážete, budete mít všechny aktuální konverzace v jednom společném okně se samostatným obsahem a historií.

Trillian

Celá aplikace je ve své primární podobě zcela zdarma. Pokud vás ovšem Trillian zaujal natolik, že byste rádi podpořili vývoj aplikace a její autory, máte možnost zaplatit si verzi Pro, a to buď na rok za 12 USD (přibližně 240 Kč), případně tzv. doživotní předplatné za cenu 60 USD (zhruba 1200 Kč). Za odměnu získáte synchronizaci historie napříč všemi zařízeními, technickou podporu a odstraníte reklamní bannery.

Metakontakty

Máte přátele, kteří také používají více protokolů? Trillian umožňuje vytvořit tzv. Metakontakty, tedy sdružit více protokolů do jednoho kontaktu. V rámci něj je např. možné zvolit primární protokol, to vše při zachování jednotné historie.

Z cizího počítače i přes web

Jednou z možností je přihlásit se ke všem kontaktům a komunikátorům do plnohodnotného webového rozhraní. To provedete přímo z hlavní webové stránky Trillianu a po zadání přihlašovacích údajů máte k dispozici vše potřebné ke konverzaci, a to bez nutnosti instalovat aplikaci.

Trillian

Podporované protokoly a platformy

Podporované komunikační protokoly:

 • ICQ / AIM
 • Skype
 • Jabber / XMPP
 • Google Talk
 • Windows Live Messenger
 • Bonjour
 • IRC
 • Yahoo! Messenger
 • Facebook
 • MySpace

Podporované platformy:

 • Microsoft Windows
 • Mac OS
 • Android
 • iPhone
 • BlackBerry
 • Webové rozhraní
Ohodnoťte tento článek!