IM+ pro Metro: známé komunikační sítě a pohodlná textová komunikace

0

Jestliže patříte ke spokojeným majitelům telefonu s Windows Phone, víte, že situace na platformě nebylo vůbec ideální z hlediska kecálků. Komunikátorů bylo jako šafránu, některé vypadaly otřesně, ale aspoň pracovaly, jiné se potýkaly s pochybnou funkčností. V mnohém byla omezující sama platforma. Pokud někdy uspávání aplikací na pozadí skutečně vadilo, bylo to právě v oblasti komunikátorů. Nepříliš spolehlivé notifikace vás mohly vrátit do aplikace, probuzení a opětovné připojení k serveru ale nějakou dobu zabralo a nezřídka jste se setkali s pádem aplikace.

Slabé skóre pomohla výrazně vyvážit jedna z nejlepších aplikací, která byla svého času pro Windows Phone 7 dostupná. IM+ možná dodnes platí za nejlepší. Minimálně mezi víceprotokolovými kecálky. Aktualizována nebyla zrovna pravidelně a často, tomu se však nelze divit, vzhledem k malé uživatelské základně. Značka však není nová, komunikátor po tímto názvem již za uplynulé roky vstoupil na všechny myslitelné platformy, včetně Androidu nebo čerstvého BlackBerry 10. Vývojáři se začali zajímat rovněž o Windows 8. Klient pro dlaždice spatřil světlo světa a my se podíváme, jak šlape.

 

První víceprotokolový kecálek pro Metro

Předesílám, že šlape překvapivě svižně. Ve srovnání s verzí pro Windows Phone 7 se jedná o viditelný pokrok. Žádné padání, ovšem při návratu do aplikace jako vždy proběhne připojení ke komunikačním serverům (i v Metru se programy na pozadí uspávají). Je přitom jedno, ke kolika sítím se připojíte. Na seznamu podporovaných vám zřejmě žádná chybět nebude. Pokud ještě náhodou s někým komunikujete pomocí ICQ, IM+ vám textovou komunikaci zprostředkuje. Chatovat můžete dále v sítích Google Talk, Facebook, Skype nebo Yahoo.

Přidejte si účtů, kolik chcete, nikdo vás neomezuje
Přidejte si účtů, kolik chcete, nikdo vás neomezuje

Podpora se v placené edici dále nerozšiřuje. Zdarma dostupný IM+, který jsme podrobili zkoušce, naopak postrádá jiné funkce. Aplikace IM+ Pro stojí 100 Kč, přičemž za své peníze budete především zbaveni reklam. Ty se běžně zobrazují vedle prostoru, kde si s ostatními píšete zprávy. Vlastní zkušenost potvrzuje, že kupodivu nepůsobí příliš rušivě. Člověk je může docela dobře ignorovat, podobně jako v jiných komunikátorech. Reklamní pruhy známe z ICQ, umírajícího Windows Live Messengeru a v posledních měsících také ze Skypu. Ukazují se po pravé straně obrazovky.

Směrem doleva je největší prostor vyhrazen samotné komunikaci. To, co by se v desktopovém prográmku vešlo do malého okna, v dotekovém prostředí zabírá skoro celou obrazovku. Taková je ale filosofie Metra, aplikace běží v celoobrazovkovém režimu. Nic proti tomu, na tabletu budeme stejně chtít všechno pěkné a velké, abychom obsah pohodlně viděli a tlačítka byla vždy poslušná našim prstům. V prostoru s chatem strávíte samozřejmě nejvíce času. Pravdou zůstává, že vás skoro nic nebude nutit k návratu na hlavní obrazovku.

Přehled přidaných účtů
Přehled přidaných účtů

Monochromatické smajlíky!

Úvodní obrazovka ostatně slouží jako rozcestník. Jenže prakticky všechny cesty z ní vedou na stejné místo. Proto by možná stálo za úvahu, odstranit ji z aplikace. Došlo by tím k určitému zpřehlednění. Po spuštění vám IM+ ukáže kontakty, oblíbené kontakty, aktuální konverzace, a přehled přidaných účtů. Výtku mám k zobrazení kontaktů, které moc dobře nepracuje. Odpojení uživatelé se míchají s těmi připojenými. V nejhorších okamžicích se mi v úvodu ukazovalo jen pár odpojených jedinců, přestože jich k síti bylo připojeno mnohem více.

Výchozí smajlíky můžete vyměnit za jiné
Výchozí smajlíky můžete vyměnit za jiné

To zjistíte, když si například otevřete jednu z konverzací. Je jedno, jestli si na úvodní obrazovce vyberete konkrétní kontakt, nebo nějaký otevřený chat, vždycky vystoupíte na stejné stanici. Jestliže se ve střední části obrazovky roztahuje samotná textová komunikace (a vpravo reklama), sloupek nalevo elegantně řeší, jak se přepínat mezi chaty. Vybírat můžete z přehledu otevřených konverzací, oblíbených kontaktů, nebo si přivoláte celý seznam s kontakty. Platí, že se rychle dohledáte tohoto správného člověka, jemuž potřebujete urgentně napsat.

Pokud vám nějaké zprávy přišly v době vaší nepřítomnosti, můžete nahlédnout přímo do aktivních konverzací. Jednoduché třídění považuji za dobrý koncept. Osvědčil se. Vzezření samotného chatu nijak neovlivníte, dovoleno vám je pouze měnit pozadí aplikace. Zájemci si mohou zvětšit či zmenšit písmo, styl zobrazení je ale daný. Alespoň nemusíte trpět výchozí sadu smajlíků, která se moc nepovedla. Osobně zvedám palec za monochromatické smajlíky, které tvoří třetí dílek do kolekce.

Správa stavů a stavových zpráv
Správa stavů a stavových zpráv

Pouze textově, zato stylově

U mobilních zařízení se často řeší, zda kecálek dovede upozornit na to, že vám protistrana píše. Ano, IM+ vám ukáže, že kolega na druhé straně vedení nespí. Pěkně je vyřešeno posílání obrázků, které se v rámci klienta nezobrazují jako odkaz, nýbrž rovnou v textu v celé své kráse. V případě Skypu se rovněž můžete přidat ke skupinovému chatu.

Chcete být upozorněni, když se kontakt připojí?
Chcete být upozorněni, když se kontakt připojí? 

Stále vám však nezbývá, než se držet textové komunikace. Hovory IM+ nepodporuje u Skypu ani dalších kecálků. Jestli se dočkáme, nevíme. Aplikace pro Windows 8 se každopádně nachází v počátečních fázích vývoje a vývojáři si pro nás připravují nové funkce. Které nakonec obdržíme? Nechme se překvapit. Na audiovizuální volání si mezitím pořiďte Skype. Na zbylou komunikaci vám ale klidně doporučíme IM+.

Přestože se jedná o mladinký projekt, teprve v počátcích, aplikace je skvěle použitelná. Když v ní zrovna nejste, můžete být buď offline, nebo zůstat nadále připojení. Ve druhém případě na vás pak při příchozí zprávě vyskočí klasická notifikace, jakých jste ve Windows 8 jistě spatřili mraky. Doprovází ji decentní zvukové oznámení. Ve srovnání s některými jinými dlaždicovými kecálky – díváme se na tebe, Skype – vám dovolí plně ovládat svůj stav, publikovat stavové zprávy, případě se můžete zcela odpojit, aby vás někdo nerušil.

Pohled na část úvodní obrazovky
Pohled na část úvodní obrazovky

Navíc můžete účty mazat, připojit se pod několika rozdílnými identitami k jedné síti, nebo účty v případě potřeby dočasně deaktivovat. Bohužel neexistuje multiprotokolový kecálek pro Metro, s nímž bychom IM+ mohli srovnat. Klienti pro konkrétní sítě, se Skypem v čele, nicméně obvykle podobné pohodlí nenabídnou. Autoři IM+ nám navíc servírují docela zajímavé funkce, které vám také jen tak někdo nenabídne. Když bude kecálek na pozadí, resp. klidně kompletně vypnutý, protože i tehdy reaguje na příchozí chaty, když mu to ovšem nezatrhnete, může příchozí zprávy přeposílat na váš e­‑mail.

Stejně tak si snadno nastavíte automatické odpovídání, které za vás vyřídí pokusy o komunikaci v době, kdy nebudete na příjmu. Placená verze kecálka není zrovna levná, ale přesto obsahuje jednu velmi důležitou funkci. Pamatuje si historii. Odstraněné reklamy berte jako příjemný bonus. Ani nad zdarma dostupnou edicí ale neohrnujte nos. Jeden z prvních pořádných dlaždicových komunikátorů nastavil laťku dost vysoko. Mimochodem, na to, že je dotekový, není zrovna nenáročný. Z operační paměti hravě ukousne přes 200 MB.

Když pošlete obrázek, uvidíte ho v textu
Když pošlete obrázek, uvidíte ho v textu

Ohodnoťte tento článek!