Image Tools: dávkové zpracování obrázků snadno a rychle

0

Při práci s obrázky nebo fotografiemi v zásadě narazíte na dva typy úprav. Jednak jsou to již zmíněné úpravy „photoshopácké“, které vyžadují jemnou ruku a jistou dávku času a trpělivosti, přičemž výsledkem může být mistrovské dílo k nerozeznání od originálu, v druhé řadě potom úpravy prostšího rázu, jejichž hlavní vlastností je, že by měly být co nejjednodušší a co nejrychleji proveditelné. Image Tools si poradí právě s tou druhou skupinou úkolů.

Prosté ale účelné

Image Tools si můžete zdarma pořídit např. na této adrese . Po spuštění vás možná překvapí zdánlivá strohost ovládacího rozhraní, která se ovšem vzápětí přehoupne v jednoduchost a efektivitu. Mezi ovládacími prvky totiž nenajdete nic víc a nic míň, než na co je aplikace primárně určena.

Největší část zabírá pracovní plocha, v níž budete operovat s příslušnými obrázky; grafické soubory na plochu přemístíte buď jako celou složku – Main > Add Images nebo kombinace kláves Ctrl + E – nebo podle výběru metodou drag-and-drop (tedy přetažením myší z nějakého správce souborů, např. z Průzkumníka). Na pracovní ploše následně označujete ty soubory, se kterými chcete pracovat, a v poli Info vidíte, co že to s nimi Image Tools vlastně provádí. Vše ostatní najdete v nabídce Process.

Až třikrát rychlejší než XnView

Možná jste se již setkali s velice šikovným programem XnView, s jehož pomocí můžete rovněž provádět některé operace (tedy většinu operací, které vás jen napadnou) dávkově – viz např. jeden z dřívějších článků. Autoři Image Tools se na XnView přímo odkazují, když tvrdí, že jejich aplikace zvládne např. ořezávání obrázků třikrát rychleji, změnu velikosti potom až patnáctkrát tak rychle jako XnView.

Dávkovou změnu velikosti provedete příkazem Resize v nabídce Process v panelu nabídek. Prvním krokem k jakékoliv úpravě je volba výstupního (Output) adresáře, po potvrzení pak již pracujete s dialogem konkrétní úpravy. Společným atributem všech úprav je ještě kvalita (Quality) snímků – ta se udává v procentech a s výhodou ji využijete např. při kompresi fotografií, které chcete umístit na web nebo poslat emailem. Zda ponechat původní soubory nebo je nahradit novými zajistíte zaškrtnutím/odškrtnutím pole Do not change the names.

Pokud u příkazu Resize zadáte jen jeden parametr a u druhého necháte nulu, tento se sám upraví ve stejném poměru. Jinak se obrázek buď zdeformuje, nebo zmenší podle nejmenší strany (políčko Fit in the specified dimensions). Podobně příkazem Convert provedete dávkovou změnu na jiné formáty – podporovány jsou jpeg, bmp, gif, tiff, png.

Crop na rozdíl od Resize zachová původní měřítko a podle zadaných souřadnic udělá z obrázku výřez na cílovou velikost – z bodu zadaného offsety X a Y se použije obdélník o délce a šířce zadané v polích Width a Height. Zajímavá je funkce Deborder, která funguje jako inverze ke Crop, tedy ořízne požadovaný obdélník zvenku.

Dávkově i vodoznak

S funkcí Flip/Rotate snadno otočíte obrázky o 90/180/270 stupňů, případně zrcadlově prohodíte strany horizontálně, vertikálně nebo oba případy zároveň. Opět funkce, která se může hodit při probírce fotografií – obzvláště, pořizujete-li snímky tzv. „na výšku“ i „na šířku“.

Abyste obrázkům dodali na autentičnosti nebo je třeba i ochránili před zneužitím (vhodně vykontrastované vodoznaky se odstraňují velice nešikovně), můžete dávkově spustit přidání grafického vodoznaku, tj. obrázku, kterým na určeném místě překryjete originál.

Vyberte položku Watermark a v dialogu zvolte souřadnice jeho umístění. Vodoznak můžete automaticky nechat v pravém dolním rohu, když zaškrtnete Float watermark to the bottom right position.

Zbývajícími nástroji můžete ještě upravit barevné vlastnosti obrázků: pomocí Channels Filtering zablokujete jeden, dva nebo všechny barevné kanály (políčka Red, Green a Blue), To Grayscale zajistí, že budou všechny výstupy ve škále šedých barev, To Negative provede klasickou barevnou inverzi a To Sepia nechá obrázky „vyblednout“ sépiovým efektem, který vaše fotografie nechá o několik let zestárnout.

Ohodnoťte tento článek!