Indilinx Everest a Everest 2 jsou přeznačené řadiče Marvell

0

Přibližně před rokem byl Indilinx, do té doby nezávislá firma vyvíjející řadiče pro SSD, odkoupena OCZ, jedním z nejvýznamnějších dodavatelů solid-state jednotek. Na podzim roku 2011 pak OCZ vyrukovalo s novinkami osazenými zbrusu novým řadičem Indilinx Everest, letos na jaře přišel Everest 2.

Anand Lal Shimpi, šéfredaktor magazínu Anandtech, prý dostal tip, že řadiče Everest jsou ve skutečnosti čipy od Marvellu, pro které Indilinx vyvinul vlastní firmware. A OCZ to bez vytáček potvrdilo. Ostatně, navzdory akvizici Indilinxu, s ostatními dodavateli je společnost stále zadobře a s Marvellem úzce spolupracovalo na řadiči Kilimanjaro pro SSD pro rozhraní PCI Express.

Everest 1 použitý u řad OCZ Octane a Petrol je prý s největší pravděpodobností přeznačený Marvell 88SS9174 (ten používá např. Crucial m4 nebo Intel 510), novější Everest 2 (OCZ Vertex 4) bude zřejmě nedávno vydaný Marvell 88SS9187. OCZ přiznává, že pod značkou Indilinx řadiče mimo jiné pracují na vyšší frekvenci. Jak moc rozsáhlé změny Indilinx ve firmware provedl, se bohužel můžeme jen dohadovat, Anandtech nicméně píše, že firmware je zcela dílo Indilinxu.

Není známo, zdali Indilinx bude i nadále vyvíjet vlastní čipy (ostatně, firma udělala díru do světa právě s vlastním řadičem Barefoot), nebo se bude specializovat na vývoj firmware pro cizí řadiče – podle Anandtechu Indilinx pracuje na „non-Marvell“ řešeních, ale to může být koneckonců cokoliv.

Jak se na to díváte vy? Vnímáte „přeznačení“ jako podvod, bojíte se o zdravou konkurenci mezi dodavateli řadičů, nebo jste naopak rádi, že firmy spolupracují ve prospěch zákazníka?

Zdroj: Anandtech

Ohodnoťte tento článek!