Informace o uživatelích Apple unikly z malého nakladatelství

0

Skupina Anonymous si v minulém týdnu získala velkou pozornost, když zveřejnila milion UDID jednotlivých Apple zařízení. Celkově unikly údaje o přibližně dvanácti milionech uživatelů. Apple UDID je řetězec složený z 40 písmen a číslic, který je unikátní pro každý iPhone, iPad a iPod Touch. Řetězec sám o sobě neobsahuje moc užitečných informací, ale když se dostane na veřejnost společně s heslem k iTunes nebo s jinými osobními údaji, může únik pro poškozeného znamenat vysoké bezpečnostní riziko.

Hackeři z AntiSec tvrdili, že data ukradli z notebooku FBI a že FBI používá databázi uživatelů Apple zařízení ke špehování Američanů. FBI rychle vydala prohlášení, ve kterém vyvrátila napadení svých počítačů, zároveň prohlásila, že osobní údaje zákazníků Apple nikdy v FBI nebyly. To samé tvrdí i Apple.

Paul DeHart, ředitel malého nakladatelství Blue Toad pro NBC řekl, že si technici jeho firmy stáhli z Pastebin veškeré informace, které Anonymous zveřejnili a porovnali je se svou databází. Analýza prokázala, že se shodovalo 98 % záznamů. „Je tedy jasné, že data unikla od nás. Hned jak jsme zjistili, že jsme se stali obětí útoku, kontaktovali jsme příslušné úřady, provedli jsme opatření, aby se podobná situace neopakovala a za vše bereme plnou zodpovědnost.“ DeHart taky říkal, že neví, kdo data skutečně odcizil a až kam všude se údaje mohly dostat.

 

Mluvčí Applu potvrdili, že nakladatelství Blue Toad vyvíjí aplikace pro iOS a tím pádem společnost měla přístup k některým údajům, jako je UDID, jméno a typ zařízení. Vývojáři ale běžně nemají přístup k dalším osobním informacím uživatelů, jako jsou například hesla k jejich účtům, nebo čísla kreditních karet.

Blue Toad je malá a docela neznámá společnost, jejich služeb pro publikaci digitálních knih ale používá více než 6 000 různých nakladatelů, uživatelé si v jejich aplikacích měsíčně přečtou 100 milionů stránek textu. Seznam klientů, který firma měla, obsahoval i domovní adresy čtenářů. DeHart nebude kontaktovat jednotlivé zákazníky o úniku osobních dat, tuto práci nechá na nakladatelstvích, které služeb Blue Toad využívaly.

Zdroj: NBC

Ohodnoťte tento článek!