inQool aneb Facebook po česku

0

Do Česka dorazila minulý týden nová sociální síť – inQool. Název se mi nepodařilo rozumně dešifrovat. Vypadá to prostě cool, ale takto složité slovo se asi těžko uchytí v nějakém slangovém slovníku studentů. Když se vás na ulici zeptá slečna, jestli se připojíte k jejímu inQoolu, jako první vás asi napadne něco nemravného. Síť provozuje stejnojmenná studentská společnost inQool, hlavními partnery jsou GTS Alive a Konekuto.

Ale zpět k samotnému principu služby. Takto ji oficiálně prezentují její autoři: „Vítáme tě u nás, inQool.cz ti nabízí možnost vyzkoušet si, jak jednoduše komunikovat s přáteli. Online platforma, kterou můžeš používat kdykoliv je ti k dispozici. Nezapomeňme ale na to, že čas nás všech je cenný. Není důležité jen komunikovat, ale i poznávat a rozvíjet se. I když vypneme internet.

Na další stránce už se přímo ohraňují vůči Facebooku: „Platforma, kterou vytvořili studenti s poněkud vyšším cílem – vdechnout znovu pojmu sociální síť duši. Samotný pojem je na světě mnohem déle a studenti znalí sociologie a humanitních oborů to jistě potvrdí.

Jenže srovnání s Facebookem se zkrátka vyhnout nedá. Stejně jako síť Marka Zuckerberga, je inQool v počátcích omezena pouze pro studenty. Facebook byl stvořen pro Standfordovu univerzitu (viz náš starší článek), inQool pro všechny studenty. Popis české sítě ale značí jakousi revoluci, redefinování oblasti „sociální síť“.

Spuštěná beta verze už dovoluje registraci, musíte vyplnit pár základních údajů a ID z karty ISIC. Takto si inQool ověří, že jste opravdu studenti. Pokud kartu nemáte, musíte je o aktivaci požádat zprávou z univerzitní e-mailové schránky. Ostatní mají pech. Ale provozovatelé slibují stejnou platformu nabízet neziskovým organizacím, občanským iniciativám a různým zájmovým skupinám.

Já už jsem beta verzi vyzkoušel, zde jsou mé dojmy.

inQool, flashový ráj

První, čeho si možná všimnete, je zpracování webu ve Flashi. Sakra proč? Samotná stránka sice není nijak optimalizována pro mobily (ani nemá mobilní aplikaci), ale takové omezování se pouze na desktop s nainstalovaným Flash Playerem je ke vzteku. Ajax funguje všude, běží na něm i velký Facebook, tak proč se limitovat Flashem, terý navíc není smysluplně využit…

inQool je už v testovací verzi zaplaven reklamou. Nemyslím pouze velký mrakodrap vlevo, bannery se objevují i v doplňkových funkcích, nahoře vedle vyhledávacího pole je zase nenastylovaný blok se zprávami z novinových serverů. Vypadá to ošklivě a nejsem si jist, jestli se jedná o reklamu, nebo funkci.

Samotná stránka (nebo „zeď“) působí chaoticky. Rozložení levého panelu poměrně nelogické a text je příliš blízko sebe. Spodní lišta s funkcemi si možná zasloužila lepší ikonky. Je pěkné, že portál má vlastní charakteristickou postavičku (figurka z Člověče, nezlob se), ale vyžaduje větší soustředění zjistit, co se pod kterou ikonkou vlastně skrývá.

Zpět k levému panelu. Podstatná jsou tři tlačítka pod vyhledávačem. První vás odhlásí, druhým lze změnit motiv stránky. Mění se pozadí (ta jsou pěkná), ale levý a spodní blok už atraktivní nejsou a mají špatně nastaven kontrast (tmavé písmo na tmavém pozadí apod.). Poslední tlačítko s perem v ikonce slouží k editaci profilu. Skrývá pět různých nabídek, ve kterých můžete doplnit vaše zájmy, bývalé školy, adresu, zkrátka taková ta „sociální klasika“. Tlačítka nejsou zvýrazněna, např. najetím myši na ikonku srdíčka (Základní informace) na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o aktivní odkaz. Kvůli Flashi to totiž vypadá jako součást pozadí.

Profil můžete spárovat s Facebookem, Twitterem a ICQ.

inQool inQool

Když už máme poctivě vyplněný profil, budeme se pohlížet po funkcích. Těch v tuto chvíli není moc, kromě chatu žádná, která by stála za zmínku. Proč?

Spodní lišta sice ukazuje asi 11 funkcí, ale téměř všechno jsou widgety Googlu. Přitom úplně zbytečné, jako by autoři potřebovali zabít prostor a nabídnou co nejvíce. Na druhém screenshotu jsem se schválně otevřel všechny. Zmatek na druhou.

Co tam tedy máme?

 • Kontakty (chat)
 • Vyhledávání (na inQool, Googlu, Facebooku a ICQ)
 • Ručičkové hodiny (proboha proč?)
 • Počasí
 • Aktivity (statusy z inQool a připojených sítí)
 • inQool Party Time (studentské akce)
 • Rádio (funradio.sk)
 • Horoskop
 • Kurzovní lístek
 • Google Maps
 • Překladač Googlu

Chybí vkládání fotek, videí, komentáře, jediným sociálním prvkem sociální sítě je Chat. Ten autoři vyřešili poměrně chytře, protože využívají protokolu XMPP, takže můžete pokecat s lidmi z Google Chatu a jiných sítí Jabber, ale díky transportům i s kamarády na Facebooku nebo ICQ. Ti přitom vůbec nemusí být uživateli inQool, takže taková aplikace vlastně postrádá smysl. Účet pak můžete používat i v dalších klientech s podporou XMPP/Jabber. Stačí nastavit uzivatelske_jmeno@inqool.cz, heslo a port 5222. Pak už můžete chatovat i z mobilu.

inQool Chat

Běh ve Flashi je pomalý, trvá, než se načtou kontakty v chatu a třeba u důležité funkce „Aktivity“ jsem musel několikrát obnovit stránku, než se objevily první příspěvky. A když zapnete blbinky jako hodiny nebo mapy, dostane zabrat i procesor (na mém 2,5GHz Athlonu X2 to bylo okolo 15%).

Hořkokyselá příchuť místo sladké jahody

V tuto chvíli ani nelze inQool hodnotit. Bylo by nespravedlivé rovnou odmítnout beta verzi sítě, když se ve finále ještě může leccos změnit. Jenže v tuto chvíli ji nelze doporučit, protože se vlastně o sociální síť nejedná. Nedokázal jsem najít ani jedinou funkci, která by byla revoluční (jak by autoři chtěli) nebo alespoň užitečná.

inQool je prozatím nepovedeným agregátorem Facebooku a Twitteru, s vlastním chatem a několika widgety Googlu. Mám pocit, že se chtěli autoři jen vytáhnout, že umí udělat prezentaci ve Flashi a nasadit k tomu XMPP. Možná jsem něco přehlédnul, možná inQool něčím překvapí v budoucnu, ale momentálně je to průšvih.

Jestli nemáte rádi Facebook, tak inQool vás nepřesvědčí. Přitom studentské sítě mají význam. V Polsku je Naša Klasa populárnější než Facebook, Spolužáci od Seznamu mají také ještě co říct. inQool jen cosi šeptá vzadu v koutě. Zatím. Byl bych rád, kdyby mohl za půl roku nebo klidně za rok napsat článek, jak se inQool vyvinul v cosi nevídaného. Tak snad příště.

Ohodnoťte tento článek!