Insideři dostali W10 (14342) s vylepšeným Edgem. Adblock Plus a spol. lze instalovat ze Storu

0

Po více než dvou týdnech vyšel ve fast ringu další build Windows 10. Sestavení 14342 je tentokrát k dispozici jen pro počítače. Upravuje prohlížeč Edge plus pár drobných systémových záležitostí.

Edge již podporuje webové notifikace, takže například webový Skype může zasílat na plochu oznámení stejně jako nativní aplikace. Na tabletech a počítačích s dotykovými obrazovkami zase podporuje gesta pro přechod na další/předchozí stránku. To dosud fungovalo jen ve WP8. Funkce poprvé míří na desktop a později i zpět na mobily s desítkami.

Microsoft Edge již podporuje rozšíření instalovaná z Windows Storu
Microsoft Edge již podporuje rozšíření instalovaná z Windows Storu

Hlavní novinkou je ovšem podpora rozšíření instalovaných přímo z Windows Storu. Odtamtud lze stáhnout AdBlock, Adblock Plus, Pin It Button, Mouse Gestures, Reddit Enhancement Suite, Microsoft Translator a OneNote Web Clipper. Rozšíření lze do prohlížeče nainstalovat i ručně, tuto možnost je však třeba povolit v experimentálním nastavení about:flags.

Dialog UAC (Řízení uživatelských účtů), který je od minulé verze proveden v moderní grafice jako univerzální aplikace, nově respektuje i nastavené tmavé systémové téma. To by měl podporovat i Skype UWP Preview, ale v mém případě je stále světlý.

 

Z dalších drobností můžeme zmínit novou ikonku Windows Inku na hlavním panelu, jinak vypadá též štít Windows Defenderu. Oznámení v centru akcí lze zavřít kliknutím na kolečko myši. Integrované Ubuntu už vidí symlinky ve Windows a Bash lze nainstalovat i u uživatelů, kteří mají uživatelské jméno s jinou abecedou než latinkou. Jedna funkce zmizela – sdílení hesel a automatické přihlašování k Wi-Fi sítím mezi přáteli. Prý to bylo velmi málo používané.

Microsoft opravil pár desítek chyby, ale některé zůstaly nebo přibyly nové. Antiviry od Symantecu (Norton) mohou způsobit modrou smrt. Někteří uživatelé nevidí ve Startu zástupce všech aplikací, jdou pouze dohledat. Místo některých emoji se zobrazí jen prázdné čtverce. Feedback Hub je přeložen jen do angličtiny. A co je nejhorší, může padat čínská chatovací aplikace QQ!

 Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!