Inspirace: ExtraHardware staví PC á la Sapphire

0

Sapphire musí vybírat od AMD

Novinky AMD se rozběhly do světa a kromě Phenomu, který dost možná pro herní PC stejně není výkonnější než nejvýše taktovaný dvoujádrový Phenom, jsme mohli vyzkoušet souhru čipové desky a CrossFire grafik vyrobených již pod hlavičkou AMD. Konečně byla k dispozici i základní deska s velmi pokročilou čipovou sadou AMD 790FX a také dva zajímavé pasivně chlazené Radeony HD 3850 512 MB.

Jediné, na co bude muset Sapphire ještě počkat, je čtyřjádrový procesor AMD Phenom. Než vyjde nová (a snad mnohem lepší) revize Phenomů, posloužil jako záplata dvoujádrový Athlon 64 X2 6400+ Black Edition. Ten je v 3D výkonnostně srovnatelný s procesorem Intel Core 2 Duo E6750, a tak řekněme pro daný účel zatím bohatě postačuje.

Jako útulný domov pro všechny komponenty byla stvořena prostorná skříň Cooler Master Stacker 830. Ta není sice tím úplně posledním výkřikem módy, stále však patří mezi vyšší třídu a montáž komponent je v ní opravdu pohodlná. Sapphire si Stackera nechala ve Velké Británii přestříkat do svých barev:

     

Stackera snadno zbavíte bočnič a vnitřek, na který montujete desku, snadno vysunete jako šuplík. Box pro pevné disky lze umisťovat v libovolné výšce v 5,25″ pozicích:

     

Z boxu pro disky velice snadno vycvaknete větrák, vymontovali jsme i větrák ze zadní strany skříně. Použité 12cm Cooler Mastery nejsou úplně tiché, nahradily jsme je osvědčenými Noctua S12:

   

Procesor, paměti, disk, grafika, deska, chladič

Základní deska je Sapphire jen krabicí, zbytek je čistokrevná DFI (jak jsme už psali): UV senzitivní sloty, kulaté kabely, nápis LanParty mezi sloty. Desku DFI LanParty UT 790FX máme v testlabu už také a shodnost můžeme potvrdit. Od Sapphire to myslím byla dobrá volba výrobce:

       

Do desky byl zatím požízen AMD Athlon 64 X2 6400+ Black Edition, s upgradem na Phenom se počítá. Velikost paměti dostala přednost před časováním a frekvencemi (deska podporuje i DDR2-1066) a pořízen byl cenově výhodný 4GB kit dvou modulů GeIL:

     

U pevného disku nebyl kladen důraz na maximální rychlost, ale spíše jen na spolehlivost, tichý chod a dostatečnou kapacitu. Odpadají tedy všechna řešení jako Raptor, RAID 0 dvou disků a ke slovu se dostává velmi povedený WD7500AAKS:

 

Perla celé sestavy přichází ale na řadu právě teď. Grafickým pohonem se stávají dva Radeony HD 3850 z edice Ultimate: tedy s pasivním chlazením, 512 MB videopaměti a také se zárukou balení full retail (Valve Black Box: Half-Life 2: Episode 2, Team Fortress 2, Portal a dále 3DMark06 a PowerDVD 7). Recenzi této karty vám na ExtraHardware.cz přineseme po svátcích:

     
     

Chladičem bohužel velmi žhavého procesoru se stal Cooler Master GeminII, který v našem testu ukázal, že za 890 Kč předvádí se svými šesti heatpipe velké výkony. Ve Stackeru 830 je na něj místa dost, ale jeden zádrhel přece jen přijde:

     

A tady to vidíte. Kvůli kolizi Geminu a pasivních chladičů HD 3850 Ultimate není možno osadit první PCIe slot pro grafiku (GFX1) a musíme použít sloty označené jako GFX3 a GFX4. Bohužel, pro slot GFX4 není k dispozici už víc než 8 PCIe linek, doporučoval bych tedy spíše dva Radeony HD 3870 s aktivním (přesto dost tichým) chlazením, které směřuje pouze dolů a nekolidovalo by s chladičem procesoru:

      

Zdroj, uklizení kabelů, BIOS základní desky

Pro případ, že by došlo k něčemu takovému jako zapojení dvou dvoučipových R680 se v Sapphire rozhodli investovat místo Corsairu HX620w raději do silnějšího TX750 (jedna 12V větev o 60 A). Daní za to je pozbytí modularity kabeláže a podle mě o něco slyšitelnější větrák. 12cm ADDA u Corsairu HX620w (vyroben Seasonicem) je podle mě opravdu neslyšný, tato 14tka (výrobcem zdroje je CWT) přece jen mírně slyšet je.

      

Abyste mohli vložit zdroj, musíte přece jen použít šroubovák, místa je ve Stackerovi dost i na uložení kabelů (nemusíte tedy litovat, že kabeláž není modulární). Ještě před vsunutím do skříně je vhodné osadit všechny ventilátory, grafické karty osaďte už teď snad jen s deskami Asus (které mají výborné sdružující spoje všech těch malých legrácek jako HDD LED, Power a Reset Switch, na které byste jinak přes karty špatně viděli):

   

Stacker 830 je opravdu velká skříň a za celou šachtu pro 5,25″ pozice schováte většinu kabelů. Zbytek můžete už jen pěkně narovnat a uspořádat tak, aby se později dal snadno vytvořit proud vzduchu. Stacker nemá v bočnici žádný větrák (na perforaci by se ale dal nějaký přilepit), a tak na obrázku níže vidíte, proč bych doporučil spíše dva HD 3870, co vyfukují teplo ven:

   

Takto bude majitel ještě skříň osadit alespoň jedním větrákem vpředu (nebo posunout box s disky a jedním větrákem alespoň dolů, nebo spíš přímo ke grafikám nějaký tichý 12cm umístit. Pasivní grafika dole nemá už pod také dost hřející horní grafikou dostatek studeného vzduchu. Radeony HD 3870 by teplo vyfoukly pěkně ze skříně ven.

    

Že ten BIOS odněkud znáte? Genie? Ano, je to už zcela nemaskovaný DFI, stejně jakov vydavatel SETUP.EXE na instalačním CD už byl nezměněn (DFI).

   

S grafikami si v BIOSu opravdu vyhrajete. Implicitně není režim Gen2 (PCI Express 2.0) zapnut a karty dostávají přes slot 75 W. Můžete zadat číslo až 255 W, fungovat by podle mě mělo 150 W.

      

Monitorovat a ovládat můžete v části PC Health ledaccos, bohužel však ne všech pět konektorů pro větráky, ale jen tři.

 

     

     

Možnosti nastavení pamětí, napětí a frekvencí jsou u desek s AMD 790 doslova nekonečné, ještě štěstí, že většina je možná přes nástroj AMD OverDrive přímo z Windows.

Na posledním obrázku můžete vidět jednu ze specialit DFI – ukládání různých profilů nastavení BIOSu a jejich opětovné učinění aktivním.

Sestavený počítač čeká na dvě drobnosti: novou revizi Phenomu a ovladače Catalyst 8.1, které by měly umožnit mnohem bezproblémovější a výkonnější běh CrossFireX. Pak se teprve ukáže, co skutečně v celé platformě Spider je.

Ohodnoťte tento článek!