Instalace Windows 8.1 je rychlejší, pochodíte i s klíčem k Windows 8

0

Před pár dny Microsoft konečně umožnil jednoduše stáhnout instalační obraz Windows, což přišlo k duhu všem náročnějším uživatelům, kteří třeba ani k notebooku žádné instalační médium nedostali, případně to své ztratili, poškodili atp. Získat touto formou lze pouze Windows 8.1, např. pro starší Windows 7 to neplatí.

Microsoft se zabil více much jednou ranou. Přece jen, Windows 8.1 platí za zdarma dostupný upgrade pro uživatele Windows 8. Ne každému se však chce při každé přeinstalaci operačního systému nejprve instalovat Windows 8 a pak přes Windows Store přecházet na Windows 8.1. A získat legálně instalační obraz s Windows 8.1 bylo skoro nemožné, navíc instalační program odmítal produktové klíče určené původně pro Windows 8.

Microsoft nás každý měsíc obdaří slušnou porcí aktualizací
Microsoft nás každý měsíc obdaří slušnou porcí aktualizací

Upgrade Windows 8 na Windows 8.1 byl bolestivý

Mimochodem, pokud jste to nezaznamenali, když dnes Windows 8 skrze Windows Store povýšíte na Windows 8.1, rovnou se nainstaluje verze s většinou aktualizací. Pamatujete na jarní aktualizaci pro Windows 8.1, jež přinesla dnes již neodmyslitelné novinky pro uživatele klasických počítačů s klávesnicí a myší?

Tak např. tu již systém po upgradu obsahuje. Nic to nemění na faktu, že se na vás vzápětí skrze Windows Update rozběhne další stádo aktualizací, ale aspoň máte všechny důležité funkce hned po instalaci k dispozici a nemusíte čekat, než doběhnou další kolečka instalací.

Kdo však koupil počítač s Windows 8, přičemž chtěl celý systém přeinstalovat a současně jej povýšit na nejnovější dostupnou verzi, musel podstoupit několik kroků:

  • nainstalovat Windows 8,
  • nainstalovat některé aktualizace skrze Windows Update,
  • stáhnout Windows 8.1 Update skrze Windows Store,
  • nainstalovat další várky aktualizací skrze Windows Update.

Co čert, pardon, Microsoft, nechtěl, instalační program Windows 8.1 nepřijímal produktové klíče, učené původně pro Windows 8. Jenže když máte novější systém k dispozici zdarma jako upgrade, tak proč by při instalaci neměl akceptovat váš stávající klíč? Bohužel, nešlo to. Redmondští situaci z velké části vyřešili, i když už jsme v to ani nedoufali.

Revoluce v Microsoftu

Teď se vám bude dýchat o kus lépe. Některé tradiční problémy zmizely a instalační kolečko se bohudík zkrátilo. První dobrá zpráva zní, že už existuje legální způsob, jak si pořídit instalační médium se systémem. Druhá pozitivní zpráva zní, že instalační program Windows 8.1 si nechá vnutit klíč určený pro Windows 8.

Už teď je vám jasné, o kolik se vám tímto zjednodušil život, pokud patříte do skupiny postižených uživatelů (tj. vlastníte počítač s Windows 8 a chcete přejít na nejčerstvější Windows 8.1, na což máte plné právo).

 

V úvodu vás uvedený nástroj na stažení Windows 8.1 nechá vybrat jazyk, edici a architekturu. Následuje rozhodnutí, jestli si rovnou vytvoříte instalační flash disk, nebo si na interním úložišti raději schováte obraz ve formátu ISO. Druhou volbu doporučuji spíše, protože obraz později vypálíte na DVD, eventuálně z něj vytvoříte flash disk, přičemž ho lze využít opakovaně. Vyplatí se mít ho po ruce.

Zvlášť proto, že proces stažení nechcete zbytečně opakovat. Neblahou předtuchu potvrdily zkušenosti. Nepopírám, že nástroj je sám o sobě jednoduchý a zcela plní účel. Mohu ovšem potvrdit, to, co už někteří psali dříve do komentářů, a sice stahování je pomalé. Rychlou přípojku jsem ani omylem nevyužil.

Bohužel se ani nestáhne rovnou ISO (zvolíte-li druhou možnost). Jak se zdá, nástroj stáhne data v jiné podobě a pak je teprve dává dohromady. To aspoň prozrazuje popisek při jednom z několika kroků. Buď jak buď, když to celé zkrátím, než byla operace kompletně dokončena, zabralo to necelou hodinu. Není to velké mínus, ale šlo by to nepochybně rychleji.

V novém nástroji si vyberete správnou edici Windows 8.1 ke staženíObraz ve formátu ISO využijete též v budoucnu

Aktualizace uvolněné do srpna

Operační systém jsem nainstaloval, abych si ověřil důležitou věc. Instalační obraz obsahuje skoro aktuální operační systém. Přinejmenším se jedná o verzi Windows 8.1 s jarní aktualizací, oficiálně pojmenovanou jako Windows 8.1 Update. Třetí dobrá zpráva v pořadí zní, že po instalaci systému vám Windows Update nabídne pouze aktualizace uvolněné od srpna do dnešního dne.

Nepostoupíte tak několik koleček instalací aktualizací, kdy dochází k mnoha restartům, až se postupně dopracujete k finální verzi systému. Ne, instaluje se jen posledních pár aktualizací a až na malou výjimku to všechno zvládnete během jediného kolečka. Což mne ovšem přivádí ke špatné zprávě.

Stahování bohužel nevyužije plnou rychlost vašeho připojeníStažením proces nekončí, následuje ještě několik kroků
Stahování bohužel nevyužije plnou rychlost vašeho připojení

Navzdory tomu, že systém obsahuje zřejmě všechna vylepšení, která byla přes Windows Update uvolněno do srpna, se stále jedná o pořádný balík dat. Ukázalo se, že po vybrání všech položek, včetně volitelných kousků, se stáhlo přes 40 aktualizací (např. ballot screen jsem vynechal), jejichž objem byl zhruba 1,3 GB.

Na tom má velkou zásluhu jediná souhrnná aktualizace, která obsahuje řadu oprav. Vyšla v úterý, nikdo nám o ní nic neřekl, na rozdíl od neplánované bezpečnostní aktualizace, která byla uvolněna ve stejný den. Tento balík má přes 700 MB.

Prostor pro zlepšení zbývá

V Microsoftu zkrátka už nějakou dobu nespí a každý měsíc uvolňují masivní balíky se záplatami, opravami a vylepšeními. Teď si představte, kdybychom museli instalovat aktualizace uvolněné od Windows 8.1 RTM. Nechci domýšlet, kolik hodin bychom čekali a kolik gigabajtů by proteklo našimi internetovými přípojkami.

Buďme rádi za to, že si můžeme stáhnout instalační obraz se skoro aktuálními Windows 8.1. Po instalaci více než 40 aktualizací a jednom restartu se mi k instalaci nabídl už jen menší souhrnný oprav, navíc bez požadavku na restart. To se už přežít dá, byť se pořád jedná o situaci na hony vzdálenou ideálu, a kolegu Lukáše bude i taková instalace nadále vytáčet.

Po instalaci vás čeká pouze jedno kolečko instalací aktualizací
Po instalaci vás čeká pouze jedno kolečko instalací aktualizací 

Microsoftu můžeme vytknout minimálně pomalé stahování. Jako by měl všechny servery nějak automaticky brzděné. Potvrzují to léta instalací. Ani na rychlých přípojkách se vám aktualizace nikdy nestáhnou hned, takže se celý instalační proces nepěkně roztahuje na celý den. Stačí jednou za čas přijít k počítači, potvrdit restart, vyhledat další aktualizace, stáhnout a jedete nanovo. A donedávna se tento postup ještě několikrát opakoval.

Lehčí život máme

Teď už víte, o kolik máte reálně lehčí život, když si můžete stáhnout Windows 8.1 legálně od Microsoftu. Shrnu to. Stáhnete si systém, který obsahuje většinu aktualizací vydaných do letošního srpna. Nemusíte jich proto dodatečně skrze Windows Update stahovat tolik, byť úplně nevýznamný balík dat to také není.

Podstoupíte prakticky pouze jedno kolečko instalací a s tím spojený jediný restart. Nestane se vám, že byste instalovali třeba tři velké skupiny v řádech stovek megabajtů, ty by od sebe dělily restarty a nová vyhledání aktualizací pomocí služby Windows Update. Po prvním kolečku máte de facto splněno.

A co je nejdůležitější, instalační program už bere produktové klíče k Windows 8. Ten, kdo si dříve koupil počítač s Osmičkami, už nemusí postupovat od základu, tj. od instalace Windows 8 RTM, nýbrž si rovnou nainstalujete Windows 8.1. Zní to jako prkotina, ale koho se to týká, ten ví, že tak ušetří mnoho hodin cenného času a nervů. Díky za významné ulehčení života.

…pořád se ale jedná o objemný balík aktualizací
…pořád se ale jedná o objemný balík aktualizací

Instalace Windows 8.1 je rychlejší, pochodíte i s klíčem k Windows 8
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 2 hlasů