Instalace Windows 8.1 Update díky kouzlu jménem WIM zabere kolem 4 GB

0

Bylo již párkrát napsáno, že s jarní aktualizací se Windows spokojí s menšími disky. Ze světa běžných počítačů jsme zvyklí na vysokokapacitní jednotky, proto nám už ani nepřipadá instalace o velikosti v řádech desítek gigabajtů divná. Jenže když máte tablet s menším SSD, pak nebudete chtít, aby vám operační systém sprostě ukousl třeba polovinu dostupné kapacity.

Úsporná instalace

Snad si ještě pamatujte debakl se Surface. Windows 8.1 Update na disku nezaberou víc než pár gigabajtů. Dříve by 16GB SSD nestačilo pomalu ani na systém, natož na aplikace. Microsoft se konečně pochlubil s tím, jak toho vlastně dosáhl. Říká vám něco Windows Image Boot? Soubor s příponou WIM, jenž má něco kolem 3 GB, najdete i na své současném instalačním médiu Windows. Obsahuje všechna data, která operační systém potřebuje.

 

Ta se standardně při instalaci rozbalují do příslušných adresářů na jednotce s typickým označením C. Nový způsob instalace nicméně nic nerozbaluje, na disku se vám tak usadí komprimovaný datový obraz Windows. Z vašeho pohledu se nic nemění, na disku najdete stejné adresáře jako obvykle. V čem spočívá kouzlo?

WIM zabírá místo na samostatném oddílu, který byste za jiných okolností považovali za oddíl pro obnovu. Na disku s instalací sice vidíte stejné adresáře a data, jedná se však o pouhé odkazy. Ty vedou na správná místa v komprimovaném archivu s přítomnou WIM. Microsoft pro ilustraci přihodil jednoduchý diagram, jak asi vypadá rozložení na disku:

Rozložení disku s novým typem instalace

Ne pro pevné disky

K WIM lze ještě podotknout, že se jedná o soubor určený pouze ke čtení a jeho obsah se tím pádem nemění. Proto ho využijete i při obnově počítače do továrního stavu. Logicky se do něj nepřidávají aktualizace. Ty budou postupně zabírat další diskový prostor, jak jsme ostatně zvyklí. Podotýkám, že Osmičky se aspoň naučily po sobě uklízet nepořádek ze služby Windows Update. Už nějakou dobu nám tak šetří tolik místa, kolik je v jejich silách.

Zatímco nový způsob instalace vám nechá na 16GB SSD ještě asi 12 GB prostoru k vyplýtvání na hry a stažené filmy. Při standardní instalaci vám zbude gigabajtů sedm. A to ani nemůžete počítač obnovit do původního stavu, takže k tomu připočítejte oddíl pro obnovu. Microsoft nehovoří pouze o jedné věci.

Windows standardně po čase zabírají celkem dost místa
Windows standardně po čase zabírají celkem dost místa

Asi jste si už domysleli, že dekomprese dat si vyžádá více výkonu než pouhé čtení již rozbalených souborů. Kdyby bylo řešení velmi pomalé, zřejmě by se do něj Redmondští ani nepouštěli. Takzvaný WIMBoot není podporován na běžných pevných discích, pouze na SSD či eMMC. I to může být nápověda. Za zenitem jsou i počítače s běžným BIOSem. Tento požadavek ovšem s výkonem nesouvisí.

Zdroj: Springboard Series Blog | TechNet

Ohodnoťte tento článek!