Integrace Windows Vista SP1 do instalačního DVD

0

Předpokládám, že většina z vás zatím nemá k dispozici originální instalační DVD Windows Vista nebo jeho obraz včetně Service Packu 1, proto se vám následující návod může hodit. Co pro něj budete potřebovat?

Instalace vLite

Na samotné instalaci v prostředí Windows Vista není nic zvláštního. Klasicky odsouhlasíte jednotlivé kroky instalačního procesu, vytvoříte si zástupce na Ploše a dostanete se k závěrečné části průvodce. Zde doporučuji nezapínat automatické spuštění programu po dokončení instalace, protože tento pokus stejně skončí chybovým hlášením. Program vLite je totiž nutné spustit jako administrátor, což instalátor neudělá. Využijte proto tedy zástupce na Ploše nebo v nabídce Start.

Po prvním spuštění po vás vLite bude chtít instalaci WIM filtru, který umožňuje připojování diskových obrazů, ovšem beze jména jednotky. Další nutnou součástí je WIM API, které naleznete v balíčku Automated Installation Kit. Nevýhodou je skutečnost, že tento balíček vyžaduje stažení 863 MB dat navíc.

Práce s vLite

Uživatelské rozhraní programu je standardně v angličtině, ale nabízí i řadu dalších jazyků. Čeština mezi nimi není, ale pokud vám připadne slovenština bližší než angličtina (což by měla), pak si ji nastavte pomocí nabídky Language.

Program funguje jako jednoduchý průvodce, ve kterém se pohybujete tlačítky Next a Back. Jako první vyberte složku, ve které jsou nakopírovány soubory z instalačního DVD Windows Vista. Na výzvu vLite pak vyberte konkrétní verzi systému, máte-li víceúčelové instalační DVD.

V další části aktivujte volbu Service Pack Slipstream. Pomocí vLite samozřejmě zvládnete i řadu dalších věcí, jako je integrace menších opravných balíčků do instalačního DVD, odstranění některých komponent, přípravu některých úprav (tweaků) tak, aby se provedly automaticky při instalaci, a samozřejmě vytvoření bootovacího média, která následně použijete pro instalaci takto upraveného systému.

Každá z popsaných voleb aktivuje samostatnou sekci v průvodci vLite. Na kartě Slipstream vyberte tlačítkem Select instalátor servisního balíčku Windows Vista SP1 a počkejte, než jej vLite připraví k integraci do instalačních souborů systému.

Tweakování Visty, odebrání komponent

Ve zkratce se podívejme na možnosti úprav systému a odebírání některých součástí instalátoru. Nejprve si v okně zvolíte, které součásti chcete používat – vLite pak zachová potřebné soubory. Totéž můžete provést pro některé aplikace – ACDSee, XnView, hru Halo 2, Paint.NET nebo Zoom Player.

Komponenty, které ve Windows Vista nechcete používat, připravíte k odebrání zatržením příslušných voleb. Součásti systému jsou rozděleny do několika skupin podle jejich funkcí:

Tweakování funguje tak, že si pomocí vLite nastavíte několik základních úprav systému, jako je vypnutí ochrany před spywarem, vypnutí User Account Control (UAC), klasické vypnutí automatického přehrávání CD/DVD a podobně. Úprav zde v porovnání se specializovanými tweakovacími nástroji není mnoho, ale i těch několik základních někteří z vás využijí.

Vytvoření ISO souboru s Windows Vista SP1

Jakmile máte Service Pack 1 integrován do instalačních souborů Windows Vista a provedli jste případné další úpravy podle svých potřeb, můžete si vytvořit ISO obraz, který následně vypálíte a použijete k instalaci systému. Vyberte si volbu Create Image (k dispozici je i přímé vypálení), zadejte jmenovku disku, klepněte na tlačítko Make ISO a vyberte složku, do které bude image uloženo.

Testujeme Windows Vista SP1

Před tím, než se pustíte do totálního přeinstalování operačního systému s právě vytvořeným DVD (byť na aktuálním systému je asi lepší použít jen instalátor SP1), vyzkoušejte si jeho funkcionalitu ve virtuálním počítači. Dokonale vám postačí zdarma dostupný Virtual PC 2007 od Microsoftu. Vytvořený soubor ISO nemusíte vypalovat, Virtual PC jej zvládne připojit jako virtuální mechaniku.

Ohodnoťte tento článek!