Únik k 10nm Atomům Elkhart Lake: Tremont zrychlí CPU o 40 %, GPU je 2× rychlejší

6
Intel Atom Tremont vizualizace schema ilustrace 1600

V posledních dnech jsme tu měli vyložené haldy uniklých informací k desktopovýcm procesorům Intel Comet Lake (přesněji řečeno Comet Lake-S), které tento rok přijdou s novou platformou LGA 1200 s až 10 jádry a 125W TDP. Ale mezi tím se objevilo i něco jiného: únik pro změnu k chystaným úsporným Atomům. V oblasti těchto levných (ale energeticky efektivních) čipů Intel nedávno vypustil refresh 14nm Gemini Lake, ale teď se objevily informace k zřejmě následujícím Atomům (respektive Celeronům, Pentiím) Elkhart Lake, které by měly již používat 10nm proces a nová jádra Tremont. Zdá se, že by díky těmto faktorům Elkhart Lake bude znamenat vrlký pokrok ve výkonu.

Osvědčený leaker Momomo_us/188publikoval na Twitteru dva uniklé slajdy z prezentace firmy ELVAC a. s., týkající se průmyslových základní desek či PC založených na procesorech Intel (zpestření je, že jde o české slajdy, uniklé přes asijký Twitter). V roadmapě na těchto slajdech jsou uvedené čipy Elkhart Lake pro řadu Atom E (embedded a průmyslové aplikace), ale Elkhart Lake podle ní přijde i do řady Celeron/Pentium N a J, což jsou spotřebitelské čipy pro notebooky, mini PC, Mini-ITX desky a tak dále. To znamená, že 10nm úsporných čipů Elkhart Lake se dočká nejen embedded sektor, ale i my, jen není zatím jasné, kdy to bude. Zatím to tedy nevypadá, že by Intel linii těchto SoC opustil ve prospěch „big.LITTLE“ architektury Lakefield.

Tremont a 10nm proces: +40 % výkonu CPU

Na druhém uniklém slajdu je i schéma konektivity celé platformy, ale bohužel je rozlišení příliš nízké. Nicméně popis nám prozrazuje, že Elkhart Lake má mít stále jen čtyři jádra CPU. Ovšem ta mají zvýšit výkon až o 40 %. To by mělo znamenat, že už je použitá architektura Tremont a která má mít o 30 % vyšší IPC (o jejích detailech jsme psali v tomto článku) než současná jádra Goldmont+ v Atomech Gemini Lake (Refresh). K onomu navýšení výkonu o 40 % by zřejmě pak zbytek měly dodat zvýšené frekvence. Ty jsou u Gemini Lake Refresh (tedy pokud oněch 40 %není srovnání s nějakou starší generací) až 3,2 GHz, takže by to znamenalo, že 10nm Atom by se mohl dostat ještě výš.

Tip: Architektura Intel Tremont odhalena: o 30 % lepší IPC, Atomy s výkonem velkých jáder

Ovšem na druhou stranu by oněch 40 % mohlo platit ne pro jednovláknový výkon, ale pro vícevláknový. Ten je u 14nm čipů limitován spotřebou a v all-core zátěži tedy běží na mnohem nižší frekvenci, kterou by 10nm proces čip mohl snadno překonat, byť by maximální boost měl třeba zastropován níž. TDP Elkhart Lake je podle uniklých slajdů 6 W (asi řada N) až 10 W (řada J), ovšem na jiném místě je zase uvedeno 6–12 W, takže by mohlo dojít i ke zvýšení. U „desktopové“ řady J by ale 2 W navíc asi nevadily.

Unikly slajd k Atomu Elkhart Lake 02
Uniklý slajd k procesorům Atom/Celeron/Pentium Elkhart Lake (Zdroj: 188号)

Dvakrát rychlejší GPU

Také integrovaná grafika má doznat slušného zlepšení. Podle slajdu má mít dvojnásobný výkon. Starší úniky uvádějí, že by snad měla obsahovat 32 EU, tedy polovinu počtu v procesorech Ice Lake. Z těch by současně měla pocházet i architektura, GPU tedy bude mít stejnou technologii Gen11 (té jsme se zase věnovali zde), byť asi na výrazně nižších taktech. Výkonu grafiky by mělo pomáhat, že procesor bude mít opět dvoukanálový řadič pamětí, jenž podle slajdu zřejmě už bude oficiálně podporovat DDR-3200.

Konektivita SoC Elkhart Lake bude obnášet řadič PCI Express 3.0 se čtyřmi linkami, až tři gigabitové Ethernety, čtyři porty USB 3.1 (asi Gen1, tedy USB 3.0) a deset portů USB 2.0. Podporovány jsou až tři 4K monitory najednou a GPU zřejmě bude zvládat i připojení 8K monitoru či televize – ovšem jenom na jednom výstupu. Pro úložiště by měly být dostupné až dva porty/rozhraní SATA nebo rozhraní pro úložiště UFS 2.0 s rychlostí až 600 MB/s. Čip bude mít i různá rozhraní UART, CAN, I2C a GPIO pro embedded použití.

Unikly slajd k Atomu Elkhart Lake 01
Uniklý slajd k procesorům Atom/Celeron/Pentium Elkhart Lake (Zdroj: 188号)

Podobně jako u velkých 10nm procesorů tedy bude platit, že až se Intelu podaří dostat 10nm proces na trh, přinese to pěkné technologické novinky v architektuře i výbavě, které zdržení nového procesu nutilo dlouho zůstávat v šuplíku a do refreshovaných 14nm čipů se nedostaly. Bohužel ale nevíme, kdy toto nastane. Jak již bylo zmíněno, teprve koncem roku 2019 Intel vydal refresh 14nm čipů Gemini Lake a je pravděpodobné, že tyto procesory budou na trhu nejméně rok, než je Elkhart Lake nahradí. Pravděpodobné proto je, že tyto 10nm Atomy (a na nich založená Pentia a Celerony) asi vyjdou nejdřív koncem tohoto roku. V roadmapě ELVAC jsou sice uvedené už od Q1 2020, ale to znamená vývoj desek a produktů, a asi ne dostupnost.

Galerie:Roadmapy budoucích procesorů Intel (říjen 2019)


Únik k 10nm Atomům Elkhart Lake: Tremont zrychlí CPU o 40 %, GPU je 2× rychlejší
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

 1. To, že nedávno vyšly Gemini Lake Refresh, nemusí být v protikladu s vydáním Elkhart Lake. Když mohou ve střední třídě notebooků koexistovat 14 a 10nm procesory, proč by to nemohlo být i v low endu? Když Intel prodá vše, co vyrobí, tak proč na trh nehodit i 10nm Atomy, když už je má vyrobené, případně na nich může ladit 10nm výrobu.
  Může na nich nasadit vyšší cenu a využít toho, že konkurence tento segment naprosto ignoruje, i když by to měl být přesně ten segment, v kterém by měla 7nm technologie největší efekt. Ale ne, konkurence raději vydá 10 různých grafických čipů, které jsou několikanásobně větší, než aby vydali jeden malinký čip, který by se prodával jak housky na krámě.

  • To je pravda, douběh ve stylu Ice/Comet je možný.
   IMHO by tam sice 7nm proces byl přínosný, ale za ten přínos by nikco nebyl ochotný zaplatit extra a moc by se to nevyplatilo. V tom levném segmentu nejspíš 14nm proces nikomu moc nevadí.

 2. Osobne sa domnievam, že Intel Tremont microarchitektúra je základ ako bol onehdy Pentium M Banias a Yonah predzvesť Core microarchitektúry. Tremont je to najlepšie z oboch svetov little a big core pričom je veľmi modulárna a tie nielen v zmysle BIG LITTLE.

  Ostatne toto videom J. Kellera a S. Robinsona je veľavravné a v mnohom podobné ako kedysi Keller opisoval ako vznikne Zen tj. tá správna alchýmia z malých kockovitých a veľkých stavebných jadier.
  https://www.youtube.com/watch?v=wLnbp36giXg&feature=emb_logo

  zdroj: https://newsroom.intel.com/video-archive/video-whats-significant-about-intel-tremont/#gs.prfuw7

  P. S. Jane možno to video stojí o update do článku.

 3. Osobne sa domnievam, že Intel Tremont microarchitektúra je základ ako bol kedysi Pentium M Banias a Yonah predzvesť Core Micro architektúry. Tremont je to najlepšie z oboch svetov little a big core pričom je veľmi modulárna a škálovateľná (šesť dekodérov v dvoch klastroch) a tie nielen v zmysle BIG LITTLE.

  Ostatne toto videom J. Kellera a S. Robinsona je veľavravné a v mnohom podobné ako kedysi predstavoval ako vznikne Zen tj. tá správna alchýmia z malých kockovitých a veľkých stavebných jadier.
  https://www.youtube.com/watch?v=wLnbp36giXg&feature=emb_logo

  zdroj: https://newsroom.intel.com/video-archive/video-whats-significant-about-intel-tremont/#gs.prfuw7

  P. S. Jane možno to video stojí o update do článku.