
Na Computexu 2018 tento týden měl Intel jako překvapení zajímavé demo. Firma oznámila, a že chystá 28jádrový procesor pro dektopový highend. V tom je nyní dostupné jako nejvýkonnější možnost Core i9-7980XE s 18 jádry, ale koncem roku Intel vydá i procesor s 28 jádry, šestikanálovým řadičem DDR4 a socketem LGA 3647. Firma na Computexu předvedla ukázku tohoto připravovaného CPU, běžícího na 5 GHz, což vzbudilo značnou pozornost. Nejprve samotným výkonem, který toto implikuje, pak ale i kontroverzí kolem tohoto dema. Nebylo totiž zmíněno, že šlo o nejspíš výrazně přetaktovaný systém, což bylo rychle vyvozeno. Firma nyní k odčinění poskytla o ukázce a tomto produktu další informace, které na něj vrhají jasnější světlo.
V prvé řadě máme potvrzeno to, že procesor neběžel na běžných taktech, na kterých by v budoucnu měl fungovat ve výchozím stavu. K tomuto závěru sice všechno logicky vedlo, nicméně přece jen zůstávala určitá pochybnost. Ovšem Intel nyní potvrdil, že šlo o demo přetaktování. Jeho význam byl tedy asi ukázat extrém toho, co daný křemík ukáže, nikoliv nějaký typický výkon, což bohužel nebylo správně zdůrazněno. Pokud se podíváte na snímek obrazovky Cinebench, ukazuje se u procesoru popis „@2,70 GHz“, což by mohla, ale nemusela být základní frekvence.
Přetaktování původně mělo být zmíněno
Zajímavé je, že ono kritizované faux pas patrně vzniklo nedopatřením. AnandTech uvádí, že mu zástupci Intelu řekli, že více detailů mělo být původně sděleno a scénář prezentace počítal s tím, že přetaktovaný stav bude správně zmíněn. Z nějakého důvodu se ale prezentující Gregory Bryant nebo jeho kolega ukazující počítače v tomto bodě od programu odchýlili. Je možné, že nevycházel čas a režie po nich chtěla, aby zrychlili, nebo šlo o jednoduchou chybu vzhledem k nervozitě nebo únavě (demo 28jádra bylo v posledních 15 minutách hodiny a půl trvajícího programu).

Jak už vyšlo najevo dříve, u 5GHz dema šlo již také o tak trochu extrémní přetaktování používající chladící jednotku Hailea HC-1000B k ochlazování média v kapalinovém chlazení počítače. Jak upozorňuje web Tom’s Hardware, tyto chladící stroje jsou poměrně hlučné a je zajímavé, že hluk neprosákl do mikrofonů prezentujících. Příkon chladící jednotky je také poměrně vysoký (okolo 1 kW). Web Tom’s Hardware uvádí, že 5GHz demo jim také mělo být privátně ukázáno, ale že za zásuvkami v místnosti nebyly dost silné jističe – příkon chlazení a počítače dohromady tedy byl příliš vysoký. Kolik přesně PC s 5GHz přetaktováním konzumuje energie, ovšem Intel neprozradil.

Z dalších informací od různých novinářů, kterým počítače z předváděčky ukazovaly přímo firmy Gigabyte a Asus, jsme se dozvěděli, že jen jeden ze dvou vystavených PC běžel na 5,0 GHz. Šlo o ten od Gigabyte s 28fázovou napájecí kaskádou. K vidění je na tomto videu, kde běží na 5 GHz, ale nedojde ke spuštění benchmarku.
Deska Asusu s údajně 16 fázemi patrně měla výrazně nižší takty a v Cinebench dosahovala jen okolo 6100 bodů (což by stále mohl být úctyhodný takt přes 4,0 GHz). Tento počítač měl poměrně „obyčejné“ vodní chlazení, ale podle vida od Linus Tech Tips kaskáda údajně stále má maximální teoretickou kapacitu 2000 W (což ale asi bude čistě pro extrémní přetaktování).
Limitovaný produkt pro extrémní pracovní stanice?
V komunikaci s Intelem také AnandTech uvádí jeden zajímavý detail. Je to zmínka o tom, že s tímto speciálním procesorem chystají počítače Gigabyte a Asus. To, jak je to formulováno, možná naznačuje, že použití platformy LGA 3647 v highendu by nemuselo představovat náhradu či obdobu platformy LGA 2066, s níž vyrábějí desky všichni výrobci v desítkách modelů a procesory pro ní jsou součástí standardní nabídky. Zde se ale o 28jádrovém „ultra HEDT“ mluví trochu jako o specialitě, která by možná mohla být podobná dvouprocesorovému systému Intel Skulltrail před lety. Je tedy teoreticky možné, že bude existovat jen pár desek a třeba jen jeden speciální procesor pro ně.
Tato platforma by tak možná mohla být spíše modifikací serverového hardwaru pro přetaktování, než standardní desktopovou platformou. To by asi ale bylo logické, pokud budou ceny někde okolo procesoru Core i9-7980XE a výš, s deskami také nadstandardně drahými. V takovém případě je velmi pravděpodobně, že půjde o speciální produkt vyrobený v malém objemu pro nejnadšenější nadšence.
Intel údajně ale řekl i to, že tato extrémní platforma LGA 3647 by neměla být určená hráčům, ale spíše pro pracovní stanice a profesionální využití. Tedy jako pracovní/výpočetní nástroj pro uživatele, kteří potřebují co nejvyšší výkon v jednoprocesorovém systému. Webu Tom’s Hardware také Intel sdělil, že zatím není rozhodnuto, do jaké série nebo segmentu procesorů tuto novinku zařadí. Ve finále by ale CPU mělo si být i pro „neproduktivní“ účely, oba připravované systémy od Asusu a Gigabyte měly ostatně komponenty s RGB podsvícením (u Gigabyte byly například použity jeho DDR4 moduly Aorus RGB), což je funkce mířící na trh hardwarových nadšenců.
Mozna u intelu ziskali klamny pocit, ze maji pred sebou odbornou verejnost? Holt chybami se clovek uci. techpowerup nemel s pochopenim veci zda se problem abyl jako jeden z prvnich
“ The company didn’t specify the processor’s package, and we’re doubtful if it’s LGA2066 for the simple reason that the Skylake XCC die has 6-channel memory interface. Nevertheless, this processor is clocked at 2.70 GHz (nominal), and without revealing Turbo speeds, Intel managed to overclock it bench-stable to 5.00 GHz, at which it scored 7,334 nT Cinebench points. This product will launch in Q4-2018.“
https://www.techpowerup.com/244853/intel-unveils-28-core-56-thread-hedt-processor
https://www.youtube.com/watch?v=tRH0-QwhvVQ
„kaskáda údajně stále má maximální teoretickou kapacitu 2000 W (což ale asi bude čistě pro extrémní přetaktování).“
Těch 2000W je hodně teoretických, v praxi by 2000W rozhodně nezvládla a přehřála se. Asus pavděpodobně použil IR3555, což jsou 60A mosfety (více proudu už zvládne jen jeden mosfet, zvládne 70A ale nemá tak vysokou efektivitu a skoro se nepoužívá), je jich 16 = 960A. Při napětí cca 2V (což je pro Skylake-X díky FIVR standardní hodnota) to dělá 1920W. Jenže každý z těch mosfetů, když jimi dlouhodobě (déle než pár ns) prochází 60A, produkuje tak 20W tepla. 20*16=320W ztrátového tepla na napájecí kaskádě. Ten heatsink co Asus použil je sice působivý, ale že by zvládl uchladit 320W silně pochybuju.
Gigabyte použil 28 mosfetů s max proudem 55A https://youtu.be/eBmrlHi4s4g
Mne to prijde jako truc akce Intelu (byt zajimava) protoze ve skutecnosti nemeli co predvest ve smyslu noveho produktu. AMD uvedlo 32 jader, ktere v MT vytrou se stavajicim HEDT18jadrem Intelu v CPU applikacich podlahu. Takze potrebovali ukazat neco, cim by to mohli aspon zalepit.
Ale jinak jako show akce dobry, to se jim povedlo.
Říkám si, kdy se to dostane k mistru Obermaierovi aby to přechválil a otestoval na tom DOSBOX 😀 Čímž by vytřel 32 jádrovým CPU od AMD zrak 😀
Pockej Zdenda udela novy test s nazvem „ultimativni procesor na ultimativni hrani“ :))
No já ti nevím, mně to spíše připadlo jako absolutní zoufalství – ukázat aspoň něco, stejně jako před pár roky FX-9590.
Ale fakt je, že někde jsem četl celkem zábavný příspěvek, že skalní intelisti jsou sekta, které stačí nahodit „argument“ a oni jej budou slepě do zblbnutí opakovat 🙂
Z marketingového hlediska se ale ukazuje, že ukazovali něco, co se nebude nikdy v dané podobě (a ani vzdálené) prodávat, a to je průšvih.
absolutni souhlas… 😉
Jen bych doplnil…rozdil mezi 9590 a timhle marketingovym tahem je ale ten, ze 9590 byl jeste ‚normalni‘ produkt. Tohle bylo jenom show, co prinicpielne nikdo v desktopu mit nebude, protoze naroky na chlazen jsou vetsi a narocnejsi nez u serveru :))
Ale jinak je celkem zrejme, ze AMD ma momentalne iniciativu a to je dobre.
Jinak tady na techspot-u na te prezentaci Intelu nenechali nit suchou :))
Jde videt, ze Intel tape a nema narozdil od AMD realne produkty, coz po tech letech tucnych vydelku je zarazejici.
https://www.techspot.com/news/75009-intel-28-core-fantasy-vs-amd-32-core.html
Svářečka od Intelu. S doporučením provozovat desku i s procesorem ponořenou do oleje s velkým chladícím okruhem. Na způsob WEDOSu.
Tak trochu přetaktován :-))). Autor dnes srší vtipem, já se u té poznámky málem pochcal smíchy :-)).
No běžně se pod extrémním přetaktováním myslí dusík a „suicide run“, takže ta chlazená voda je přece jenom o dost níž na stupnici šáhlosti.
Ja bych naopak rekl, ze sahly je to jeste vic. Protoze u dusiku tak nejak automaticky vite, ze je to show a necekate, ze si neco takovyho udelate sam. Kdezto Intel mlzil jako mlha na Temzi a delal dojem, ze se jedna o nejaky budouci produkt a to dokonce pro desktop.
Tudiz prvenstvi v sahlosti ma urcite Intel..
Na tema 5Ghz.. venku jsou uz prvni testy pro i7 8086k..a je to opravdu jen sberatelska edice s mozna lepsim binningem pro OC. 5Ghz jede jen na jednom vlaknu, jinak je vsechno ostatni stejne. Zadne zazracne +300Mhz all turbo se nekona.
https://www.computerbase.de/2018-06/intel-core-i7-8086k-limited-edition-cpu-test/2/