Intel prý vyřešil problémy se 7nm procesem, ale procesory s ním vyjdou až v roce 2023

26

Intel zatím neopustí své továrny: u 7nm výrobního procesu se podařilo opravit problémy a next-gen procesory Core a Xeon tedy nebudou od TSMC. Ale pořád platí, že Intel má skluz, tyto jeho 7nm CPU přijdou až v roce 2023.

Už tu dnes byla řeč o finančních výsledcích Intelu za rok 2020, v nichž se firma v poslední čtvrtině roku překvapivě vzepjala. Spolu s financemi byly ale oznámené také důležité technické věci – zejména o osudu 7nm procesu. K tomu se upínalo hodně nadějí, ale loni v létě spustil Intel další krizi důvěry, když oznámil problémy a odklad výroby o 12 měsíců právě na 7nm procesu, zrovna když se konečně podařilo opravit 10nm technologii.

Nyní Intel hlásí dobré zprávy: 7nm proces se údajně podařilo opravit, takže nakonec skutečně dočkáme procesorů vyráběných touto technologií. Bude to ale až za nějaké tři roky.

Podle informací z konferenčního hovoru k výsledkům se odcházejícímu řediteli Robertu Swanovi, respektive jeho podřízeným podařilo problém na 7nm procesu vyřešit ještě před tím, než přijde nový – respektive příští měsíc nastupující – CEO Pat Gelsinger.

„Sekvence kroků vedoucí k defektům“

Podrobnosti problémů a oprav budou asi silně technické (a tajné), ale podle Swana šlo chybu či chyby v původním návrhu, které si vyžádaly úpravy. Určitá sekvence kroků, s níž 7nm roces počítal, zvyšovala defektnost výroby (a je možné, že když je řeč o sekvenci, nabaloval se efekt několikrát, kvůli čemuž mohla výsledná úspěšnost být velmi nízká). Na prozkoumání této sekvence problémů se pracovalo posledních šest měsíců a výsledek by měl být, že se jí podařilo vyřešit.

Robert Swan uvádí, že jako součást této práce byl 7nm proces upraven směrem k větší jednoduchosti a menší komplikovanosti. Opět k tomu nejsou řečené podrobnosti, ale teoreticky se za tímto může skrývat, že Intel zhoršil parametry chystané technologie, třeba energetickou efektivitu, hustotu tranzistorů nebo dosažitelné frekvence.

Pat Gelsinger, nový CEO Intelu
Pat Gelsinger, nový CEO Intelu (Zdroj: Intel)

Je totiž možné, že ony problémy bylo možné odstranit jen tak, že se nějaké původně zamýšlené ambiciózní řešení nahradilo horším a jednodušším, protože nebylo možné ho použít a zachovat výtěžnost, Intelu se nepodařilo ho zvládnout. Toto ale není jisté, úpravy mohly být i zcela benigní bez negativ. Zda měla půdoně plánovaná verze 7nm technologie mít lepší parametry (ale vedoucí k nerealizovatelnosti), to se možná už ani nikdy nedozvíme.

Podle Swana výsledky ukazují, že by 7nm technologie tímto měla být opět na dobré cestě. V konferenčním hovoru vystoupil i Gelsinger, který pronesl, že měl možnost se se současným stavem procesu seznámit a je spokojený s tím, jak se technologii podařilo opravit a v jakém stavu momentálně je. Je třeba vyjasnit, že proces ještě zdaleka není hotový. Jde ale o to, že nyní asi už více odpovídá tomu, v jakém stavu by měl v aktuální fázi plnění plánu být.

Finanční výsledky Intelu za Q4 2020 a celý rok: důležité milníky dle vedení Zdroj: Intel

Intel se (zatím?) vyhne přesunu procesorů k TSMC…

Intel díky tomuto údajně nebude muset využít outsourcing u „většiny“ produktů, které plánoval na svém 7nm procesu uvést. Spolupráce s TSMC či jinými továrnami bude praktikována, ale nemusí být asi o moc širší, než jakou Intel už používal doteď. Je možné, že GPU Ponte Vecchio pro superpočítač Aurora už u TSMC zůstanou (u jejich outsourcingu už se chvíli mluví a budou třeba už hodně brzo).

Ale plánované 7nm procesory Meteor Lake a následující tedy asi pořád budou „made in Intel“ jako doposud. Je otázka, zda ale firma před podobným rozhodnutím nebude stát zase v následující generaci, tedy se svým vlastním 5nm procesem (proti kterému bude asi už TSMC mít 3nm nebo i 2nm proces). Nyní ale Gelsinger říká, že Intel se bude snažit mít dál vlastní továrny a zejména hrát ve výrobním procesu (opět?) první ligu.

…ale 7nm CPU bude mít až v roce 2023

Stinná stránka této zprávy je, že 7nm produkty budou opožděné, oprava problémových částí procesu neznamená, že se zpětně smaže zpoždění, které Intel nabral. Pat Gelsinger uvádí, že 7nm produkty s touto technologií (tedy ne něco vyrobeného u TSMC či Samsungu) budou až záležitost roku 2023. Procesory Meteor Lake (s architekturou Ocean Cove) pro notebooky a desktopová PC tedy vyjdou až tehdy, podobně asi první 7nm Xeony.

Pokud letos vyjdou 10nm procesory Alder Lake (s novými jádry Golden Cove, která mají mít výrazně lepší IPC, než nyní Tiger Lake/Willow Cove), pak je možné, že v roce 2022 Intel vydá ještě nějaký jejich 10nm refresh, aby vyplnil mezeru vzniklou odkladem 7nm Meteor Lake. Dříve se objevily zvěsti, že by se tyto procesory mohly jmenovat Raptor Lake.

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny Intel

Zdroj: Intel (via The Motley Fool)

Intel prý vyřešil problémy se 7nm procesem, ale procesory s ním vyjdou až v roce 2023
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Tak lepšie neskoro ako nikdy 😀 (Inak viete, že Intel 7nm = 5nm TSMC. Možno až 3nm?)
  Hlavne budú mať dostatok vlastných výrobných kapacít pre nasýtenie celého trhu. Toto asi AMD nezvládne ani o dekádu ..či myslíte, že hej?

  • A nemyslíte, že se jedná pouze o snahu uklidnit investory? Žádný procesor od Intelu na 7nm zatím nevyšel. 10nm procesorů je zatím od Intelu taky jak máku. Mně spíš přijde, že jde o to si obhájit příchod Gelsingera a dalších lidí (asi nebudou úplně levní).

   • Tyhle řeči o investorech miluju. Z úst je vypouštějí ti, co nikdy neinvestovali. Firmě jako takové je nějaká nálada investorů naprosto ukradená. Na ziskovou firmu vykupující vlastní akcie má negativní nálada investorů dokonce pozitivní vliv, protože snižuje náklady. A naopak většina investorů neřeší, jestli firma vypadá dobře v očích nějakých internetových diskutujících, ale řeší, jestli je firma zisková, jestli tato ziskovost v čase roste, a jestli nehrozí, že by za pár let už nerostla.
    A ziskovost opravdu není o nejlepším výrobním procesu. Objednat si 5nm proces u TSMC a vyrobit na něm procesor, není problém. Problém je, že zisk na takovém procesoru by byl výrazně menší, než třeba na tom vlastním 10nm.
    S tou „cenou“ pár lidí jste mě pobavil. I když šéf má plat pár desítek milionů dolarů, je to kapka v moři.
    Jinak bych řekl, že Intel už stihl prodat víc 10nm procesorů, než AMD 7nm. Tedy máte vlastně pravdu. Je jich jako máku. Tedy hodně.

    • „Na ziskovou firmu vykupující vlastní akcie má negativní nálada investorů dokonce pozitivní vliv, protože snižuje náklady.“
     To si nejsem jistý. Vykupování akcií se dělá pod implicitním tlakem akcionářů, kteří chtějí, aby jejich akcie měla vyšší cenu. Ale když trh firmě nevěří a cena akcií jde dolů, tak přesně proto bude firma pod větším tlakem to akcionářům oslazovat tím, že bude vykupovat víc. Nakonec pak vyboostování akcií zpět na vyšší cenu může stát víc peněz, i když to jako vypadá skvěle, že se může nakupovat za levno. A je samozřejmě otázka, jestli třeba za ty peníze nebylo možný koupit nějakou zajímavou akvizici, která by zhodnotila nejen cenu jedné akcie (a zisk rozpočítaný na jednu akcii), ale i celou tržní kapitalizaci a tím budoucí zisk v absolutní výši. Alternativně ty peníze investovat do vývoje a výzkumu přímo ve firmě se stejným cílem.

     • Souhlasím s vámi, že čím nižší cena akcie, tím větší tlak na vykupování akcií. Jen se asi neshodneme v motivaci. Vy se domníváte, že se akcie vykupují proto, aby cena vzrostla. Já se domnívám, že se akcie vykupují proto, že je to výhodná investice (a následně cena vzroste právě proto, že to výhodná investice byla).
      Jestliže Intel vloni vydělal 4,94 dolarů čistého na jedné akcii, která stojí 55,44 dolarů, znamená to výnos 8,9 %. To je výrazně více, než je sazba za kterou si Intel dokáže půjčit od banky. Tedy je rozumější ty peníze vrátit akcionářům s tímto zhodnocením a v případě nutnosti nějaké mimořádné investice si peníze půjčit (na ty běžné investice firma má).
      A platí to samozřejmě i naopak. Pokud by byla firma typu AMD, která má výnos na akcii něco málo přes 1 % (kolik to bude přesně uvidíme po výsledcích), tak takové firmě se vlastní akcie nevyplatí kupovat (i kdyby mohla, což AMD nemůže, protože má účetně stále přes 6 miliard dolarů neodepsané ztráty, což jí ale na druhou stranu pomáhá k daleko nižší tax rate, než má Intel). Kdyby AMD ty své akcie přesto vykupovala, nebyla by to výhodná investice a každým nákupem by vlastně své akcionáře poškozovala.
      Investovat peníze uvnitř firmy nemusí být špatné. Ale napadá vás něco, co má Intel podfinancované? Dává málo peněz do vývoje výrobních procesů? Nebo dává málo peněz do návrhu čipů? Málo investuje do reklamy? Mě nenapadá nic, na čem by byl vidět nedostatek peněz.
      Mohl by samozřejmě investovat vně svou firmu. A to dělá. Má na to celou divizi Intel Capital, která vyhledává startupy, které by Intel mohl podpořit. Celou dobu je sleduje a občas některý z nich nakonec i celý koupí.
      Osobně si myslím, že s cenou akcií Intelu není problém. Je to zavedená firma a investoři nepředpokládají nějaké násobně větší tržby nebo zisky, tedy je pro ty, co míří na rychlé zhodnocení, nezajímavá. Nudná šedá myš. Ale právě proto ji mám rád. Cena akcií je tak nízko vzhledem k ziskům, že nemá moc kam padat.

  • S 5nm procesem by mohl být ve stejné lize, ale je možné, že TSMC bude o kousek lepší (taky TMSC díky tomu, že je napřed, bude už mít v té době dostupnou o něco vytuněnou verzi proti první generaci procesu u Intelu). 3nm proces pravděpodobně už bude o dost dál.

   Samozřejmě tam ale může platit, že některé parametry můžou být lepší u jednoho a jiné u druhého. Třeba 7nm proces TSMC má rozhodně lepší energetickou efektivitu (tam je možná i o něco lepší než 10nm Intel, ale těžko to měřit) a hustotu tranzistorů než 14nm Intel, ale asi dosáhne nižších frekvencí.

  • Je vtipné, když lhář nazývá někoho slibotechnou.
   Přečtěte si, co Intel o tom 7nm procesu řekl a možná vám dojde, že tam není jediný slib. Nový šéf řekl, že je spokojený s vývojem 7nm procesu, a že očekává, že většina produktů Intelu se bude v roce 2023 vyrábět interně.
   Uznávám, že nemám jistotu, že lžete. Lež je záměrné mluvení nepravdy. Vy možná jen neumíte číst, případně nejste schopen pochopit, co čtete.
   Pro vás menší rozbor: 1. část, kde se říká, že je spokojený s vývojem 7nm procesu je část, kde konstatuje své rozpoložení. Nic neslibuje, jen říká svůj názor. V 2. části říká, že očekává, že většina produktů bude v roce 2023 vyráběna interně, což je něco, čemu musí věřit naprosto každý, protože opravdu není v silách TSMC a Samsungu, aby během dvou let dokázal přebrat polovinu produkce Intelu. A vůbec neříká, že se na tom bude 7nm proces podílet byť 1 %.
   A kdyby vám to nestačilo, tak ještě dále říká, že ohledně plánů na rok 2023 bude ještě probíhat jednání a je pravděpodobné rozšíření využívání externích výrobních procesů.

   • Ale no tak! To Gelsingerovo prohlášení vzor Chytrá Horákyně je snaha dát slib-neslib, tj. „ujistit“ technicky neznalé investory, že vše bude OK, ale reálně neslíbit nic. Kdyby neřekl nic, tak se vůbec nic nestane – po technické stránce. Po stránce finanční/investiční je to samozřejmě jiná písnička, ale ta tu IMHO nikoho (snad kromě tebe) nezajímá.

    • Myslím, že dost přeceňujete sílu takových prohlášení. Samotný Intel sleduje málokdo. Stačí se podívat na sledovanost videí kanálu Intel Newsroom na YT (které jsou navíc linkovány i z oficiálních stránek Intelu). Většina lidí si takové prohlášení přečte přežvejkané od novinářů, dost často přežvejkané k nepoznání. A z takto pozměněných prohlášení pak ti čtenáři vyvozují závěry, dost často zcestné. Viz třeba ten dnešní článek o uvední Alder Lake v září. Diskutéry pak vůbec nezajímá, že Intel nic o září neřekl. Když nic v září nevydá, tak mu vyčtou, že je slibotechna. A za to nemohou prohlášení Intelu, to jde celé na vrub hlouposti těch diskutérů.

    • A vidíte na tom obrázku napsáno OUR GAME PLAN? A víte, jak se liší plán od slibu? A o tom to celé je. Pochopení, že plány ne vždy vyjdou (a není žádná ostuda, když nevyjdou), ale sliby se mají vždy plnit (a je ostuda, když se nesplní).

     • Jenomze takhle jednoduse se to odbyt neda. Uzivatel a firmy podle neceho planovat musi. Je to podobne jako u SW. Publisher SW dava dopredu roadmapu, kdy by ktera verze SW mela objevit na trhu. Podle toho se pak planuji vyhledove dopredu finance na upgrady a podobne.
      Takze ne, neda se to odbyt jednim slovem, ze je to preci „jen“ plan a proto, ze si do nej muzu v podstate napsat co chci.
      Ja Intelu preji, at se konecne rozhope k necemu lepsimu, nez ultrazrave 8C jadro v desktopu. Chtel bych mit moznost volby a spon ze dvou firem a ne jen koukat na AMD, protoze Intel nema nic, co pasovalo na moje potreby. To same plati v noteboocich, ale tam to snad aspon trochu spravi TL-H. Pritom pred par lety to bylo uplne naopak.

  • A co z toho, co jsem napsal, není pravda?
   Na to samozřejmě neodpovíte, protože vás pravda nezajímá. Vy dáte jen na dojmy. A váš dojem je, že je Intel hajzl, který je oprávněně úplně v loji. A nikdo vám to nevymluví, protože logický argument či doslovná citace jsou pro vás sprosté výrazy.