Intel nevydá žádné 10nm procesory pro desktop. Roku 2022 přijde rovnou 7nm Meteor Lake

144

Letos na jaře prosákly roadmapy Intelu, v nichž se ukázalo, že 10nm procesory Ice LakeTiger Lake nepřijdou zřejmě do desktopu a Intel je bude vyrábět jen pro notebooky. Ovšem i v těch zároveň s nimi hodlá nabízet 14nm procesory Comet Lake a Rocket Lake, což naznačuje, že 10nm proces zdaleka není nebo nebude v pořádku. Jaké měl ale Intel plány s desktopem po roce 2021 a čipech Rocket Lake, zatím jasné nebylo. Vypadá to však konečně, že by tam mohla dlouhá éra 14 nm skončit a Intel by mohl – i ve stolních PC – přeskočit rovnou na novou 7nm technologii.

Pokud si pamatujete, tak 10nm procesorů měly být původně čtyři generace. Tu první (Cannon Lake) Intel prakticky zrušil a na desktopu ji suplovalo Coffee Lake. Za nynější Ice Lake zastoupí Comet Lake-S, místo Tiger Lake pak přijde do desktopu pravděpodobně v roce 2021 generace Rocket Lake-S. Ovšem měli jsme z předchozí doby informace ještě o čtvrté 10nm generaci, nazvané Alder Lake, snad vyráběné na procesu 10nm++. Ta by tedy podle starých plánů měla následovat poté. V noteboocích by mohla vyjít ještě v roce 2021 a byla otázka, zda se nakonec přece jen nedostane i do desktopu, protože co mělo být po Rocket Lake, dosavadní roadmapy neukazovaly. Ve hře tak byla jak nějaká další 14nm generace, nebo už konečně 10nm čipy, tedy Alder Lake-S, přičemž by to asi přišlo na trh v roce 2022.

10nm desktopová CPU kompletně zrušená, přejde se rovnou na 7nm čipy

Do tohoto nyní snad vnáší světlo web Hardwareluxx, který uvádí, že dostal od osvědčeného insidera informace o tom, jak to s plány Intelu v procesorech do desktopu vypadá. Špatná zpráva je, že podle tohoto zdroje jsou údajně jakékoliv 10nm čipy v desktopu mrtvé. To by znamenalo konec nadějím, že by se do roadmapy dostaly zpátky například CPU z generace Tiger Lake díky tomu, že se kondice 10nm procesu zlepšila. Zejména to ale podle Hardwareluxx zřejmě znamená, že generace Alder Lake je zrušená. A možná dokonce nejen v desktopu (pokud tam vůbec měla přijít), je asi určitá možnost, že by ji Intel dokonce vynechal i v noteboocích, i když to asi definitivně jasné není.

Podle Hardwareluxx chce Intel místo Alder Lake v desktopovém segmentu rovnou nasadit 7nm procesory, které by dle starších informací asi měly mít označení Meteor Lake. Tyto by přitom měly vyjít už v roce 2022 a být tak asi následníkem rovnou po 14nm Rocket Lake. Naplňuje se tak asi scénář, že nevydařený 10nm proces zde Intel úplně přeskočí. Toto uvedení by bylo jen rok poté, co vyjde první produkt na Intelově 7nm procesu (jenž by asi mohl být spíše srovnatelný s 5nm technologií od TSMC), kterým mají být výpočetní GPU v roce 2021.

Roadmapa procesoru Intel pro desktop HardwareLuxx
Předpokládaná roadmapa procesorů Intel pro desktop podle Hardwareluxx (říjen 2019)

Desktop přestane být občan druhé kategorie

Pro nás je každopádně pozitivní, že 7nm procesu Intel opět věří – tedy předpokládá, že bude dosahovat dostatečného výkonu/frekvencí, aby se dal pro desktop a procesory do herních PC použít. Už se totiž začínaly objevovat nálady, že Intel už do tohoto segmentu kvůli kombinaci ceny a nízkých frekvencí nikdy nový proces neuvede (což ale nedávalo moc smysl, protože lepší energetickou efektivitu je také nezbytně potřeba pro zlepšování výkonu). Pokud má Hardwareluxx pravdu, po epizodě, kdy 10nm proces selhal a vynutil dlouhé recyklování 14nm technologie, se desktop opět stane občanem první kategorie a dostane 7nm čipy poměrně rychle a možná víceméně naráz s notebookovou oblastí.

Zatím samozřejmě nevíme, zda třeba 7nm proces také nepostihnou problémy, které by teoreticky zase mohly vést k rušení plánů. Nicméně momentálně zdá se můžeme očekávat, že v roce 2022 opět Intel do desktopu s čipy Meteor Lake-S dovede nejnovější technologie a jeho platforma by tím mohla výrazně získat na atraktivitě a konkurenceschopnosti. Ovšem asi to už nebude na platformě LGA 1200 (která vyjde příští rok pro 14nm Comet Lake a Rocket Lake) a bude třeba opět nové desky.

intel comet lake lga 1200 XFastest 1
Výbava a parametry procesorů Intel Comet Lake-S a platformy LGA 1200 plánovaných na rok 2020 (Zdroj: XFastest)

V serverech 10nm Xeony zrušené nebyly

Zatímco v desktopu je zřejmě nad 10 nm definitivně zlomené hůl a možná se to dá interpretovat tak, že problémy tohoto proces nebudou nikdy úplně vyřešené, v serverech ho Intel stále plánuje využít. Nicméně i zde je to provázené onou zvláštně působící kombinací se 14nm čipy. Podle Hardwareluxx možná také Ice Lake-SP pro servery nebude schopné nést celou váhu segmentu Xeonů. Údajně bude mít jen 28 jader a nikoliv modely s více jádry, které by byly třeba ke konkurování 64jádrovým Epycům. Intel zřejmě realizuje jen ménějádrové varianty z dříve plánovaných, a místo toho vydá až 56járové Xeony Cooper Lake vyráběné na 14nm procesu, které se ale budou muset potýkat s horší energetickou efektivitou.

Cooper Lake bude nabízet zlepšováky jako podporu 16bitového datového formátu Bfloat16 pro operace neuronových sítí, kterou paradoxně Ice Lake-SP mít nebude. Obojí bude používat stejný socket LGA 4189. Do toho pak přijde i následující generace Sapphire Rapids, která už zřejmě integruje novou architekturu jader Willow Cove, ale bude stále vyráběná na 10 nm. O tom, že by i Sapphire Rapids dostalo svého vlastního 14nm přicmrndávače, zde informace nejsou, takže už by teoreticky mohlo jít o generaci 10nm CPU poprvé roztaženou po celé šířce serverové fronty.

Roadmapa procesoru Intel pro servery HardwareLuxx
Předpokládaná roadmapa procesorů Intel pro servery podle Hardwareluxx (říjen 2019)

7nm Xeony také v roce 2022

Následující generace po Sapphire Rapids má ovšem již být 7nm – procesory Granite Rapids s jádry Golden Cove (i když přiřazení architektur CPU by teoreticky mohlo být spekulativní). Podle Hardwareluxx by měly procesory Granite Rapids vyjít opět už v roce 2022, takže i zde by asi 7nm technologie měla udeřit za zhruba dva a půl až tři roky ode dneška.

Dodatek: Vyjádření Intelu vyvolává další otázky

Ještě před publikací tohoto článku se objevilo oficiální vyjádření Intelu (viz Tom’s Hardware), v kterém se ke zprávě Hardwareluxx vyjádřil, což je samo o sobě dost netypické. Můžete ho vidět v originále níže, v překladu se v něm dí, že Intel „stále dosahuje s 10nm procesem velkých pokroků a jeho současná roadmapa obsahuje 10nm produkty, včetně produktů určených pro desktop„.

We continue to make great progress on 10nm, and our current roadmap of 10nm products includes desktop.

Intel tedy do určité míry popírá tuto zvěst a na ní založené novinové články, ovšem formulace je po podrobnějším pohledu poměrně zvláštní. Nemluví se v ní totiž přímo o 10nm procesorech pro desktop, ale jenom obecněji o produktech. Toto může být čistě jenom náhoda a nedomyšlenost, ale je možné, že volba slov je schválně. Pod 10nm produkty by se totiž vůbec nemusely rozumět procesory, ale třeba také samostatná GPU, která vyjdou příští rok a mají být 10nm. Nebo by se teoreticky mohlo jednat o čipy Atom (používané na Mini-ITX deskách), nebo mobilní 10nm procesory v minipočítačích NUC a jim podobných. Viz třeba NUC s Core i3-8121U prakticky zcela zrušené generace Cannon Lake.

Aktualizováno: Intel později upřesnil, že formulace o produktech pro něj skutečně znamená přímo 10nm procesory pro desktop. Pořád ovšem zůstává možnost, že by tento příslib reálně naplnily původně mobilní čipy (Tiger Lake-U nebo Ice Lake-U v NUCích, Celerony či Pentia založená na architektuře Atom…). Tyto aplikace totiž v kontextu minipočítačů nebo all-in-one PC Intel minimálně v některých materiálech považuje za desktopové produkty.

Ani s tímto prohlášením Intelu tedy nelze vyloučit, že na zprávě Hardwareluxx něco je. Absence desktopového Ice Lake je už asi hotová věc a neexistenci desktopového Tiger Lak uvádí také více zdrojů. Jde tedy asi hlavně o zrušení Alder Lake-S a popravdě řečeno, pro nás je vlastně lákavější, pokud by v roce 2022 vyšel 7nm procesor Meteor Lake pro desktop, než kdyby to bylo ještě něco 10nm (zvlášť pokud bude tento proces pořád trochu problematický).

Co třeba Sapphire Rapids-X?

Mimochodem, je ještě jedno možné vysvětlení oněch 10nm desktopových produktů. Intel by teoreticky mohl vydat verzi oněch serverových Xeonů Ice Lake-SP, nebo Sapphire Rapids v highendovém desktopu. To je něco, na co jsme výše nemysleli, ale mohla by to být cesta, jak by se 10nm architektura mohla oklikou do desktopu dostat. V mainstreamovém socketu LGA 1200 bychom ji viděli raději, ale určitá náplast by to být mohla.

Galerie: Roadmapy budoucích procesorů Intel (říjen 2019)

Intel nevydá žádné 10nm procesory pro desktop. Roku 2022 přijde rovnou 7nm Meteor Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.46%) 13 hlasů

144 KOMENTÁŘE

 1. jinými slovy intel ještě další 3 roky nevydá žádný nový procesor pro desktop, jen ještě několikrát vyždíme, tou dobou již 7 let starý, skylake.

  takže kdo v příštích pár letech plánuje upgrade, tak může jít vesele do ryzenu, protože mu intel nemůže nic nového nabídnout, jen stále to samé s čím dál horšími provozními vlastnostmi.

   • stejný nick používám skoro všude již 8 let, nevím, proč bych ho měl příští rok měnit. co budu psát příští rok nevím, ale určitě to nebude chvála na nové procesory od intelu, když vyjdou nejdřív za 3 roky.

      • nebreč jako malé dítě 😀 je to docela trapné … nepiš bláboly, nebude se do tebe nikdo „navážet“ … že ty jsi ten pomatený, co „žaluje“ „pc-help“ kvůli tomu nařízení? No fuj, jdu blít …

     • tak mi byl opět smazán příspěvěk, účet stále existuje a ani ten ban jsem stále ještě nedostal.

      z čehož usuzuju, že ten neschopnej kretén už dojebal wordpress natolik, že nejde banování, ani mazání účtů.

      abych vám trochu ušetřil práci, tak slibuju, že už sem nikdy nebudu psát a prosím alespoň o smazání všech mých příspěvků pod tímto článkem.

      • rozhodně nám všem budeš hrozně chybět, nechceš si to ještě rozmyslet?

      • Pripájam sa i mne bude hrozne smutno za 8B3CE273, preto mu venujem veršík :
       “ GDPR v láske mám,
       na Bananos odlítám…“

  • abys to nezakříknul … AMD nevyrábí ani hovno a TSMC sice vyrábí, jede 7nm, 7nm+, 6nm, 5nm 0nm, ale nestíhá ani těch prvních 7 … aby ty 5 a méně AMD nebyly dva roky jen na papíře … nezapomínejme na konzole …jim AMD musí! dotat jako prvním a bude to hafo čipů s minimální marží …

   • to je samozřejmě trochu nadsázka, ale poměrně věrně to ilustruje totální úpadek Intelu. Je to škoda, mohli jsme těžit z konkurenčního boje. Na druhou stranu bude mít AMD šanci se trochu finančně zahojit a povyrůst, aby další konkurenční boj (který doufám přijde) měl tu správnou šťávu a grády.

    • nemyslím, že by jeden, i když podstatný, výrobní proces navodil úpadek takové firmy a už vůbec ne totální (nebo opět nadsázka? :D) Věřím, že Walkerová zařídí překlenutí tohoto nepříjemného období i když za cenu ztrát, a dovede Intel k „lepším zítřkům“ … nemyslím, že by s euv byly takové problémy, jako s 10nm + milion masek

     • Upadek je to spis ve smyslu toho, ze takovy gigant s prakticky neomezenymi finacnimi zdroji, zustane stat tak dlouho technologicky na miste. Jadra Skylake jsou tu od roku 2015. Mezi tim je stihlo AMD s firmy, ktera byla na pokraji bankrotu, dohnat a predehnat. AMD se stalo v mnoha oblastech dneska technologickym leaderem. Tady se da s mirnou nadsazkou mluvit o technologickem upadku Intelu. Samozrejme ne financnim. CO Intel zachranuje je jeho nadmiru vyladeny a povedeny 14nm proces. Nicmene ani ten nedokaze kouzlit a jde to dobre videt v efektivite desktopu, kde u tech highendovych chipu jak v desktopu, HEDT, Serverech zustal Intel uz dneska o generaci pozadu. V mobilni casti to pravdepodobne ceka Intel pristi rok, az AMD vyda mobilni 7nm APU.

      • Dohnat možná, ale předehnat? Zase nepřeháněj. Chápu, že v rámci značkového fanatismu chybí trochu kritického myšlení, ale všeho s mírou.

      • Kriticke mysleni?
       Se podivej ty „kriticky mysliteli“ na pomer vykon/watt, pomer vykon/spotreba, podivej se na to, s jakou lehkosti dokaze jednim navrhem chipu pokryt cele spektrum produktu, jak jse schopne navysovat pocty jader, atd..
       Koukam, ze kriticke mysleni tu chybi, ale u nekoho jineho..ty potrefena huso..

      • Za cenu čeho? Že vyhnali architekturu na limit, nemají výkonovou rezervu. To nepovažuju za předehnání, spíš za zoufalý krok. Navyšování počtu jader je snadné, jak ostatně sám ukazuje Intel. To nepovažuju za předehnání, jen za cestu vyrovnání sil.
       V lecčem by se Intel mohl poučit, to jo. Například v nesmyslnosti stále nových a nových čipsetů pro každou generaci procesorů. Ale rozhodně neplatí nic o předehnání. A na tom žádný tvůj pokus o urážku nic nezmění, hloupého uděláš jen ze sebe sama.

      • Modre slunce, tak opet jen ve zkratce, kde AMD Intel predehnalo
       – ma obecne vyssi IPC v aplikacich nez Intel (vyjma ICe Lake, ktery je ale zatim jen v mobilni oblasti a jako safranu)
       – dokaze vyrobit CPU s vyssim poctem jader
       – ma pruzenejsi architekturu nez Intel
       – ma lepsi pomer vykon/watt v serverech, HEDT, vykonych desktopech
       – ma lepsi pomer vykon/spotreba v serverech, HEDT, vykonych desktopech
       – vyrabi na novejsim vyrobnim procesu nez Intel

       Jestli pokud mas nejake zajimave dukazy, ktere tato tvrzeni rozporuji nebo je ukazuji jako nevyhodu, rad si je prectu. V opacnem pripade doporucuji nechodit tolik na modre slunce.. 😉

      • Aaa, už nám tu nastupuje selektivní výběr, aby to AMD hezky vyšlo. Už si vybíráme, co budeme posuzovat, a co ne. Tak jo, to opravdu nemá cenu. Žij dál spokojeně ve svém rudém světě.
       Intel nevyrábí více jader? Ale vyrábí, jen to není zatím potřeba, zvládá i s tím, co má dosud.
       A k výrobě – AMD nic nevyrábí, na rozdíl od Intelu. Proces u TSMC je sice možná novější, ale zjevně není o tolik pokročilejší, než 14 nm Intelu. Takže opět jen doháněčka, žádný útěk…

      • Je to zajimave, ze za predehnani se rozumi plichta cpu na 7nm procesu s novou architekturou s 14nm procesem se starou architekturou. Cena nema s technologii co delat, dokud nebudou marze stejne, nelze porovnavat nejaky technologicky pokrok.

     • Promiň, ale co jiného to je, když ne úpadek? Intel nemá vůbec nic, nemá výrobní proces, nemá záložní architekturu, se kterou by mohl konkurovat a přizpůsobit se potížím ve výrobě. Oni v podstatě vsadili vše na jednu kartu a nemají (dodnes!!) žádný záložní plán, jako by Intel byl nuzný startupík s problematickým cash-flow. To, že nedokáží dostat na koleje 10nm proces, to není příčina, to je následek.

      Tak proto úpadek. Podobně je na tom dnes třeba HP, to je taky horký kandidát na hluboké přeorání.

      • Intel architekturu má, akorát ji neplánoval pro 14nm, to, že nemá výrobní proces … no, nemá, to nemá ani AMD, kdyby byli pořád odkázání na glofo, byli by na tom mnohem hůř … dokázali si vybrat, Intel si vybírat nemůže, musí tvořit …třeba nVidie se na 7nm vyprdla, jede na „zastaralém“ procesu a co? Nemá problém … všechny problémy Intelu bych viděl v neschopném menežmentu a neschopnosti včas pohřbít 10nm proces …

      • tynyt, hodpodárskym výsledkom Intelu hovoríš úpadek ?
       cnews :
       Když jsme Intel probírali v dubnu po prvním kvartále, předpokládala firma pro druhé čtvrtletí (Q2 2019) tržby 15,6 miliardy dolarů s tolerancí plus minus 500 milionů. Ovšem toto skutečnost výrazně předstihla, tržby se dostaly na 16,505 miliardy $.

      • on ten „totální úpadek“ má asi znamenat „totální propad prodeje desktopových procesorů Intel po vydání 7nm Ryzenů“ … ovšem kdo ví o čem je řeč, může se jen pousmát …

      • gogo1963: myslíš ten totální propad prodejů u jednoho nejmenovaného německého prodejce součástek? Proč jen mi to pořád nejde dohromady s tím, jak Intel nestíhá vyrábět… když ho prý tedy nikdo nechce?

      • Jj, už tu dávno nezavítala Helmut strasse, možno aj týždeň, asi došiel červený atrament v tlačiarni.

      • „Proč jen mi to pořád nejde dohromady s tím, jak Intel nestíhá vyrábět“
       .. jedno slovo OEM a k tomu ‚progresivni‘ snizeni vyroby?
       To je asi tak jedine co se da na to rict. Propady prodeju Intelu v retailu jsou evidentneni, ne jen v Nemecku. Rozpororovat tohle je ciry nesmysl.

      • Tombo, když jedna firma prodá tisíc a druhá nic, pak jedna firma prodá tisíc a druhá stotisíc, nejedná se u první o propad … je to jen příklad, ale …

      • gogo: jenže to je právě to. Intel „má a nemá, protože…“ – to je přesně to, co zabilo Nokii. Ta měla svého času skvělé telefony, jenže lidi chtěli patlafouny… a můžeš stokrát říkat, že Nokia telefony uměly skvěle telefonovat a vydržely týden nabité…

       A problém a průser Intelu je v tom, že nebyl minimálně 3 roky (!!!) schopen reagovat na své problémy. Už v okamžiku, kdy prosákly první zmínky o Ryzenech, už tehdy měli rezolutně jednat a buď totálně zvládnout 10nm, nebo přijít s alternativní strategií. Od doby Ryzen 1000 se ale nic nezměnilo (tedy kromě personálních čistek ve vedení Intelu), jede se dál. Tohle je krátkozraké.

      • Gogo..jediny vlastne stale realne fungujici trh je retail. Tady se da celkem dobre a rychle videt, co ma uspech a co ne. OEM je uz ‚tezky bussines’, ktery ma urcitou setrvacnost, coz je na jednu stranu v poradku. Na druhou stranu v nem ale funguji vsechny mozne druhy „vazeb“, proti sluzeb, natlaku, atd.. V principu je technicka stranka casto „az“ na druhem miste, atd..v principu si vsechnu tu „spinu z filmu“ (samo nejen spina) predstav, ze je realna

      • tombomino: Jediný fungující trh je retail? Panejo, co ty nevymyslíš, abys obhájil svou teorii o dokonalém AMD.
       Realita je taková, že pokud výrobci notebooků chtějí AMD, dostanou AMD. Ale oni ho nechtějí, čím to bude? Určitě zase vyhrabeš nějakou konspiraci a nátlaky, kdepak uznat, že o AMD prostě v tomhle sektoru není takový zájem. A jestli výroba pro OEM dokáže krásně vytížit linky Intelu, proč by se zabývali retailem, který dělá výraznou menšinu prodejů a ještě stylem „chci to co nejlevněji“?

      • Modre slunce, uz jsi slysel nekdy prirovnani o tom, ze se mas podivat nejdriv sam do zrcadla nez zacnes nekoho poucovat co dela spatne?
       Jinak v kostce.. meles akorat svoje vyfabulovane nesmysly. To je asi tak cely. Jedine co by mne asi na celym tvym prispevku zajimalo je to, na jake vlastni zkusenostni bazi o bussinesu mluvis. Podle tech teoretickych hovezin, co z tebe padaji a s realitou maji jen velmi malo spolecneho, bych to videl tak na popcorn u filmu.
       Hezky den 🙂

      • Jeste, aby jsi zase nerekl, ze jsem ti nic neodpovedel..
       „Realita je taková, že pokud výrobci notebooků chtějí AMD, dostanou AMD.“
       .. byl jsi nekdy u nejakeho vetsiho vyberoveho rizeni? Mas pocit, ze jednoduse prijdes za potencionalnim odberatelem se svym produktem/systemem a reknes, tady to je, chces? 🙂

       „Určitě zase vyhrabeš nějakou konspiraci a nátlaky, kdepak uznat, že o AMD prostě v tomhle sektoru není takový zájem.“
       .. vis ja si nepotrebuji vyrabet „konspiracni teorie“ narozdil od tebe, ktery to zna tak maximalne z pohovky gauce. To ze se ruzne nakupy HW/SW relaizuji pres „vazby“ je bezne znama vec. To ze se v ramci „vazeb“ delaji bud ulidby a nebo se naopak snazi pritlacit, podle toho jakou mas pozici, je taky bezne znama vec a snazis se tim vyoutovat naidku soupere. Pro bussines je to normalni. To ze ty to nazyvas „konspiracni“ teoriii znamena jen jedno, ze nemas potucho o cem mluvis a ja s tebou akorat ztracim cas 🙂
       hezky den jeste jednou 🙂

      • @Gogo..tak jak to podas to podas.. Tady jde spis to, ze o ty CPU zajem je. Jinak mne je to celkem sumak a normalne bych to tu netahal. Jen odpovidam na nesmysly, ktere pise modre slunce, ktery ma u toho pocit, jak je nad veci a ostatni jsou „fanatici“, protoze si mu dovolili sahnout na modrou modlu a prohlasit, ze v soucasnosti Intel jaksi uz neni tim leaderem na trhu, kterym byl poslednich 10 let 🙂

      • Zajímavé je, tomblbíno, že všechny tyhle věci „jsou známy“ jen tobě. Jen ta realita je nějak ne a ne vidět tvým pohledem. Ale líbí se mi to, tvůj selektivní pohled na svět ve spojení s označováním ostatních za fanatiky, to je tak nádherný „doublethink“, že by se i Orwell styděl.

      • tombomino napísal :
       – ma pruzenejsi architekturu nez Intel
       – ma lepsi pomer vykon/watt v serverech, HEDT, vykonych desktopech
       – ma lepsi pomer vykon/spotreba v serverech, HEDT, vykonych desktopech

       Ćloveče tombomino, čítaš dakedy po sebe tie sprostosti ?
       Výkon/watt je to samé ako výkon/spotreba, neuveriteľné….

      • Slunicko podej si ruku tady s madarskym tatarem a ozvi se, az budes mit co napsat krome nafrnenych frazi 😉

      • tynyt 15.10.2019 at 9:48

       „Promiň, ale co jiného to je, když ne úpadek? Intel nemá vůbec nic, nemá výrobní proces, nemá záložní architekturu, se kterou by mohl konkurovat a přizpůsobit se potížím ve výrobě.“

       A pritom nestiha dodavky – a to presto ze mu vydatne pomaha AMD a prestoze navysil svoje kapacity. Cim to asi bude? Mozna proto, ze ma vskutocnosti lepsi produkty?

 2. Problém novinářů ve světě i u nás je stejný. Je daleko levnější napsat článek o spekulacích, kdy se vyjde z nějakého jedna paní povídala a trochu se to okecá kolem a kolem, místo nějakého skutečného a časově náročného testu.
  A tak jsme v situaci, kdy čteme o tom, jestli budou v roce 2022 na trhu 7, 10 nebo 14nm procesory (bez ohledu na další parametry), ale dočíst se o tom, jaký je v reálu rozdíl mezi stejnými notebooky jednou s ice lake a jednou s kaby lake R, je prakticky nemožné, přestože i ty novější jsou už nějaký čas běžně dostupné pro každého, natož pro novináře.
  Ano, objevilo se pár benchmarků, kdy jeden novinář něco otestoval (ve skutečnosti to spíše stáhl z nějaké benchmarkové databáze) a všichni ostatní to přetiskli a opět jen okecali vlastními slovy. Ale nějaký reálný test, kde by se člověk dočetl přímé porovnání, nejen co se týče špičkového výkonu v krátkodobém benchmarku, ale i výdrže na baterku v různých scénářích nebo třeba o tom, jestli je na rychlosti poznat lepší wi-fi, se na internetu prakticky nevyskytuje.
  Je taky celkem zajímavé, že nové desktopové procesory se testují vždycky ve velkém a magazíny se předhánějí v tom, kdo to otestuje dříve, lépe a obšírněji, ale testovat notebooky, kterých se prodá násobně více, se nikomu nechce. A není to jen případ ice lake. Kde je třeba na českém internetu nějaká pěkná srovnávací recenze mezi Učkovými Ryzeny a konkurencí? Naopak článek o tom, co bude mít Intel v roce 2022 v desktopu za procesory bude mít během dne maximálně dvou naprosto každý IT web u nás.

 3. „Desktop se opět stane občanem první kategorie a dostane 7nm čipy poměrně rychle a možná víceméně naráz s notebookovou oblastí.“ – osobne by som bol s podobnými prehláseniami veľmi opatrný. Ja osobne Intelu po tom, čo predvádza posledných pár rokov už neverím ani slovo, a podobné veľkohubé prehlásenia ako „We continue to make great progress on 10nm, and our current roadmap of 10nm products includes desktop.“ už úspešne ignorujem až do momentu, kedy je prudukt reálne k zakúpeniu…

 4. We continue to make great progress on 10nm, and our current roadmap of 10nm products includes desktop.

  tynyt a tombomino zažili 5 minút vrcholného blaha, chlapci, pochopte, že nie Intel ale AMD je ten, ktorý sa musí báť..huh…

 5. U Intelu je 10 a 7nm problém ale možná ne jediný i přechod z monolitů na čiplety zabere nejaký čas pokud by Intel rozdělil monolity tak jak AMD možná by dokázel udělat 8 jadrové čiplety i na 10nm už ted.

  • Mne spis prekvapuje, ze kdyz Intel interne zjistil, ze s 10nm je opravdu problem, tak minimalne ve 2017, kdy AMD bylo zpatky, mohli zkusit udelat nejaky backport architektury urcene pro 10 na 14nm. Placnu treba Ice lake. Dneska, pristi rok by meli desktopy/servery s vyssim IPC jako AMD a nemuseli zdimat vykon na ukor nesmyslne spotreby a taktu.

     • Pravidelne vychádzajú roadmaps produktov a kvartálne hospodárske výsledky, na základe týchto skutočností rozhodne Intel mohutne vyrába a profituje.
      My sa tu bavíme o desktop procesoroch respektive retail trhu, to je pre mamutiu firmu najmenej významná záležitosť, navzdor tomu prichádzajú Cascade Lake a Comet Lake.

      • „mohutně vyrábí a profituje“ bych přejmenoval na „stagnuje“ a od stagnace k pádu daleko není …
       a k tomu retailu … stačí, když se rok budou prodávat Epyc jako ryzen 3600 a z hlavního příjmu Intelu nezůstane ani hovno …

      • A kto by tie Epyc kupoval, to rozhodne nehrozí. Servisná sieť, podpora, viac-socketové riešenia, optimalizácia programov, stabilita, všetko proti AMD.

      • mvladar: Vysypat nekonkrétní pojmy z rukávu abys ukázal jak všemu rozumíš. Není ti stydno?

       Jakou konkrétní servisní síť má Intel? Jakou konkrétní podporu od Intelu potřebuješ? Kolika socketové servery potřebuješ, když máš v CPU až 64 jader? Jaká konkrétní optimalizace (jakých) programů ti schází? Čím jsou procesory Intelu stabilnější než CPU od AMD?

       Ukaž jak velký jsi odborník a víš o čem mluvíš 🙂

      • gi, o čem trepeš to neviem, ak chceš zažiť skutočný šok, skus si na stránkach Intelu vyhľadať server partnerov/servis po celom svete a to isté na stránkach AMD. Partnerská/servisná sieť AMD je proti Intelu tak maličká, že v podstate neexistuje…huh…

      • mvladar: Zbývají ti zodpovědět ještě další 4 otázky. Ty přejdeš mlčením, protože nevíš co konkrétního si pod tím představit? Jen tu házíš pojmy.

      • gi gi, tady nejsi ve škole, a když se fotr nechá doma od tebe buzerovat, je to jeho svobodná vůle, tedy alespoň předpokládám … pokud máš něco na srdci, tak to vysyp, pokud jsi takový odborník, napiš svůj názor a čekej, jestli někdo bude regovat, nebo nebude … takovéto primitivní hrátky a dělání ze sebe mistra světa na všechno, se hodí k takovým těm náctiletým blbečkům, ne k dospělému člověku … prostě se vyjádři k věci, možná pak zjistíš, že taky nejsi z těch nejchytřejších …

      • gogo1963: Nejsem to já, kdo tu skálopevně tvrdí, že AMD proti Intelu něco schází. „Servisná sieť, podpora, viac-socketové riešenia, optimalizácia programov, stabilita“.

       Důkazní břemeno nese vždy ten, kdo se odvažuje něco tvrdit. Proto se mvladara ptám, jestli ví o čem mluví nebo jen do obecných pojmů halí svou neznalost a snaží se působit jako odborník.

       Já odborník nejsem a proto se ptám na konkrétní informace. Místo nich se dočkám odkazu na marketingové materiály Intelu.

       Jsem alergický na to, když někdo ze sebe dělá machistického odborníka a přitom na to nemá znalosti.

      • jak jsi přišel na to, že on ze sebe dělá „machistického odborníka“? Jen z logiky věci plyne, že co se serverů týká, má AMD co dohánět a to není jen o tom, že najednou prodá hafo Epyců … pomět na trhu je jasný, 95:4 a na tohle nepotřebuje žádné extra znalosti

    • „Ak parametre 10nm procesu vychádzali obdobne nešťastne ako 7nm AMD, netreba sa diviť, že to stopli.“

     Myslím, že kdyby se objevila dobrá víla a nabídla Intelu, že to vymění a že jim dá 7nm proces TSMC a TSMC dostane čarovně místo toho jejich 10nm proces, tak po tom Intel skočí všema viceprezidentama…

     • Tak to určite nie, to by znamenalo ohromné sklamanie, frekvencie do kytek, latencie ako týždeň pred výplatou, voltáž vysávača, časovanie RAM jak za prvej republiky atd.
      Vieš si predstaviť, že by nástupcu 9900K nahradil eq 3800X ?
      Ostuda, degres, to by jednoducho neprešlo.

      • No, ale pak bys šel a tady napsal, že “ Intel vydává procesorový klenot!!“, ne? 🙂

       Ale jinak vážně, desktop je dneska to, na čem z portfolia záleží vůbec nejmíň, přestože takovej ten RGB herní desktop roste. V serveru, noteboocích by nový proces potřebovali jako sůl, kvůli hustotě a energetické efektivitě.

       PS, to s těma pymětma nezávisí na procesu, jen tak pro pořádek, ale to asi víš.

      • tu voltáž bych tolik neřešil, může dostávat i 2 volty pokud k tomu neteče 200 Ampér

      • Ježišmária, nazvať modrý eq 3800X klenotom ?? Tak to by som nedal ani po salašníckom trojboji, což je velice decentný nápoj 1/2 litra borovičky, 1/2 litra slivky a 1/2 litra žinčice.
       Nemám rád vysokonapeťové topinkovače s programovateľnou prodlevou zapnutia…huh..

 6. Intel: Yes, There Will be 10nm Desktop CPUs (Updated) …Update 10/14/2019 8:00pt: Intel confirmed to Tom’s Hardware that its use of the „Desktop Products“ in its statement means „Desktop CPUs,“ specifically.

 7. Procesory jsou to posledni, me zajima PC hlavne kvuli vykonu ve hrach, protoze dneska mi uplne na vsechno co na PC delam staci Skylake i7-6700 a vic proste nepotrebuju. Jasny, ze treba uz letos nebo v pristim roce treba vyda nejakou narocnou hru, kterej uz muj procesor neda a budu muset jit do neceho vykonejsiho. Jenze vykonejsich procesoru nez je ten muj je dneska habadej, takze pokud si jednou koupim novej procesor, tak na nem budu setrit a nemuzu teda vyloucit, ze bych koupil klidne i neco od AMD, protoze to je proste levnejsi.
  To do ceho budu potrebovat vrazet penize je grafika a tam teda ceny furt rostou, jenze grafika je na hry nejdulezitejsi, takze fakt si radsi koupim procak za 6K, aby mi zbylo na grafarnu za 20K.

  Co tim chci rict, klidne vezmu i 14nm Intel, ty Coffe Lake Refresh maji opravene chyby, vykone je to dostatecne, jako proc by ne, ale cena je vysoka a tudiz se holt spokojim i s necim levnejsim, pokud Intel odmita upravit ceny podle konkurence, jinak bych ho preferoval.

  • taky mám 6700k už 4 roky, hraji jen lotro a swtor na 1440p, na to mi stačí rtx2060, i když občas malinko funí … za 12 let vyšla spousta her, něco jsem zkusil, ale nechytlo … na lotru jsem každý den dvanáctým rokem, už takový lotro mafián 😀 mám lifetime, takže dalších několik let klidně vydržím, možná ale příští rok přeběhnu na 4k, to bych musel hledat něco výkonnějšího …

    • UHD je na 32″ zcela zbytecne, staci bohate QHD, na kterem jedu (AOC Q3277PQU) a i7-6700+GTX1080 dava vsechno na pohodu.
     Jiste dokazal bych si predstavit, mit na to teda penize a prostor nejaky 65″ 4K monitor, jenze k tomu bych musel hodit RTX2080Ti. Procesor by taky furt stacil nejaky vyssi mainstream typu i7-9700 nebo RyZen 3700X.

  • A k čemu jsou ty tvoje poslední tři posty dobré? Způsob, jakým to podáváš, mi připomíná, jak rudí magoři hrají furt ten cinebenč. Modrý magoři zdá se začali hrát avx, fp32 a mandela. Co si z toho mám vzít? Předpokládám, že na weby tohoto typu chodí spíše lidé, kteří o počítačích něco málo ví. A těm je asi jasné, že existují scénáře, kde se vyplatí intel, a jiné, kde zase amd a pokud dotyčný není rozumu mdlého, tak si pro sebe potřebné výsledky testů najde a zhodnotí sám. Můj scénář mi říká, že díky amd vícejádrům za rozumnou cenu teď můžu v jeden okamžik hrát na qhd, současně stahovat nebo strýmovat a na druhým monitoru mít puštěný třeba nějaký jiný strým nebo video bez toho, aby se systém choval jak po infarktu. Při rozpočtu, který sem ochoten investovat do pravidelných obnov domácího pc parku (5x pc, zatím 4x intel a nově Ryzen) a bez návratu amd do ringu bych dnes mohl maximálně prdět do hlíny s nějakým děravým čtyřjádrem za šest a s HT za deset litrů.

   • v podstatě máš pravdu, když ale čtu ty doslova bláboly o tom, jako hraješ, na pozadí týden v kuse stahuješ bůhví co, to hraní taky streamuješ a na druhém monitoru ti běží video, na třetím hraješ solitaire, na čvrtém běží CAD, k tomu ještě stíháš psát do patnácti diskuzií najednou … člověk se jen pousměje … to ti bude 60 jader málo … ale jaký má smysl tohle takhle dělat, to nenapíše nikdo … jistě, jsou scenáře, kdy těch víc jader využiješ, to jsou ale promile z celkového počítačového času … pořád píši o domácím počítači, ne o nějakém pracovním, na kterém se střídá 10 lidí na tři směny … …

    • Zrovna teď hraju RE2, současně si stahuju ze Steamu pár her, na druhým monitoru mi běží stream ze hry od kámoše (který tedy spíš jen poslouchám, protože u toho má neskutečný hlášky) a pak si píšu přes discord… a odpovídám ti. A takhle to dělám velmi často, takže ano, pro mne to smysl má. Že ty to třeba nezvládáš, nebo to děláš jinak, ještě neznamená, že můj scénář neexistuje, nebo je blábol. A také pořád píši o domácím počítači…

    • Tohle je fórum, kde diskutují především lidi, kteří si s IT tak nějak rozumí a používají ho trochu víc aktivně. Já mám třeba na 4 monitorech 30 grafů burzy, který se realtime aktualizujou. Vytížení 8700K OC cca 35% (před security patchi to bylo 25%), do toho si občas něco zahraju, 30-50 panelů v Chrome atd.. běžně kolem 20-25 GB RAM. A nepřijde mi to nic zvláštního.

   • mikymauz : “ A k čemu jsou ty tvoje poslední tři posty dobré? “

    Odpoveď je veľmi jednoduchá – o výsledky súboja 16-core Intel vs. 32-core AMD je záujem, počet ľudí, ktorí si výsledky prehliadli sa blíži k 100.
    Ak sa to tebe nevidí, jednoducho na linky neklikaj, aký problém.
    Druhá vec je informovanosť, spústa ľudí si myslí, že HEDT procesory majú len vyšší počet jadier a 4-kanálovú RAM, ale tam to z ďaleka nekončí. Preto urobím test č.4….huh…

    • Mně to spíš přijde jako obsedantně kompulzivní porucha, cpát pomalu do každého článku tady na cnews, že máš doma HEDT. Na ty linky jsem samozřejmě klikl, abych zjistil, že tam není nic nového; jsou disciplíny, kde je intel lepší, to tu snad nikdo nerozporuje.

     • “ cpát pomalu do každého článku tady na cnews, že máš doma HEDT. “
      Aspon netrep sprostosti .

      Fajn, že klikáš na testy, mám radosť. Nemysli, že si zaujímavý, ak budeš vyťahovať nejakú duševnú poruchu, to naopak svedčí proti tebe, ty kompulzivní porucho…huh…

      • No já si hlavně říkám, že si mvladar hraje na něco čím ve skutečnosti není. Občas pochybuji, že je to slovák. Když se zapomene píše česky. Nicméně jedno je jisté je to jen úmyslně nasírací troll. Krom jiného plácající nesmysly což se naštěstí vždy lehce prokázalo.

  • Neměl v těchhle testech Intel vždycky náskok (myslím mnohem vyšší skóre relativně k AMD oproti průměru)? IIRC jsou to syntetické testy.

   BTW ten údaj o steppingu pod grafem 🙂 Puberťák se ve mě probudil 🙂

   • Driv mozna jo, s novym Ryzenem ne. Starsi 2xxx a 1xxx se mi nechtelo hledat, ale tady je srovnani treba 3700x a 9900k…9900k dostava nekde docela na zadek, vzhledem k rozilu max TDP a frekvenci, ktery mezi temi chipy je
    https://cdn.bjorn3d.com/wp-content/uploads/2019/07/06003335/AIDA-64-CPU.jpg

    Jinak linearni jednoduchou aproximaci vysledku 3900X x 1.3 vychazi nejakych 152000 bodu, coz neni daleko od toho, co nameril tady mistni posuk.

    Spis je otazka, jestli to lepsi skore neni dane treba tim, ze Skylake-X HEDT ma implementovane AVX512, ktere se v tech testech pouzivaji, kdez to ty desktopove odvary Skylake jej nemaji a ty vysledky pak podle toho vypadaji i dost jinak. Podle mne by se to jako jedno z moznych vysvetleni nabizelo.

    • „Spis je otazka, jestli to lepsi skore neni dane treba tim, ze Skylake-X HEDT ma implementovane AVX512, ktere se v tech testech pouzivaji“

     Jo, no tohle se mi právě zdá – že ty skóre škálovaly v podstatě lineárně s šířkou SIMD vektoru, tj. full-speed AVX/AVX2 = 2x skóre (a tím pádem potenciálně další 2x z AVX-512), což je spíš typický pro syntetiku. I když některej reálnej kód by tak asi taky škáloval, ale třeba enkódování ne (v SIMD je jenom dejme tomu polovina CPU času a funkce neškálují na větší vektor všechny naplno), třeba škálování videa/obrázků a podobné operace zase brzdí propustnost pamětí.
     Nebo si to pletu s těma benchmarkama v Sandře?

    • tombomino : “ Jinak linearni jednoduchou aproximaci vysledku 3900X x 1.3 vychazi nejakych 152000 bodu, coz neni daleko od toho, co nameril “

     Takže 152000 je vcelku blízko 176000…ty na čem frčíš….

     • Jsem si rikal jestli ma cenu tobe odpovidat, ale mozna pro nekoho jineho, kdo sleduje tuhle diskusi…
      Pokud je hypoteza s pouzitim AVX512 spravna a diky kteremu SKylake-X pri pouziti dosahuje vysokeho skore v testu a AMD tuto implementaci zatim vubec nema, tak je to spis naopak. Hypoteticky vysledek 3950X s 152k, ktery je cca 15% nizsi nez ten tvuj, ukazuje spis na to, ze Intel i diky pouziti nebo castecnemu pouziti 2x rychlych instrukci dosahl jen 15% vyssiho skore. Spis to ukazuje na to, ze Skylake jadra jsou s IPC (tudiz i architekturou) pozadu za Zen2 jadry, coz jde prave hezky videt na porovnani 9900k (bez AVX 512) s 3700x na tomto linku
      https://cdn.bjorn3d.com/wp-content/uploads/2019/07/06003335/AIDA-64-CPU.jpg
      kdy i pres celkove vyssi frekvnece Intelu, je AMD ve 4 z 10 testu podstatne rychlejsi v ostatnich je to celkem plichta (vyjma SHA3 pro Intel).

      • To je v poradku tatare. Ja jsem stastny, ze ty je mas ve svoji hlave vetsi. Dej pozor, at ti ale z toho regulerne nejebne.

 8. Testy v AIDA64 sú založené na reálnom výpočte, napríklad v tom poslednom teste procesor počíta :
  This benchmark measures the single precision (also known as 32-bit) floating-point performance through the computation of several frames of the popular „Julia“ fractal. The code behind this benchmark method is written in Assembly, and it is extremely optimized for every popular AMD, Intel and VIA processor core variants by utilizing the appropriate x87, 3DNow!, 3DNow!+, SSE, AVX, AVX2, FMA, FMA4 and AVX-512 instruction set extension. FPU Julia test is HyperThreading, multi-processor (SMP) and multi-core (CMP) aware.

 9. Predaj i9-9900KS je už podľa všetkého spustený, to je moc fajn, čakám na ten procesor. Myslím, že 5,1-5,2 GHz nebude problém ako v tom článku.
  Testy 16jadrového Intelu s 32jadrovým AMD to sa nestačím diviť, ako ho Intel zrámoval.

  • To je proti tomu Threadripperu 2990WX, který má paměťové řadiče jen u poloviny jader. Hodně softwaru na to neškáluje, nebo alespoň pod WIndows to často blbne a neškáluje to jak by mělo (výkon málo narůstá proti 16jádru 2950X), takže podle toho bych to moc neposuzoval a počkal na to, jak se v tom ukáže 32jádrový Threadripper 3000, je prostě možné, že 2990WX/2970WX tyhle testy nejdou.