Intel a AMD vyklízejí šuplíky. Na trh jdou „nové“ čipy Sandy Bridge a Trinity

0

Při čtení titulku si asi mnozí z vás pomysleli, že na uvedených dvou architekturách rozhodně nic nového není. Přestože ale AMD právě uvedlo novou generaci APU (Richland), a Sandy Bridge je na světě přes dva roky (nemluvě o tom, že ho již nahradila architektura Ivy Bridge), vydaly obě firmy nové modely procesorů založených na těchto starých architekturách. Jde v obou případech o čipy pro notebooky.

Co se počinu Intelu týče, půjde o procesor Core i3-2375M, tedy mobilní 32nm dvoujádro (architektury Sandy Bridge). Jelikož jde o mobilní procesor, disponuje rychlejší verzí grafického jádra, HD 3000 (základní takt 350 MHz, turbo do 1 GHz). Tento procesor má TDP stanoveno na 17 W, jde tedy o nízko taktovanou úspornou variantu. Pokud byste na základě modelového čísla čekali, že jde o zrychleného nástupce 35W Core i3-2370M, docela se spletete. Kvůli polovičnímu TDP má Core i3-3275M takt CPU jen 1,5 GHz a bude tedy o dost pomalejší.

Poněkud zvláštní je, že parametrově snad zcela identické CPU už Intel dávno má pod označením Core-i3-2377M. Proč o tři čtvrtě roku později potřebuje ještě jedno takové, je tak trošku záhada. Zmatení zákazníka je ovšem platnou součástí obchodní strategie, jak se jeden z našich čtenářů nedávno vyjádřil v komentářích. Rozdíl není ani v provedení procesorů, oba mají pouzdro typu BGA, určené k pájení na základní desku.

CPU Intel

V AMD při jarním úklidu zas tak hluboko do historie nesáhli. APU Trinity byla uvedena před deseti měsíci, nicméně firma je i tak už nahradila novějším Richlandem. Míní však očividně dál prodávat i starší APU, a dokonce jejich nabídku (pravda, potichu a bez jakýchkoli fanfár) rozšiřuje o dva nové čtyřjádrové modely – APU A10-4657MA8-4557M. První z nich je v základu taktován na 2,3 GHz a s turbem může běžet až na 3,2 GHz, přičemž jeho grafické jádro nese 384 stream procesorů. Druhý (A8) pak má frekvence nastaveny na 1,9, respektive 2,8 GHz a grafiku mí seříznutu na 256 stream procesorů, jak je u řady A8 obvyklé.

 

Jak vidíte, i v tomto případě se procesory podobají starším modelům. Frekvence CPU mají totiž shodné s čipy A10-4600M a A8-4500M. Liší se ovšem v taktech grafických jader. „Novinky“ je mají v základu taktovány na 497 MHz (místo 496 MHz) a liší se i turba. Zatímco modely A10-4600M a A8-4500M měly maximální dynamickou frekvenci GPU 685 MHz, A10-4657M pokročilo na 686 MHz, zatímco A8-4557M zase kleslo na 655 MHz. Změny jsou i zde poněkud chaotické, s tím však nic nenaděláme.

AMD, mobilní APU Trinity

AMD na svých stránkách tato APU uvádí v seznamu čipů se sníženou spotřebou, který doposud obsahoval modely s TDP 17 až 25 W. Obě novinky nicméně takto úsporné nejsou, mají stejně jako zmíněné starší čipy A8 a A10 hodnotu TDP nastavenou na 35 W. Vysvětlení je zřejmě takové, že s úspornými čipy sdílejí provedení BGA (na obrázku v pravo). Budou se tedy přímo pájet na desky notebooků, zatímco běžná 35W APU Trinity se instalují do socketu. Dost možná si existenci obou nových čtyřjader vyžádali výrobci, kteří chtějí do stejných základních desek podle potřeby osazovat jak čipy typu ULV, tak výkonnější APU.

Zdroj: CPU World (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Proč bys tam asi nemohl vyhledávat? Normálně ve Store najedeš na kraj obrazovky, zobrazíš si šém a klikneš na lupu a můžeš vesele hledat v celym Store. Jinak vyjma her, kde začínají být portovaný některý zajímavý kousky z Androidu/iOS bych být uživatelem Widnows RT, tak bych docela brečel. Přijde mi, že snad neexistuje pořádná použitelná aplikace. Velká část populace si tablet koupí taky kvůli sociálním sítím, kdy jim levný tablet s Win RT bude stačit a on doteď neexistuje oficiální klient pro FB (a ti neofociální jsou použitelný napůl). Krom toho mě subjektivně přijde Windows Store vzhledově přímo odporný a prohlížení v něm nepřehledný a celkově se mi nelíbí. Původní Marketplace bylo daleko přehlednější, hezčí a přišlo mi i přívětivější a to, co bylo na Windows Mobile, které taky bylo dotekové, se mi líbilo mnohem víc. Zlatý Google Play.