Intel a nVidia: kamarádi do deště

0

Na internetu dnes začly kolovat spekulace, že se partnerství Intelu a Nvidie znovu otevírá. Podle některých zdrojů získala Nvidia licenci na QuickPath Interconnect (QPI, nová systémová sběrnice Nehalemu), ale nové čipsety pro Nehalem (s paticí LGA 1366) vyrábět nebude. Vysvětlení jsou dvě: buď Nvidia očekává, že nové procesory z rodiny Bloomfield nebudou tolik žádané (zejména kvůli vysoké ceně) nebo by se už na vydání procesorů nestačila připravit. Vydání Bloomfield je očekáváno ve 4. kvartálu roku 2008.

Zaměří se však na mainstreamové Lynnfieldy (LGA 1160), které nebudou potřebovat QPI, ale starou sběrnici DMI, takže i design nových čipsetů a desek bude jednodušší. Více si o nadcházejících procesorech přečtěte v roadmapě Intelu. Vzhledem k tomu, že Lynnfieldy jsou plánovány až na rok 2009, bude mít Nvidia dost času na přípravu.

Intel díky tomu může použít SLI (BR-04) můstku na vlastním čipsetu X58, podobně jako tomu je u platformy Skulltrail. Integrace můstku je ovšem dosti složitá, muselo by dojít k větším změnám na PCB základních desek, proto se předpokládá, že se objeví verze SLI a non-SLI. Dalším problémem bude zřejmě cena, BR-04 si Nvidia cení na 30 USD.

Jestli se zprávy ukážou jako pravdivé, možná se tím i potvrdí výroba nForce čipsetů pro Intel Atom, čímž by Nvidia ukončila spolupráci s VIA a jejím nových procesorem Nano. Potvrdil by se tím i několik měsíců starý závěr Lukáše, že by se Nvidia mohla stáhnout z trhu high-end čipsetů pro Intel.

Zdroj: TC Magazine, Expreview, OCW

Ohodnoťte tento článek!