Intel Alder Lake prý zvýší jednovláknový výkon až o 30 % proti současným CPU

119

Psali jsme, že údajný mnohovláknový výkon procesorů Alder Lake má být překvapivě vysoký. Ale ještě víc možná překvapí ten jednovláknový, prý naroste ještě víc než o čtvrtinu, možná skoro o 30 %.

Už se blíží vydání procesorů Intel Alder Lake a je to znát: nedávno unikly specifikace 125W odemčených modelů (které vás asi nejvíc budou zajímat) a také docela pozoruhodná tvrzení o výkonu. Ta nyní pokračují: objevila se údajná skóre v benchmarku Cinebench, která jednak opět přiklepávají Alder Lake výkonnostní prvenství ve vícevláknových úlohách, ale ukazují i něco ještě zajímavějšího: obrovský nárůst jednovláknového výkonu.

Možná je dobré hned připomenout často opakovanou mantru: bavíme se zde o předběžných a nepotvrzených zprávách o ještě nevydaném hardwaru. Někdy se stane, že se tyto informace nepotvrdí, ukáže se, že byly chybné a tak podobně. Tudíž je musíte brát s rezervou a počítat s tím, že to může dopadnout i trochu jinak.

Jak jsme se nedávno dozvěděli, nejvýkonnější Alder lake pro desktopovou platformu (socket LGA 1700/čipset Z690) má být Core i9-12900K. Pro ten se objevil i odhad výkonu v Cinebench. Nicméně teď se na Twitteru vynořily už i údajně reálně naměřené výsledky pro tento procesor – přesněji pro jeho kvalifikační vzorek. Ale vzorky QS mají stejné parametry jako finální CPU. Výsledky jsou údajně změřené na procesoru s vodním chlazením, ale nepřetaktovaném, tedy na výchozích frekvencích.

Mnohovláknový výkon

Podle těchto informací má být mnohovláknové skóre v Cinebench R20 přes 11 600 bodů, tedy ještě o kousek více, než říkal odhad. Core i9-12900K má osm velkých jader (s celkem 16 vlákny) s taktem all-core boostu až 5,0 GHz a navíc osm malých jader (bez HT, takže jen osm vláken) s maximálním all-core boostem 3,7 GHz. V naší recenzi vycházel v Cinebench R20 mnohovláknový výkon nejvýkonnějšího Ryzenu s 16 jádry/32 vlákny Zen 3 (Ryzen 9 5950X) 10 022 bodů, takže pokud se potvrdí tato čísla, Core i9-12900K by v tomto benchmarku vyhrávalo až o 16 %. Toto by Ryzen možná nedohnal ani zvýšením limitu spotřeby, protože by bylo třeba dostat takty boostu až někam k 4500–4600 MHz na všech jádrech, což asi není s nynějším křemíkem Vermeer tak snadné.

Proti Core i9-11900K (Rocket Lake) je navýšení výkonu o 95,8 %.

Vítězství Alder Lake ale pravděpodobně může být při vyšší spotřebě, protože maximální spotřeba Ryzenu 5950X v boostu je 142 W, kdežto Core i9-12900K má údajně připouštět až 228 W, což je o 60 % více – reálná spotřeba nicméně asi bude o něco nižší, ne až zcela na tomto maximu.

Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake Zdroj Zhihu
Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Zhihu)

Tip: Máme specifikace 125W procesorů Intel Alder Lake pro desktop, mají „P-jádra“ a „E-jádra“, 228W PL2

Jednovláknový výkon: překvapení

Možná ještě zajímavější je ale údaj o jednojádrovém (přesněji jednovláknovém) skóre Core i9-12900K. Pro připomenutí – maximální jednovláknový boost (přesněji, má být dostupný pro nejvýše dvě jádra najednou) je 5,3 GHz, což je stejné jako u předchozích dvou generací desktopových procesorů Intel (i9-10900K Comet Lake, i9-11900K Rocket Lake). To znamená, že jednovláknový výkon by měl narůst jen o to, o kolik se zvýší výkon na 1 MHz neboli IPC (pokud nemají nečekaný vliv paměti DDR5). Únik ale tvrdí, že Core i9-12900K dosáhne v Cinebench R20 víc jak 810 bodů.

Pokud to srovnáme, znamenalo by to, že by jádro Golden Cove v procesoru Alder Lake mělo jednovláknové IPC o 30 % lepší proti procesorům Rocket Lake (i9-11900K). V našem testu dosahovalo Core i9-11900K 598 bodů (ale zřejmě při tom neběželo permanentně frekvence 5,3 GHz, jiné recenze totiž dostaly až nějakých 623 bodů).

Skóre Alder Lake 810 bodů také znamená, že tento procesor v jednovláknovém výkonu poráží o 27,6 % Ryzen 9 5950X (635 bodů), což je velmi vysoký rozdíl. Pravda, Ryzen 9 5950X bude v době vydání Alder Lake již rok staré CPU, ale rozdíl ve výkonu je hodně velký.

Vzorek desktopového procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 Zdroj: VideoCardz

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zatím nevíme, zda takto vysoké nárůsty výkonu proti procesorům s jádry Zen 3 od AMD (a takto vysoké IPC) bude platit i pro ostatní programy. Teoreticky by se mohlo stát, že Cinebench R20 bude výjimka a architektura Alder Lake v něm má nadprůměrně dobré výsledky, zatímco většina aplikací v průměru bude dopadat o něco hůře. Tato možnost asi není úplně vyloučena, protože oněch 27–30 % jednovláknového výkonu navíc je o dost víc, než Intel v uniklých materiálech sliboval (tyto slajdy například slibovaly navýšení jednovláknového výkonu jen o 20 %).

IPC procesorů se liší úlohu od úlohy a totéž pak může platit i o mezigeneračních rozdílech IPC. Procesory se v některých úlohách mohou zlepšit tu o menší procento, v jiných zase o vyšší, z čehož se až v průměru pak dá udělat nějaká spolehlivější hodnota. Je proto možné, že Cinebench R20 se na Alder Lake nebude strefovat zrovna do onoho reprezentativního průměru.

I kdyby ale nárůst IPC a jednovláknového výkonu byl jen 20 % dle skromnějších odhadů, bude Alder Lake v této disciplíně představovat velmi dobrý pokrok. Intel by si tím urval velký náskok ve výkonu jednoho jádra nejen před AMD (kde by ho mohl mít minimálně rok, do vydání Zenu 4 v druhé polovině roku 2022 – Alder Lake má vyjít letos v říjnu, prý možná 25. 10.), ale také třeba proti loňským a hojně oslavovaným procesorům Apple M1. Tudíž by Alder Lake mohlo trochu vzít vítr z plachet propagátorům myšlenek ve smyslu, že architektura x86 je přežitek, který nemá budoucnost a je technicky méněcenný.

Komponenty socketu LGA 1700 pro procesory Alder Lake 02 Zdroj: Taobao

Galerie: Socket LGA 1700 pro procesory Intel Alder Lake

Zdroje: VideoCardz, OneRaichu

Intel Alder Lake prý zvýší jednovláknový výkon až o 30 % proti současným CPU
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 10 hlasů

119 KOMENTÁŘE

 1. Toľko rokov to nešlo na 14nm „Lake-och“ (až na Rocket Lake) zvyšovať IPC o desiatky percent a zrazu sa to dá, sice už na 10 nm++(+)….len mám taký pocit, že tých Alder-ov bude ako šafránu, keď ich vypustia do celého sveta, iba ak by úplne zaškrtili výrobu Tiger Lake a Ice Lake-SP a to neurobia, lebo sú to segmenty, kde sú najvyššie marže.

  Zaujímalo by ma ako jej na tom Alder Lake s veľkosťou čipu na tých najnovších 10nm Intelu.

   • Nakoľko Tiger Lake-H (8jadro – Willow Cove) má cca 190mm2 (podľa Tomshardware)…a Alder Lake má až 8+8jadier (8jadro Golden Cove + 8 jadro Gracemont) resp. jeho veľké jadrá majú o 20-30% vyššie IPC oproti Tiger Lake (Willow Cove jadrám), čiže je zjavné, že na rovnakom výrobnom procese nezanedbateľne narastú, tak sa obávam, že to bude hravo cez 230mm2 a to som zrejme ešte optimista…môj tip…cca 250mm2 …predsa len to má konkurovať (či ich prekonať) 16 jadrám Zen3 a má to byť zároveň monolit.

 2. Pouze bych si dovolil zmínit, že 100 W znamená cca. 0,40 Kč za hodinu.
  Takže jestli ten Intel CPU bude výkonnější, rád si za odpracovanou desetihodinovou šichtu jednou za měsíc odepřu šálek kávy v restauraci.

 3. No tak snad zase bude konkurence, tedy více peněz do vývoje na všech stranách. A nebo to intel, jako vždycky, vyřeší tak, že znemožní konkurenci vyrůst? Samozřejmě záleží na tom, jak to bude reálně žrát, a po jakou dobu se ten ST výkon udrží, kolik děr v architektuře se pak začne zalepovat po první vlně benchmarků, jestli vůbec dojde i na mainstream (60-100W 8C cpu) a nebo už navždy se bude řešit jen hiend (250+W), který pak stejně kupuje naprosté minimum lidí, ale jsou na tom marže a výrobní kapacity toho stejně víc nezvládnou.

   • co to meleš? Ještě jsem nic nenapsal a pokud ti má reakce přijde jako dětský křik, pak potřebuješ vyšetření, ty „reále“ … s čím se mám smiřovat, s tvými blafy? Tak se rozepiš, génie, proč by cpu nemělo udržet single výkon? Jsem zvědavý, jaká kravina z tebe vypadne …

     • blbečku, co jsi napsal ty? Cituji „Samozřejmě záleží na tom, jak to bude reálně žrát, a po jakou dobu se ten ST výkon udrží“ … ptám se poněkolikáté, proč by ST neměl udržet neomezenou dobu? Místo těch pedofilních žvástů můžeš normálně odpovědět … pokud to nezvládáš, vyhledej odbornou pomoc …

     • Víš ono nemá smysl argumentovat a dávat zdroje někomu, jehož intelekt je silně snížený. Protože stejně bude jen brečet, přesně tak jak to stále předvádíš. Najdi si to sám, vše co jsem řekl je dohledatelné. Vyburcuj zbytek své vyhlazené mozkové kůry a najdi si to. A nebo to udělej jako vždycky, pořádně křič lži nesmysly a výmysly, třeba někoho sobě podobného přesvědčíš. Minimálně jeden tu je, ale dobrá zpráva pro tebe, ten někdo je na tom ještě hůř.

 4. Výkon slušný ,hlavně ten singl – klobouk dolů. Po těch letech kdy ten výkon moc nestoupal…. Když takhle budou boostovat ve hrách všechna silná jádra tak to bude hodně slušné.
  Bohužel jde vidět že i 10nm není žádná bomba ,dosažené frekvence slušné ,ale proti 14nm -30W není žádný zázrak ,ale chápu že to ženou na maximum …. Škoda že nemají 7 nebo 5nm ,tam už by ten produkt byl TOP. Nicméně ten pomalejší model který není hnaný na max by se mohl vlézt do nižších příkonových hodnot.

  • intel 10nm je lepší, než první ne euv 7nm tsmc a ty spotřeby, při hraní budou super, to nepůjde nad 100 Watt … ten 228 strop platí pro benchmarky typu occt small data s avx … jinak tam nedosáhne …

 5. Proste pred pár rokmi si veľký brat zrátal (nasimuloval) keď zistili čo ich reálne čaká so Zen-om (Zen+, Zen 2, Zen 3 …), že bude ich veľký problém efektívne implementovať na uchopiteľnú kvalitu výrobného procesu (litografie) 16 a viac BIG cores na vysokých taktoch a proste dali na stôl čo mali reálne kade tade vo vývoji a snajväčšou pravdepodobnosťou im vyšlo v reálnom čase (v konzervatívnom výhľade) dosažiteľné big.LITTLE.

  Ostatne je to problém Intelu ako sa stým vysporiada – dal sa pred pár rokmi konečne na boj tak nech ukážu čo v nich je. Pre mňa ako jednu dekúdu fungujúceho na malých jadrách je to sympatické a som zvedavý tiež čo z toho reálne výjde či povestné „Pentium M alebo až Core2 Duo“ alebo „stavebné stroje“. Jedno je isté horšie ako v súčasnosti to nebude. Ale povestná peliškovská veta znie: A bude to stačiť?

  Naozaj výkon malých jadier a hlavne tých od Intelu sa posunul úplne do inej dimenzie ako tomu bolo v minulosti.

  link: https://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showthread.php?t=607246

  Samozrejme z podstaty veci malé jadrá nemajú architektonicky ako aj zacielením možnosť výkonom presiehnuť tie veľké, ale pokiaľ sa namieša tá správna alchímia, ktorú zrejme Intel namiešal tak to má potenciál nielen výkonovo, ale aj efektivitou.

  Gracemont bude výborný na malé jadro. Už 6W Tremont dosahuje výborné IPC na úrovni Ivy Bridge pričom ten Gracemont bude mať SIMD AVX, AVX2, omnoho vyšší power limit pre TDP ako aj omnoho väčšiu využiteľnú L3 cache. V neposlednom rade nezabúdajme na šesť dekodérov v dvoch klastroch už v Tremonte, (kde jeden z klastrov deaktivovaný a CPU beží len na tri dekodéry) čo zrejme Gracemont odbrzdí… Aj pamäťový radiť DDR5 to posunie niekte inde.

  Ostatne nástupca Alder Laku tj. Raptor Lake bude navyšovať práve len tie malé jadrá up to 16 cores.

  Zrejme na jeseň zažijeme revolúciu vo zmene paradigmi sveta x86/x86-64 a to hlavne čo do efektivity.

  Mne všetky indície s malými jadrami feat. sledujúc vývoj veľkých hovorí, že možno, ale sympatické mi v tom je hlavne tie možnosti výhod malých jadier nielen v nečinnosti a malej záťaži (kancelarina, multimédia).

  Osobne dúfam, že šetriace režimi a profily kde nebude treba max výkon tj. v nečinnosti a malej záťaži (kancelarina, multimédia) úplne odpoja veľké jadrá Golden Cove a nechajú to na malé jadrá Gracemont tj. v podstate len na niektoré z nich v jednom clusteri.

  P.S. stále má máta tá predstava ako by u nás napísal portál zomri „ten pocit keď sa aj osem „ATOMOV“ pri pohľade do spätného zrkadla pozerá na konkurenčých 16 jadier s 32 vláknami“ 🙂

 6. Eufória AMD trvala veľmi krátko…je koniec…
  Referenciou výkonu sa stane Intel s Apple.
  Tieto dve úspešné firmy odlifrujú AMD do
  úzadia, červení už nebudú len tí druhí,
  červení budú až tí tretí…
  AMD odsunulo Ryzeny na báze Zen4 až
  na záver roku 2022, to znamená celý rok
  budú ponúkať staré čary na starej
  platforme paralelne s úplne novou
  konkurenčnou platformou Intel
  Alder Lake…
  I v tejto, pre AMD priaznivej dobe si Intel
  procesory zvolilo 4x viac zákazníkov, následný
  vývoj predajnosti AMD procesorov neveští
  pre červený team nič pozitívne, práve naopak
  odliv zákazníkov bude decimujúci…
  AMD sa ocitne v patovej situácii, keď bude
  výkonom slabšie procesory ponúkať za
  ceny, ktoré nebude schopné nejak
  podstatne ovplyvniť smerom dole, pretože
  celá firma stojí a padá na externom
  dodávateľovi. Jedinná možnosť sa javí
  siahnuť na vlastné marže, čo znova povedie
  k tradičným problémom…

  Frustrovanému AMD nedopraje Intel
  životodárny nádych ani o rok, záver
  roka 2022 bude totiž znova patriť
  spanilej jazde Intelu, kedy proti 16-jadru
  AMD postaví 24-jadrový Raptor Lake
  disponujúci okrem navýšenia +8jadier
  Gracemont tiež vylepšené jadrá
  Golden Cove a špeciálnu game cache…
  Proti takto vyzbrojenému Raptor Lake
  nemá AMD Ryzen ani len teoretickú
  šancu…slovom klasika, Intel s AMD
  vytre podlahu…
  Sláva modrému víťazovi, česť rudému
  porazenému !
  Ćervené berušky neplačte, nastal čas
  prezliekať kabáty !
  Privítajme nového desktopového Boha,
  privítajme Intel Alder Lake !

  • Som zvedavý na dostupnosť Alder Lake v roku 2021 a 1H/2022…aby ho nebolo toľko ako šafránu.

   Podľa zvestí Raptor Lake prinesie oproti Alder Lake čo sa týka „cores“ iba ďalších 8 malých jadier Gracemont, …som zvedavý na tú „CPU cache for gaming“, neviem čo si o tom mám myslieť, žeby obdoba 3D V-Cache od AMD predvedená nedávno (uvedenie na trh 1Q/2022)?…myslíš, že to bude stačiť na 16 veľkých jadier Zen4 s 3D V-Cache (u vybraných modelov)?

   AMD uvedie dosky AM5 v 2Q/2022 sprevádzané APU Rembrandt (Zen3/+/) na 6nm procese, takže nejaké dlhé čakanie tam nebude. A komu bude málo 8 jadier Zen3(+), tak si počká ná 6-16 jadier Zen4 na konci roka.

   A prestaň brať tie rekreačné drogy, nerobí ti to dobre….strácaš schopnosť vnímať realitu a prechádzaš plynule do rozprávok až ilúzii.

   • zero8324, tomu fetu zrejme nedokážeš odolať práve ty…
    a/ napíšem ti jasne +8jadier Gracemont v Raptor Lake a ty
    odpíšeš iba ďaľších 8 jadier Gracemont …
    b/ v susednom vlákne tvrdíš – 5950X PBO 142W, pritom
    to žere takmer 200W
    c/ plačeš, že Intel nemá možnosť ladiacich profilov, pritom
    to platforma podporuje jak v BIOS, tak pod OS…
    Takže šupito na odvykačku…

    • a/ písal si tam aj o „vylepšenom“ Golden Cove jadre a CPU gaming Cache, čo súvisí jedno z druhým…stále to bude Golden Cove len s inou Cache (uvidíme akou) a tie „iba“ +8xGracemont som zdôraznil, že ide iba o zvesti a skôr by som čakal zvýšenie jadier Golden Cove ako Gracemont.

     b/ nemáš pravdu, Ryzen 9 5950X má TPD s aktívnym PBO na 142W (CPU package)…a tá spotreba cca 180-190W (podľa testu) je pre celý systém…zdôrazňujem celý systém….preto si myslím, že máš z nejakého dôvodu poruchu vnímania, lebo nevieš pochopiť rozdiel medzi „celý systém“ a iba CPU package.
     zdroj: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-5950x/19.html

     c/ na Intel si odborník ty (ja ho už nejakú dobu nepoužívam), takže keď budeš svoje tvrdenia mať podložené aj pádnymi dôkazmi (linky na testy a pod.), je vysoká pravdepodobnosť, že zmením názor. A s Intel XTU sa už netráp, už viem, že to existuje.

     • a/ není dôvod na zvyšovanie počtu Golden Cove,
      keď Gracemont disponujú solídnym výkonom v
      efektívnom pásme a konkurenciu to skolí…
      b/ ak veríš spotrebe 142W v OC režime, potom si
      neuveriteľný optimista
      c/ fajn, že si uznal existenciu ladiaceho nástroja
      pod OS…čo sa týka profilov v BIOS – aké že to
      linky a testy chceš…stiahni si manuál k doske
      trebárs Rocket Lake a nájdeš profily…

     • „b/ nemáš pravdu, Ryzen 9 5950X má TPD s aktívnym PBO na 142W (CPU package)…a tá spotreba cca 180-190W (podľa testu) je pre celý systém…zdôrazňujem celý systém“ … nechci být sprostý, ale větší nesmysl jsem nečetl už dlouho … nastuduj si ty grafy … pro „celý systém“ je tam ještě jeden … hodnota někde mezi 300-400 watty …

      • tak pri gamingu musis odratat spotrebu EVGA GeForce RTX 2080 Ti FTW3 Ultra

      • no, ne úplně, toms uvádí pbo jako něco navíc, oc pak třeba 4,5Ghz na všech jádrech …

      • Myslím že jako „OC“ označují v grafech nastavení pevné frekvence?

       Z pohledu výrobce je PBO přetaktování – CPU jde mimo specifikace, není na to záruka, je to pořád na vlastní riziko (a dostanete varování, že si můžete při neopatrnosti/smůli CPU zničit) a tak dále.

     • Rozlišujte PBO a PB.

      PB = Precision Boost (2.0) je ormální turbo, které mají procesory AMD aktivní vždycky (až na Athlony), ale spotřebu zvýší vždy jenom do limitu PPT podle specifikací (65W modely to 88 W, 105W modely do 142 W). Výjimka jsou Threadrippery a Epycy, tam je jejich TDP současně rovno PPT a výš už nejdou, dokud se nepřetaktují.

      PBO = Precison Boost Overdrive.
      PBO používá mechanismum normálního boostování (PB), ale dovoluje vám zvýšit limit proudu a limit spotřeby (to PPT), takže tím se můžete dostat a většinou opravdu dostanete na vyšší spotřeby než těch 88/142 W. PBO už je provoz mimo specifikace a jde o přetaktování.

      • Vec sa má tak, že pravdu má čiastočne každý z nás a to preto, lebo PBO/PBO2 je veľmi závislé na teplote procesora (tak ako XFR 2.0) a teda veľmi veľa spraví vodné chladenie pri testoch v kombinácii s prípadnými ramkami na 4000Mhz to tiež nepomôže spotrebe (THw recenzia).

       Pripúšťam, že už aj mňa zmiatli tie „neskutočné“ skratky a názvy…Precision Boost 1.0/2.0, XFR 1.0/2.0, Precision Boost Overdrive 1.0/2.0 …už je toho naozaj dosť. Dobrý článok na túto tému je tu: https://www.svethardware.cz/amd-vysvetluje-taktovaci-funkci-precision-boost-overdrive/47306

       Na druhú stranu ja vychádzam zo skúseností s mojim Zen2 (Ryzen 5 3600) a ten má PBO aktívne stále a nikdy neprekročí ani nenarazí na bariéru nastavenú v Ryzen Master (88W PPT, 60A TDC, 90 A EDC)…drží sa na cca 80% maximálnej povolenej hodnoty pre PPT aj EDC….pri cca 75 stupňoch v záťaži handbrake x265 alebo AIDA stress test, drží takt cca 4000Mhz na všetkých jadrách. Ak by som dokázal schladiť procesor k 60 stupňom, zrejme by spotreba začala narážať na nastavené limity a zároveň na limity dosky (Asrock X470 Master SLI) a frekvencia by držala na 4200Mhz (čo je maximálny boost pre tento kúsok).

       Pripúšťam, že Zen3 s dvomi čipletmi sa na špičkovej doske vie pekne odviazať a snaží sa čo najviac priblížiť maximálnemu boostu 4.9Ghz… ak sa dobre chladí, čo pri malých čipletoch je extrémny problém s bežným vzduchovým chladičom. Preto je taký veľký rozptyl v spotrebe pri rôznych recenziách a záťažových testoch.

      • to gogo1963: áno 3600 je pecka za tú cenu (bazár) čo ma po predaji R7 1700 vlastne stála (čisté náklady 40€)…ale mile rád by som ju vymenil za 5600X alebo 5800X ak sa naskytne zase príležitosť (zrejme po uvedení Zen4)…z jedlom rastie chuť.

      • kdyby 5800x byla za lepší cenu, byl by to stejný trhák … jak ale čtu zprávy z oboru, bude VELKÁ bída … asi i proto AMD nespěchá se zen 4, intel píše, že bude vyrábět v první řadě serverové a mobilní čipy, co zbude, zůstane pro Alder lake, ale ceny poletí vzhůru … rýsuje se dlouhodobý nedostatek „ABF substrátu“, Intel (kromě svých výrobních kapacit) si prý už v roce 2019 zabookoval veškeré kapacity Taiwanského „Unimicron“ na roky dopředu, stejně to ale prý stačit nebude … a těch „substrátových“ výrobců moc není …

      • @zero8324
       To bude tím, že Ryzen 5 3600 má ještě asi velkou rezervu, proto ani při PBO OC nepřekročí ten limit – ale má to dovolené. 3900X, 5900X a tak dále by ho určitě při přetaktování přes PBO už překračovaly, vzhldem k tomu, že v zátěži typicky na ten limit bez PBO narážejí.

  • Z historických zkušeností víme, že kabáty převlékali a stále převlékají hlavně nejzarytější fanatikové. Hlavně když se režim otočí o 180. Abys nepřevlékal jednou sám. Až uvidím reálné testy, tak se k tomu vyjádřím. Do té doby klasika. Nějaké grafy z Intel’s Lab. Už to tady bylo. A pokud to bude pravda, tak samozřejmě klobouk dolů. Není třeba hned onanovat nad nečím, co není vydané a co si navíc firma sama obenčuje. Ale bača se nezapře. A teď můžeš začít tu o Wendulce 😀

 7. Dávám bolševikům z AMD a jejich tzv. výrobkům kup a dodělej si sám, rok, max rok a půl, a to jsem momentálně vlastník 2X 5950 a 2X 5900, ale po každém zapnutí a vypnutí kompu si to dělá co chce, ať ladím bios jak chci, už mě z toho mrdá rozum. Okamžitě kupuji znovu Intel a šrot od AMD ani nebudu prodávat, letí do popelnice i s ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO.

   • Dík, rád zainvestuji do něčeho co funguje, AMD byl test, avšak bylo rychlé vystřízlivění a oda na radost se nekonala, trošku jsem se nechal unést na křídlech fanatiků z táboru červených. No nekup to ))))

     • Často sa to stáva aj skúseným užívateľom (aj mňa vedia niekedy potrápiť mašiny), ale v tomto prípade k nestabilite stačí taká „drobnosť“ akou je frekvencia, či časovanie RAM-iek, prípadne napätie pri XMP profile …pri zen 3 je oficiálna podpora 3200Mhz, všetko viac je už vlastne OC (pritom Zen3 zvládne aj 4000Mhz cez XMP profily a s deličkou aj viac), prípadne si nesedia RAMky s doskou a procesorom pri požadovaných XMP frekvenciách.

      • “ ale po každém zapnutí a vypnutí kompu si to dělá co chce, ať ladím bios jak chci, už mě z toho mrdá rozum.“
       cital si to? pise bludy, kedby to bolo napr zlym casovanim ramiek, tak mu nepostne PC po restarte.(hodi default casovanie) takze nevie co robi, ale podla mna keca.

      • Leda, že by se mu furt resetoval BIOS do defaultu, ale to se mi moc nezdá. Zatím to vypadá jako výkřik, který měl potěšit zdejší (ne)slavnou postavičku…

      • to Felix Jaeger: áno, malo by to hodiť do defaultu, ale jeden nikdy nevie, čo tam má všetko ponastavované, keď tvrdí, že „si to robí čo chce“…pod tým si môžem predstavovať aj to, že to nenabehne, alebo že sa mu to stále resetuje do základu, alebo aj jedno aj druhé…pripadne náhodné reštarty….Možné je aj to, že je to agentúrou platený troll, deje sa to bežne aj pri hodnoteniach pri produktoch na eshopoch (či už kladne alebo záporné), tak nemôžeš vylúčiť ani túto možnosť, keď odmieta sa baviť o detailoch a je dosť všeobecný (zatiaľ).

    • Kámo, i kdyby měl intel nejhorší procesory na světě, na kterých by nejel ani Wolfstain 3D, tak si ho koupím. Protože AMD mě celej život krmilo tím, že jsou levnější a stejně výkonou alternativou k drahýmu intelu. Měl jsem K5 100MHz, měl jsem durona 700MHz, měl jsem Athlona X2 2000MHz, a furt se všechno sekalo, nic pořádně nefungovalo, pády windows, pády programů. Nebo třeba Doom3 jel plynule, dokud se na obrazovce neobjevila postavička, okamžitě FPS padla pod hratelných 15FPS. Pak jsem se jako podnikatel rozšoupl a řekl, nebudu šetřit a koupím si pracovní stroj intel, alespoň ušetřím za grafiku. A samozřejmě po poskládání jsem zkusil co to vydrží, a zarzu Fallout 3 ve FullHD plynule. Ano můj první intel procesor v životě byl SkyLake a prostě z toho jsem se posadil na zadek. Jak najednou je všechno plynulé, všechno funguje, žádnej pád windowsů ani her ani programů. Trošku jsem to aji obrečel, v jakém bludu jsem to žil. Když jsem si pak koupil Káčko a začal ho taktovat, hned jsme pochopil proč všichni básní o intelu, protože jej taktovat je sranda. Ne jak u AMD, kdy jste museli po každém přetočení restartovat BIOS a všechna nastavení mít napsaná na papíře znovu nastavovat. Pamatuju že u toho Athlona to byl porod s milionem restartů a stejně tak z deseti benchmarků, alespoň jeden zahlásil chybné výpočty a přetečení dat. U intelu dvakrát klikneš a všechno funguje téměř na třetí pokus to máš vyladěný. A není to jen o přetaktovávání, jak píšu, u AMD všechny hry i běh windowsů byl vždy takovej trhanej. Mikrozáseky, když jsem klikl na nějaký sobour a dát otevřít, tak prostě na půl vteřiny zamrzl a mýš se při pohybu taky zasekla když s tím pracuješ, tak ty mikrozáseky, tě serou. U intelu jsem to v životě nezažil, kliknu a okamžitě otevře, žádný trhání apod… Nebo v nějaké hře, dvacet postaviček a FPS pořád 60. Nic nepadá jak tenkrát v Doomu. Vím, že to hodnotím subjektivně, ale prostě takové mám zkušenosti. Kdo to nechce vidět, tak ať to nevidí, třeba to je slepej jednoduchej člověk. Takovýmu je jedno jestli to je intel, AMD nebo Apple. Ale prostě pro ty, kteří musí mít kvalitu, protože s tím počítačem tráví nějaký ten čas, nebo na něm pracují, tak prostě potřebují kvalitu a tou je prostě intel. A není to o fandovství, kdyby takový procesory vyráběla třeba rožnovská Tesla, tak budu pět ódy na Teslu.

     • Na starší kousky nebudu reagovat – nemám s nimi zkušenost, ale například na mé R5 3600X žádné mikrozáseky, zámrzy apod. prostě nepozoruji. V BIOSu jsem byl asi 4X, protože jsem aktualizoval a musel tedy znovu nastavovat RAMky, ale jinak jsem do něj nemusel po nastavení lézt jak je rok dlouhý…

      • Crha jako obvykle kecá a plácá nesmysly. Taktovat třeba ten Duron 750 byla naprostá pohoda, sám jsem ho měl a běhal s přehledem na 1GHz – jen v té době bylo třeba mít kvalitní desku (např. Abit) a hlavně chladič (což byl okolo roku 2000 dost problém)

      • Jasně a sekal se na tom i Half-Life 1, ještě nějaký pohádky by byly ?

     • To je nějaké divné. Od devadesátek jsem to střídal různě, podle toho co bylo aktuálně v lepším poměru cena/výkon a nikdy jsem žádné velké problémy neměl. Ano, občas to člověk musel poštelovat, ale to co popisuješ vypadá na klasiku – že problém je/byl mezi klávesnicí a židlí. Dovolil bych si parafrázovat: I ty guru 😀 Nejsi náhodou rodina od bači?

      • Aha Wendule je zas v maskáčoch,
       však práve ty si písal – hodil som CPU
       do desky a hrál hry…bravo, vidieť,
       že si odborník…

      • Hoši to tenkrát byly doby, kdy jste museli na disketách schánět ovladače, to nebylo jak dneska dáš flashku, a všechno se ti nainstaluje samo. Tenkrát jsi musel hledat přesně typ zařízení co máš a to manuálně instalovat. A overclock bylo scifi, tenkrát byl každej rád že to fungovalo. Když spadli osmadevadesátky nebo dvoutíscovky, mohl jsi celej systém přeinstalovat. Dneska to za běhu vyndáš ze zásuvky, nic se nestane, system ti jen nahlásí že byl nestandartně vypnut a dáš spustit běžným režimem a jedeš dál. Rychle zapomínáte a vytěsnujete ty vzpomínky, když jste lítali po brně po kámošech s disketama aby vám stáhli ovladače.

      • Jarouši, první PC co jsem postavil, byla 286 v roce 1990, takže zase se svou disketou s Windrivery zalez, protože to je už počítačový novověk.
       Mimochodem, když ti padly Win95/98, tak se až tak nic moc většinou nedělo, jen se automaticky spustil checkdisk, protože to jelo na FAT32. Přeinstalovávat Windowsy, to byla úloha pro prasátka, ti kdo se o ně starali a nezasírali je hnojem, tohle dělat nemuseli – já se pamatuju, že jsem dělal opravnou instalaci Win98 na svém PC snad jen jednou.

     • Ku K5-ke sa neviem vyjadriť, začínal som K6-2kou (300Mhz a potom 500Mhz), ale mal som aj Celeron 800Mhz a potom Duron 1000Mhz a práve Duron bol veľmi vychýrený procesor…výkon/cena bezkonkurenčný, Ale ani na ten Celeron (Coppermine-128) nemôžem povedať krivého slova. Neskôr AMD Sempron 2400+ potom Sempron 3000+, Athlon X2 3800+ EE (35W), Athlon II X3 440 (odomknutý na Athlon II X4 640), Phenom II X4 940 BE, Phenom II X6 1090T, potom bulldozer som nebol ochotný si adoptovať tak Intel (Haswell) Pentium G3220T – 35W…a čakal som na dobrú bazárovú kúpu Core i7 4770K/4790K, ktorá neprišla skôr ako vyšiel prvý Zen, takže skok bol obrovský, Ryzen 5 1600 a neskôr Ryzen 7 1700 a posledný upgrade na Ryzen 5 3600. Na žiadnej zo zostáv som nemal nestabilitu, lebo inak by letela „von oknom“ . A ak niečo taktuješ, alebo odomykáš, tak si musíš byť vedomí toho, že z vysokou pravdepodobnosťou príde aj nestabilita a môže sa stať, že skončíš na default nastaveniach a „šmitec“..nič s tým nespravíš.

      Ten Doom 3 ti nešiel, resp. sekal na Athon X2 3800+ (2Ghz) preto, lebo DOOM3 má medzi minimálnymi požiadavkami: Dual Core 2.4Ghz, 3GB RAM, Geforce GTX 260/Radeon HD 5850. To si zrejme v jednom alebo vo viacerých bodoch nespĺňal.

      Ak si upgradoval z Athlon X2 3800 s HDD na nejakú i5ku Skylake s SSD, tak to bol skok ako sviňa (pocitovo upgrade z cesny na mig-29)…hlavne to SSD dá tú neskutočnú svižnosť.

  • Buď konkrétnejší, lebo ja mám kombináciu Asrock X470 + Ryzen 5 3600 (Zen2) + DDR4 Crucial na 3200Mhz + Win10 a mašina šlape ako hodinky. Predtým som mal aj Intel s Haswell jadrami a nebadám žiadny rozdiel v stabilite.

      • Poprosím link na štatistiku celosvetového
       predaja procesorov kde AMD drtivě vede…

      • dá ti jen tu z Mindfactory … samozřejmě celosvětově je to nesmysl … jak psal Honza Olšan, Ryzeny se kvůli nožičkám špatně pašují 😀
       ta statistika prodejů u Mindf… ukazuje vlastně jen to, kolik (všichni) němců nebylo spokojeno s předchozími řadami AMD, všichni přecházeli na Ryzeny … Inteláky tak bota netlačí…

      • Tak nejak, beruška má len sen, ktorému
       vďačne uveril…
       Ale i tak bude zaujímavé, čím to nezmyselné
       tvrdenie obháji…

      • Pro C.K. Maďara – stačí se podívat na statistiku libovolného obchodu, který prodává komponenty pro DIY trh. Třeba už zmiňované MF 🙂 Třeba teď v červnu to byl pro AMD slabší měsíc ( pochopitelné, když nejsou levnější modely skladem), ale i tak mělo AMD podíl 82 % 🙂

      • No jasne, s MuadDib to dopadło
       presne podľa očakávania – Helmutove
       Mindfactory…
       Človeče, nadávaš do maďarov a sám
       si hotentot…
       Zrejme máš dlhé vedenie, mal si dokázať
       svoje tvrdenie na celkovom predaji…
       Už sa nemusíš obťažovať o nejaké
       pohádky nestojím…

      • @C.K. Kde jsem tvrdil, že AMD CELOSVĚTOVĚ drtí Intel v prodejích? Svoje tvrzení, že kde si zákazník může vybrat, tak tam AMD vede. Což MF dokazuje… Rozumný čtenář si udělá názor sám, vy jste tu už mnohokrát dokázal, že debata s vámi nemá smysl.

      • OK, ja budem veriť i naďalej exaktným
       údajom, ty si snívaj svoj sen…ostatne,
       tým nikomu neublížiš…

      • Ale to už se tu přece řešilo víckrát. Těch obchodů, které statistiky uvádějí, není moc, proto je to vždycky MindFactory. Neznamená to, že je Mindfactory jediněj obchod, kde se AMD prodává, to je přece stupidní úvaha. Respektive, zavírání očí před realitou.

       Vždycky, když se objevíí data z nějakého jiného obchodu nebo trhu, tak to víceméně potvrzuje, že v retailu AMD fakt jede proti Intelu tvrdě a není to žádných 20 %, ale 50 %, nebo i víc.

       Takže věta, že v OEM Intel má větší podíl proto, že tam si to CPU zákazník moc nevybírá, je IMHO pravdivá. A naopak, že u DIY PC/retailových komponent, kde si to CPU zákazník vybírá, má AMD podíl vyšší (a o něčem by to mělo svědčit), mi taky přijde jako něco, co se dá triviálně akceptovat.

      • ck měl taky na mysli retail, ne oem … dle jednoho německého a jednoho japonského prodejce lze opravdu těžko soudit … v číně třeba „žerou“ jen Intel a to je docela významný trh …

      • @c.k. a víme jak je to s dodávkami na dané trhy? Pokud tam AMD dodává málo (což je samozřejmě jejich věc), tak tam více prodat nemůže. I v konzervativním Japonsku vedlo AMD v prodejích – co jsem našel měli tam přes 60 % podílu.

      • @Muad a víme obecně jak je to
       s dodávkami ? Ty hneď hľadáš
       omluvu – pokud tam AMD dodáva
       málo…atd…
       Merito veci je inde, to čo tvrdíš
       o drtivej prevahe AMD je podľa
       štatistiky toho obrovského
       Ćínskeho trhu jasná reciproka…

      • @c.k. špatně hledám vysvětlení… Za současné produktové nabídky není důvod, aby AMD někde vyrázně vedlo, a někde dostávalo od Intelu naloženo. Než přijde Alder, tak Intel dává smysl, jen pokud nejde sehnat AMD, nebo na low endu. Tam uznávám že třeba 10400F/11400F můžou dávat smysl.

      • vo velkom cinskom trhu vieme svoje, preto kazdych par mesiacov na steame vyskoci +par % bodov pre 2-4jadrove intely s windows 7 a gtx 1060
       🙂
       …a mi napadlo, riadit sa podla toho, co kupuju cinania, to uz je zufalstvo 🙂

      • dle IDC čína ve 4/2020 nakoupila 23% všech prodaných serverů, Intel, AMD, ARM …v 1/2021 to nebude jiné … co je podle tebe čínský trh? Ten nejvíc ovlivnil nedostatek grafických karet poslední půlrok … pořád nic? Jen „cha cha“?
       Alibaba, JD.com taky prodali tisíce Ryzenů a to jsou obchody s obratem cca 100x vyšším, než MF …

      • @Jaykay – o čínskom trhu vieš akurát
       veľké prd, tak sa tu nehraj na
       vševedka…alebo sa mýlim a atribúty
       čínskeho trhu mi vysvetlíš…
       Tak ukáž vedomosti – štruktúra,
       predajné čísla, modelové zastúpenie,
       proste všetko čo tak sebavedome
       prezentuješ…

      • @gogo
       bavime sa pravdepodobne o retaile. preto sa vo vlakne spominal Mindfactory, Amazon, a pod.

      • čínský online herní trh je bez konkurence největší na světě, 150 tisíc registrovaných heren, kdo ví kolik černých, menší s osmdesáti compy, větší klidně s tisíci, tam už si rozmyslíš, co nacpat do těch strojů … přes půl miliardy aktivních hráčů … atd atd … a ano, retail … neřešme … uvidíme koncem roku, co se na nás nahrne, když místo GPU budou v obchodech chybět CPU … je jedno, od kterého výrobce … snad nám za dva dny Pat řekne víc …

      • JayKay napísal:
       „…a mi napadlo, riadit sa podla toho, co kupuju cinania, to uz je zufalstvo “

       – človeče, nemáš ani šajn o sile a
       potenciále Ćíny, hlavne, že sa rehoceš…

      • „A čo tak veľký Ruský trh kde to je už 50:50 ?“

       Já myslel, že Intel prodává 4× víc než AMD a všechno co říká jinak, jsou lži a Helmut 🙂

      • @JO – tak to zas pozor, ak budeš moc
       myslet, vymyslíš kolečko a budeš ho
       musieť tlačiť…
       Intel má podľa štatistiky 81% trhu
       CPU v rámci desktopu…
       Takže hádanka – je to 4x viac
       proti AMD ?

      • na druhou stranu je asi naivní myslet si, že od Pentia nahoru Intel prodá všechno jen v OEM … prodá se i hromada hotových sestav, i když to moc výhodné není … kdyby ne, neskládali by je … stačí sledovat fóra, víc je těch co koupili hotový, než by skládali sami …

      • neviem, ci herne mozeme zapocitavat do retailu. Mne pride nakup desiatok/stoviek zostav skor OEM.

      • aha hehehe tak jo, to pak ať takhle zůstane napořád … AMD se budou skládat, Intely kupovat v sestavách … ono to asi bude jinak, že … oem sestavami se myslí kancelářský bordel firem jako Dell, HP, Acer a podobné, ne „alza gamer, linx“ a jiný herní bordel … klidně se můžeme bavit i o tom „tvém“ retailu … mindfactory není malý obchod, ale určitě ne největší třeba i jen v Německu … dle jejich čísel prodali za 3 roky cca 250 tisíc zen2 a 3, kolik to pak bude celosvětově při stovkách takových, resp. větších prodejců, když se všude prodává stejně dobře a Mind nemá jakousi exklusivitu? 25 milionů zenů? 100 milionů Zenů? Kdo je vyrobil? Z čeho? Kde jsou tržby za ta kvanta, pokud AMD vyrábí ještě Epyc, TR, APU, mobilní čipy, grafiky a taky haldy čipů do OEM … ? Mě to tak nějak nesedí …

      • ved do minuleho roka retail trh klesal, len korona to otocila
       https://www.lenovo.com/sk/sk/desktops/legion-desktops/legion-t-series-towers/c/legion-t-series-towers

       https://www.hpobchod.sk/product.asp?ccode=pocitac&sid=AMD-Radeon,NVIDIA-GTX-1650,NVIDIA-RTX-2060,NVIDIA-RTX-2070,NVIDIA-RTX-2080,NVIDIA-RTX-3070,NVIDIA-RTX-3080,NVIDIA-RTX-3090&sidG=5#sb

       https://www.dell.com/en-us/shop/gaming-and-games/sr/game-desktops/all-amd-graphics?appliedRefinements=28592,28591

       lenovo/hp/dell
       mas tam „gaming“ zostavy, ale v podstate OEM
       Mindfactory ako pises predalo v nemecku 250K ryzenov, hore bol link na amazon, kde od 2019 roku je v prvej 20tke skoro pernamentne len amd, sem tam sa tam objavi nejake Intel Kacko. a amazon je trosku vacsi ako mindfactory

      • však ano … někdo by to mohl nazvat manipulací s čísly … není to nijak složité …