Intel Atom CE5300 (Berryville) do multimediálních zařízení a ARMu po krku

0

Společnost Intel v úterý představila multimediální procesor Atom CE5300, který poslouží jako výpočetní základ pro různé set-top boxy a multimediální centra, jež mohou dále obsahovat modemy, VoIP procesory, směrovače, tunery či pevné disky. Čip s kódovým označením Berryville ponese dvě procesorová jádra Atomu a bude podporovat Hyper-Threading, virtualizaci, pokročilou 2D/3D grafiku, hardwarové dekódování kodeku H.264 a další funkcionality. Vyráběn bude 32nm procesem.

Procesor typu Atomu CE5300 nabídne dostatek výkonu, aby vytvořil z jakéhokoli multimediálního centra „malý počítač“, který může šířit obsah na televizory, chytré telefony a tablety v domácnosti. Jak budou zařízení založená na uvedeném čipu vypadat, to si můžete prohlédnout na již oznámeném řešení Amino Freedom Live media gateway.

Multimediální procesory od Intelu budou dodávány nově vzniklou SPD (Service Provider Division). Její zrod se datuje k loňskému říjnu, tedy do období, kdy se společnost Intel rozhodla vstoupit na koncový trh multimediálních zařízení. SPD Intelu se chce zaměřit na řešení pro telekomunikační společnosti, kabelové/satelitní operátory a jakákoli zařízení „Smart TV“ do multimediální domácnosti.

Multimediální přehrávače se tak stanou další oblastí, kde chce Intel se svými procesory konkurovat zavedeným čipům konstrukce ARM. Pokud vezmeme v úvahu stále se rozšiřující spektrum aplikací uvedených zařízení, můžeme dojít k závěru, že x86 procesory od Intelu by mohli nabídnout přeci jen větší flexibilitu a stát se na kolbišti multimediálních zařízení vítězem. Většině uživatelů je ostatně jedno, jaký má jejich set-top box procesor, „hlavně když toho umí co nejvíc“.

Zdroj: XbitLabs, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!