Intel Atom D525: atomová raketa (aktualizováno)

0

Intel nedávno uvedl dva nové dvoujádrové Atomy určené především do levných stolních počítačů – D510 a D525 s frekvencemi 1,66 GHz a 1,8 GHz. Stejně jako Atom 330 ani tyto dva procesory nenabízí šetřící funkce jako snižování napětí nebo frekvence při nečinnosti. Přestože se tedy budou objevovat i v noteboocích, nepůjde rozhodně o nejúspornější mašiny. Oba Atomy jsou stejně jako jednojádroví „bráškové“ spojeni v jednom čipu s grafikou a mají celkové TDP 13 W. Je to sice na první pohled více než Atom 330 (8 W), ale musíme vzít v úvahu to, že zde se jedná o celkové TDP včetně grafického jádra Intel 3150.

Oba modely mají dvě vlákna T (a tedy logická jádra) na jedno jádro C, celkem tedy nabízí konfiguraci 2C 4T. Oba tyto procesory jsou určeny jak pro notebooky, tak pro stolní počítače. To, že jde o skutečně výkonný procesor (je někde na úrovni Intelu Celeron DualCore 1,2 GHz), potvrzuje i fakt, že Asus jej bude montovat do svého základního modelu notebooku řady Lamborghini.

V souvislosti se získáním stroje s Atom D525 pro vás kromě testu notebooku Asus Eee PC 1215N připravujeme také porovnání se starším jednojádrovým Atomem N450 a dalšími dvěma novinkami. První novinkou je Intel Celeron M U3400 1,06 GHz a druhou nadějný procesor AMD Athlon Neo K125 1,7 GHz. Stroje a procesory projdou většinou našich standardních testů. Pokud máte zájem o provedení speciálních testů u této čtveřice procesorů, napište nám, které by vás nejvíce zaujaly. Ty s největším zastoupením pak zahrneme do porovnání.

Porovnání bude zajímavé i z pohledu uživatele, který řeší pořízení malého notebooku o velikosti 11,6″ v cenové relaci 11-12 tisíc korun.Ohodnoťte tento článek!