Intel Atom Z3740 (Bay Trail): konečně slušné čtyřjádro (test)

0

Atomy Bay Trail, architektura Silvermont a tablety s nimi

Téměř pět let tu byly Atomy s architekturou Bonell a Saltwell a na nich postavené netbooky a tablety s takřka nepoužitelným výkonem. Letos v květnu Intel představil novou architekturu Silvermont, a v září uvedl Atomy Z3000 s ní. Nová platforma ultraúsporných čipů přináší nižší spotřebu, vyšší výkon a více technologií.

Čtěte také:

Nové Atomy rodiny Bay Trail-T nyní pronikají do tabletů a jeden takový se nám dostal před pár dny do rukou. Asus Transformer Book T100TA v sobě skrývá procesor Intel Atom Z3740, a než vám přineseme recenzi, máme pro vás pár grafů s výsledky, co jsme naměřili. Náš názor na Atomy se totiž s tímto zařízením naprosto změnil.

Napřed pár pojmů, ať se v tom neztratíte:

 • Bay Trail je platforma, celý SoC. Například Bay-Trail-T je platforma pro tablety. Podobně jsme tu měli třeba Cedar Trail, Clover Trail nebo Pine Trail
 • Silvermont je architektura, návrh jádra čipu. Dřívější Atomy měly architekturu Saltwell nebo Bonell.
 • Valleyview je kódový název čipu, stejně jako třeba Cedarview, Cloverview nebo Pineview.

Takže náš Atom Z3740 je z řady Bay Trail, konkrétně Bay Trail-T, staví na architektuře Silvermont a jeho čip můžeme označit jako Valleyview. Naproti tomu Atom Z2760 s čipem Cloverview z rodiny Clover Trail-T používal architekturu Saltwell.

Intel Atom Z3740
Silvermont je teprve druhá nová architektura Atomů

Jak ukazuje obrázek, stejně jako u „velkých“ procesorů Intel vydává produkty v podstatě s rytmem tick-tock. To znamená, že se střídá uvedení nové architektury s posunem staré architektury na lepší výrobní proces. Právě Silvermont je tock – nová architektura a velký skok oproti svým předchůdcům, kteří se mezi sebou liší jen výrobním postupem.

Architektura Silvermont je o hodně změněná a posílená, čipy nyní zpracovávají instrukce mimo jejich pořadí (out-of-order).  Důležitou změnou je také konec podpory Hyper-Threadingu a naopak zavedení mnohem lepšího systému Turba s názvem Burst. Na trh se dostaly i čtyřjádrové Atomy, dále také Celerony a Pentia s touto architekturou. Důvod je jasný – výkon čipů výrazně stoupl a Intel nechtěl ty opravdu rychlé procesory poškozovat ne zrovna populární značkou Atom.

Na trhu jsou tyto modely nových „zetkových“ Atomů pro tablety:

  Intel Atom Z3770 Intel Atom Z3740 Intel Atom Z3680
Počet jader (vláken) 4 (4) 4 (4) 2 (2)
Základní takt CPU 1,46–2,40 GHz 1,33–1,86 GHz 1,33–2,00 GHz
Výrobní proces 22 nm 22 nm 22 nm
Architektura Silvermont Silvermont Silvermont
L2 cache 2 MB 2 MB 1 MB
Maximální takt GPU 311–667 MHz 311–667 MHz 311–667 MHz
Maximum RAM 4 GB 4 GB 1 GB
Typ RAM LPDDR3, dvoukanálově LPDDR3, dvoukanálově LPDDR3, jednokanálově
Maximální rozlišení displeje 2560 × 1600 px 2560 × 1600 px 1280 × 800 px
SDP (typická max. spotřeba) 2 W 2 W 2 W

 

Integrovaná grafika

Grafický čip se taky o hodně změnil, namísto návrhů PowerVR je tu už plnohodnotná HD Graphics, která je architekturou prakticky stejná jako je HD Graphics v Ivy Bridge. Jediným rozdílem je, že v Silvermontu má pouze 4 EU, zatímco čipy Ivy Bridge jich mají 16. Nová grafika plně podporuje DirectX 11.

Intel Atom Z3740

Modely na trhu

Na českém trhu jsou momentálně v prodeji dva tablety s výše zmíněnými SoC, Asus Transformer T100TA a Toshiba Encore. Oba mají Atom Z3740, 2 GB RAM a plnohodnotná Windows 8.1, Asus má rozlišení 1368 × 768 px, Toshiba 1280 × 800 px. Oba se prodávají s předinstalovanými Microsoft Office Home & Student 2013. Toshiba Encore se prodává za 7 999 Kč, Asus je v promoakci s Xboxem 360 k dispozici za 11 499 Kč. Pravděpodobně obě zařízení budeme moci vřele doporučit ke koupi, ale nepředbíhejme.

Pojďme se podívat na pár testů. Původně jsem chtěl nový Atom otestovat jen v programech, ve kterých mám otestované starší Atomy, nakonec jsem se ale rozhodl pro demonstraci přidat i standardní baterii herních testů i testů CPU. To důležité totiž je, že je Atom všechny zvládl, sice pomalu, ale použitelně. Srovnání se starými Atomy si můžete prohlédnout ve čtyřech grafech.

Intel Atom Z3740
Asus Transformer Book T100TA s Atomem Z3740

Testy obecně slouží spíše pouze k náhledu na výkon – staré Atomy jsem ve hrách prakticky vůbec netestoval a výsledky výkonu procesoru mám jen základní. Jedním z důvodů je fakt, že staré Atomy nebyly kvůli chybějícím technologiím a tristnímu výkonu vůbec schopné řadu testů, zejména herních, absolvovat.

Testy výkonu procesoru

Video

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

Hudba

WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Fotografie

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

 • Upravit barvy (automatický kontrast)
 • Automaticky vylepšit
 • Odstranit šum
 • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Vždy jsem zapisoval až druhý průchod. Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Rendering

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Šifrování

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

Komprese

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Průměrný výkon je zde spíše pro hrubou představu. Jak vidíte, Atom je sice i nadále pomalý, ale přeci jen už nejde o pouhý drobný zlomek výkonu levných procesorů plnohodnotných architektur. Náš Atom Z3740, nikoli nejvýkonnější ze své řady, podává zhruba polovinu výkonu nejsilnějšího mobilního procesoru AMD, případně plnonapěťového Core i3 Ivy Bridge.

3DMark 11, 3DMark

3DMark 11

3DMark 11 používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

 3DMark

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS.

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Podle Futuremarku by se mělo jednat o nástupce/alternativu k 3DMarku 06.

 

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. Použitým API je převážně DirectX 10.

Herní testy (pouze demonstrace)

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia pracuje na API DirectX 10. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1366 × 768 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze tří průchodů.

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1366 × 768 px, vypnutý anti-aliasing, vysoké detaily, Ambient Occlusion zapnuto a APEX vypnuto. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1366 × 768 px s 4× MSAA.

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.

 

 

World in Conflict

World in Conflict s API DirectX 10 (možno i DirectX 9.0c) už je taky docela stařečkem, ovšem relativně náročným na procesor i grafickou kartu. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku.

Nastavil jsem detaily very high, anizotropní filtrování jsem zvedl na 16× a měřil jsem v rozlišení 1366 × 768 px s 4× MSAA.

Zhodnocení, spotřeba, závěr

Zhodnocení

Atom Z3740 takřka ve všech testech výrazně prohrál. Budete se divit, ale to je dobrý výsledek. Starší Atom Z2760 totiž nebyl schopen žádnou testovanou hru vůbec rozjet, a pokud už na srovnání došlo (Cinebench R11.5, x264 Benchmark HD, 3DMark 11 a 3DMark: Ice Storm), grafy ukazují, že byl novějším Silvermontem doslova rozválcován.

Výkon CPU

Test výkonu procesoru dokázal, že bez ohledu na nižší základní takt je Silvermont jádro na jádro o desítky procent silnější než Saltwell. Oproti procesorům s vysokým TDP pak sice hodně ztrácí, ale výkon už je počitatelný. Čtyři fyzická jádra a podpora instrukcí AES-NI dovedou v hrubém průměrů dát dohromady téměř polovinu výkonu top-čtyřjader AMD.

Intel Atom Z3740

Výkon GPU

Herní grafy pak berte hlavně jako průkaz toho, že si nový Atom poradí s jakoukoli ve hrách používanou technologií, DirectX 11 nevyjímaje. Dřívější Atomy by si o 3DMarku 11 nabo Stalkeru: CoP mohly tak možná nechat zdát. Zdůrazňuji, že všechny herní testy jsou v rozlišení 1366 × 768 px, v maximálních možných detailech a obvykle i s vyhlazováním. Zajímavý je test 3DMark: Ice Storm, kam už se starší Atom s architekturou Saltwell dostal – a byl Silvermontem poražen o masivních 550 %.

 

Spotřeba

Dalším faktorem je spotřeba. Čtyřjádrový Atom má SDP 2 W, TDP pak rozhodně nebude přesahovat 4 W. Jde o čip určený do tabletů, pasivně chlazený v malém prostoru.Při běžném provozu se dá říct, že spotřeba o něco klesla, posuďte sami.

Identicky jsem testoval HP Envy x2 (11,6″ HD displej, Atom Z2760, dok) a Asus Transformer Book T100TA (10,1″ HD displej, Atom Z3740, dok). Výsledky identických testů surfování přes Wi-Fi na webu:

 • HP Envy x2 (11,6″ HD displej, Atom Z2760, dok, 48Wh akumulátory): 12:37 h
 • Asus Transformer Book T100TA (10,1″ HD displej, Atom Z3740, dok, 30Wh akumulátor): 10:02 h

Intel Atom Z3740

Závěr

Ve výsledku jsem byl skutečně maximálně spokojen. V bodech by se daly nové Atomy Bay Trail v porovnání s Atomy Clover Trail (Z3000 vs. Z2000) vyjádřit takto:

 • výkon CPU stoupl o desítky procent
 • výkon GPU stoupl o stovky procent
 • spotřeba klesla
 • nový Atom si poradí i s DirectX 11 a podporuje AES-NI

Provozovat Windows na dřívějších Atomech Saltwell bylo občas dost utrpení, u Silvermontu nás ale po pěti letech navštěvuje příjemné obrození a i pasivně chlazený tablet s plnohodnotnými Windows může být příjemně svižný.

Ohodnoťte tento článek!