Intel přišel s novou řadou procesorů: čipy „B“ jsou BGA desktopové Coffee Lake pro all-in-one PC

0
Zdroj: Intel

Intel minulý týden vysypal z rukávu hned tři série procesorů generace 8000: šestijádra řady H pro notebooky, 28W čtyřjádra řady U s výkonnější grafikou Iris Plus a konečně také doplnění desktopové řady procesorů Coffee Lake pro socket LGA 1151 a nové čipsety pro ně. Ovšem není to ještě všechno. Stranou pozornosti se chystala ještě jedna – a dokonce zcela nová – řada CPU, která přichází na trh teď.

Tato nová řada se odlišuje písmenem B za číslem modelu, které Intel doposud nepoužíval. Na tato CPU jsme velmi zběžně narazili minulý rok v listopadu, když se objevily v seznamu změn programu AIDA64. Tehdy nebylo známo, co toto písmeno značí. Intel nyní tuto řadu potichu uvolnil na trh a ukazuje se, že jde o hybrid desktopových a mobilních šestijádrových Coffee Lake. Parametry i značením se tyto procesory odvozují od procesorů Coffee Lake pro socket LGA 1151, ale používají místo běžného pouzdra provedení BGA, v němž se napevno pájejí na desku – a nejsou tedy vyměnitelné. Pouzdro je stejné jako u čipů řady H (FCBGA1440).

Intel má v nabídce tři šestijádrové modely: Core i7-6700B, Core i5-8500BCore i5-8400B. Parametry procesorů můžete vidět níže v tabulce, ovšem lze stručně říct, že jsou úplně identické vůči klasickým „nebéčkovým“ verzím pro socket LGA 1151. Platí to pro frekvence, integrovanou grafiku UHD 630, cache i TDP, které je 65W. Tím se tyto procesory liší od čipů řady H, které jsou určené pro notebooky, mají sníženou spotřebu (45W TDP) a také se párují s jiným, mobilním čipsetem.

Coffee Lake desktop, BGA (65 W)
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP DDR4 Cena
Core i7-8700B 6 Ano 3,2 GHz 4,6 GHz 12 MB UHD 630 65 W 2666 ?
Core i5-8500B 6 Ne 3,0 GHz 4,1 GHz 9 MB UHD 630 65 W 2666 ?
Core i5-8400B 6 Ne 2,8 GHz 4,0 GHz 9 MB UHD 630 65 W 2666 ?

 

Jaký je smysl této předělávky desktopových procesorů na pouzdro BGA? Intel ji vymyslel pro použití v počítačích jakou jsou například all-in-one PC a podobné kompaktní formáty. Výměnou za to, že se CPU nedá nahradit nebo upgradovat, totiž pouzdro BGA má jednu výhodu: je nízké. V různých tenkých šasi to znamená, že nad procesorem zbude o několik milimetrů více místa pro chladič, což může jednak dovolit jeho účinnější a tišší chod, nebo další zmenšení skříně.

Takto by měl vypadat procesor Intel Coffee Lake-H v pouzdru BGA. Čipset je externí na základní desce
Takto by měl vypadat procesor Intel Coffee Lake-H. Coffee Lake řady B mají stejné pouzdro (FCBGA1440) a pravděpodobně i stejný vzhled

Vzhledem k použití v podobných strojích tedy ve výsledku tyto procesory asi často nebudou mít identický výkon jako jejich jmenovci ve velkých standardních desktopechm byť by za stejných podmínek měly. U šestijader Coffee Lake totiž může být značný rozdíl ve vícevláknovém výkonu podle toho, co procesoru dovolí limit TDP nastavený BIOSem desky a chlazení. V tomto případě pravděpodobně 65W limit bude dodržován častěji než na desktopových deskách, které nezřídka procesoru co do spotřeby popouštějí otěže.

Delid tentokrát netřeba…

Na druhou stranu budou mít pravděpodobně tyto BGA verze Coffee Lake jednu výhodu. Jak přesně jejich pouzdro vypadá, jsme zatím na fotkách neviděli, ale pravděpodobně nemá rozvaděč tepla. Buď bude vypadat jako pouzdro řady H, nebo by maximálně mohlo mít navíc ochranný kovový rámeček okolo, jako to bývá u GPU. To znamená, že chladiče, byť obvykle horší než nějaká robustní věž ve vašem PC, na křemíku budou sedět přímo. U těchto Coffee Lake tedy nebude problém s teplovodivou pastou pod rozvaděčem a chlazení bude účinnější (a pokud bude pasta špatná, budete si ji moci vyměnit bez destruktivního zásahu jakým je delid). Pomůže to ale hlavně s teplotami, nikoliv s přetaktováním, které jednak v all-in-onech stejně povolené nebude, hlavně jsou ale všechny tři procesory řady B zamčené.

Ceny těchto procesorů neznáme, ovšem jak vyplývá z jejich BGA provedení, nebudou se dát samostatně koupit. Pravděpodobně se v obchodech ani neobjeví nějaké základní desky s těmito CPU integrovanými a setkávat se s nimi budeme jen v hotových počítačích velkých výrobců.

Intel přišel s novou řadou procesorů: čipy „B“ jsou BGA desktopové Coffee Lake pro all-in-one PC
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů