Intel Broadwell dá SSD křídla, nabídne konektor SATA Express. Proč tak pozdě?

0

Organizace SATA-IO již v roce 2011 věděla, že teoretická rychlost 6 Gb/s, kterou nabízejí porty SATA odpovídající nejnovější specifikaci, pro výkonná SSD nestačí. Během posledního roku a půl jsme tedy průběžně sem tam něco zaslechli buď o SATA Express, nebo o slotech NGFF, sesterském standardu pro notebooky. Doposud jsme ale nevěděli, kdy se základní desky s novým rozhraním dostanou na pulty obchodů. Zatímco slot NGFF by se v noteboocích měl začít zabydlovat už letos, SATA Express bychom se měli dočkat příští rok.

Intel se během pekingského IDF 2013 pochlubil, že SATA Expres budou podporovat jeho chystané čipsety „devítkové“ řady, tedy H97 a Z97 (a možná i jejich levnější deriváty). Ty přijdou společně s generací procesorů Broadwell, tedy příští rok koncem jara nebo v létě.

Levou nohou za pravým uchem

Pokud ve specifikaci SATA Express není nějaká zrada, o které nevíme, pak je čekání přece poněkud absurdní: nové jsou vlastně jen konektory a kabely, použitá rozhraní a komunikační protokoly už dnešní řadiče zvládají. Výrobní náklady na rozšiřující kartu s konektorem SATA Express tak budou v řádu „za pár šupů“ a přidání konektoru na desku již z výroby ještě levnější.

WCCFTech sice hovoří o rychlosti až 16 Gb/s (2000 MB/s), ta by ale vyžadovala linky PCI Express verze 3.0. Originální zpráva na čínském VR-Zone je přitom opatrnější a hovoří o propustnosti 1000 MB/s, která odpovídá dvěma linkám PCIe 2.0. Bohužel není známo, jak rychlé linky PCI Express čipsety Z97/H97 nabídnou. Jejich předchůdci z osmičkové řady pro Haswell bohužel pokrok nepřinesou a zůstanou u PCIe 2.0.

 

Teoretická rychlost 1000 MB/s na překonání SATA stačí, přesto se ale SSD do slotu PCI Express, které bychom mohli označit za cenově dostupné pro běžného nadšence, zatím neobjevilo. To může souviset zas s jiným problémem a sice absencí slotů PCIe x2 na základních deskách. Že by takový slot nebyl od věci, tušil Intel už před dvěma lety, prosadit se mu ho ale (zatím?) nepodařilo. A více než jednu linku lze na platformě LGA 1155 získat jedině tak, že o polovinu linek okradete grafickou kartu. (A nebo o SSD pro PCIe není zájem a úzká skupina uživatelů, kterým výkon nestačí, si prostě pořídí RAID 0, když už Intel zprovoznil trim.)

Celkem vzato jde asi hlavně o to, aby se za SATA Express postavil silný hráč (nejlépe tedy Intel), teprve pak nabídnou kompatibilní produkty menší výrobci SSD. Proč se tak doposud nestalo, nevíme. Nejspíš to souvisí s tím, že SSD bez zpětné kompatibility si nikdo prodávat netroufne a první produkty s obojetným řadičem s podporou SATA i PCIe jsme viděli teprve na letošním CeBITu. V době, kdy přijdou na trh procesory Broadwell, bude ale Intel působit výhradně jako dodavatel čipsetů a výrobce SSD, nikoliv už jako výrobce základních desek. Modely „Kinsley“ pro Haswell budou tak z jeho dílen nejspíše posledními.

Zdroj: VR-Zone, WCCFTech

Ohodnoťte tento článek!