Intel brzy uvede SSD 530 pro rozhraní NGFF, SATA Express je blízko ratifikaci

0

Rychlý růst rychlostí sekvenčního čtení a zápisu v éře SSD úložišť v současnosti naráží na opožděný vývoj rozhraní, ke kterým by se tak rychlé disky daly připojit. Rozhraní SATA, koncipované pro plotnové disky, totiž ustrnulo na teoretické rychlosti 6 Gb/s. Zatímco dnes to vypadá, že se z jeho sevření jen tak nevymaníme, již brzy by se mělo začít blýskat na lepší časy. Nová rozhraní mají prý dorazit již tento rok.

A v případě slotu NGFF, který má v noteboocích nahradit formát mSATA, to dokonce možná bude už na jaře. Podle serveru Expreview (jehož zprávu převzal techPowerUp), by se totiž první disky pro rozhraní NGFF měly objevit již v druhém kvartále. Půjde údajně o SSD řady 530 z produkce Intelu. To nijak nepřekvapí, neboť společnost je v podstatě tvůrcem nového standardu. SSD 530 mají být dostupná ve dvou kapacitách, a sice 80 a 180 GB. Prvotní rozšíření bude pochopitelně omezeno na nové modely ultrabooků a notebooků, vybavené slotem NGFF. Pro „nepřizpůsobivé“ počítače ovšem Intel zdá se chystá i klasické verze (mSATA, 2,5″).

Disky pro slot NGFF a mSATA

V oblasti SSD pro notebooky není až takový tlak na rychlost (byť i zde nacházíme doklady toho, že rychlost rozhraní mSATA představuje reálný problém). Rozhraní bylo zřejmě primárně koncipováno s ohledy na rozměry a možnosti integrace do kompaktních zařízení. Více k fyzické podobě slotu NGFF a příslušných SSD si můžete přečíst v aktualitě z pera kolegy Lukáše Fialy. Slot by měl mít vývody pro původní rozhraní SATA i čtyři linky PCI Express. Využitelný by tak měl být vedle superrychlých SSD i například pro bezdrátové moduly a další periferie.

Slajd k NGFF

NGFF se uplatní jen v přenosných zařízeních (pokud ovšem slot nevezmou za svůj někteří z výrobců klasických základních desek pro osobní počítače). Pro věrné příznivce desktopu se ale také chystá nové rozhraní, SATA Express. To konečně prolomí rychlostní bariéru spojenou s protokolem SATA 6 Gb/s, neboť ke komunikaci bude i zde sloužit přímo sběrnice PCI Express.

SATA-IO (Serial ATA International Organization) oznámilo, že specifikace vstoupila do ratifikační fáze procesu. Nyní probíhá připomínkování ze strany participujících firem, což by měla být poslední zastávka před schválením standardu. Oficiální vydání dokončené specifikace rozhraní by mělo nastat ještě letos, přesnější datum ale nebylo naznačeno. O rozhraní SATA Express jsme vás již také informovali v souvislosti se zářijovým IDF. Stále podle všeho platí, že v oblasti osobních počítačů dostaneme jednodušší konektor s kapacitou dvou linek PCI Express (při použití verze 2. 0 je tedy rychlostní limit 1 GB/s). Náročnější zařízení pro trh enterprise pak dostanou rychlejší variantu se speciálním konektorem SFF-8639.

 

Uvidíme, v jaké podobě a kdy se nakonec SATA Express zabydlí na deskách. Nejzajímavější možná nebudou konektory samé, nýbrž kabeláž. Došlo totiž k slušnému nárůstu počtu vodičů. Kabely proto zřejmě budou o něco tlustší a nepružnější, než jsme si u rozhraní SATA zvykli. Kdo ví, možná se nám do PC oklikou vrátí i klasické ploché „kšandy“, typické pro rozhraní PATA či disketové mechaniky.

Zdroje: Expreview, techPowerUp, SATA-IO

Ohodnoťte tento článek!