Intel brzy zprovozní 10Gb/s síťování přes Thunderbolt. V OS X i Windows

0

Přenosové rychlosti dosažitelné na běžných počítačových sítích pomocí Ethernetu se už prakticky jednu dekádu zasekly na 1 Gb/s. Ethernet s rychlostí 10 Gb/s sice existuje, je ale téměř výlučně záležitostí datacenter a serverů. Pokud byste však potřebovali 10Gb/s síťování v domácích podmínkách, jistá možnost tu je. Pro propojení počítačů na takovéto rychlostí je totiž možné použít rozhraní Thunderbolt, vyvinuté Intelem. Tato funkce by již brzy měla být dostupná na počítačích, tímto portem vybavených.

Thunderbolt lze použít pro přímé propojení dvou počítačů kabelem, a to zřejmě standardním, nikoliv nějak upraveným. Možná si vzpomínáte, že tuto funkci Intel sliboval už na podzim, tehdy ale nebylo jasné, zda bude fungovat se stávajícím hardwarem. Naštěstí tomu tak je a síťování lze zprovoznit na současných řadičích Thunderbolt 2, ale i na těch první generace. Doposud tato funkce byla dostupná jen uživatelům počítačů Mac (přinesla ji poslední verze systému OS X). Na veletrhu NAB zabývajícím se audiovizuálními a vysílacími technologiemi ale nyní Intel oznámil, že v brzké době uvolní potřebné ovladače i pro Windows, a bude tak možno vytvářet sítě i mezi regulérními PC, či mezi PC a počítači Apple.

Intel brzy zprovozní 10Gb/s síťování přes Thunderbolt
Intel brzy zprovozní 10Gb/s síťování přes Thunderbolt 

Propojení, které nabídne přenosovou rychlost 10 Gb/s (o tom, zda lze přes Thunderbolt 2 získat dvojnásobnou rychlost, nikde není řeč, takže bych na to nesázel), můžete použít k přímému propojení dvou počítačů. Soudě podle starších dokumentů Intelu by mělo být možno mezi ně sériově zapojit i periférie. Dle Intelu je tato funkce určena například uživatelům pracujícím s videem o vysokých rozlišeních. To zabere velmi mnoho místa a přenos mezi počítači je tak značně pomalý – cokoliv lepšího než gigabitový Ethernet je tedy pro takové uživatele přínosem.

Samotné spojení funguje tak, že ovladače na Thunderboltu emulují klasický drátový Ethernet. Rozhraní se tak pro software běžící na vyšších úrovních tváří jako klasická síť, běží na něm protokol TCP/IP a nepotřebuje žádnou další podporu ze stran aplikací. Měly by také fungovat běžné nástroje pro sdílení složek, FTP servery/klienty a podobné funkce. Potřeba je tedy jen onen ovladač, který Intel předváděl v akci na NAB a už „brzy“ by měl být uvolněn. Vyjádření Intelu hovoří o ovladači „pro PC“, není ale jasné, zda se štěstí vedle Windows usměje i na Linux a další alternativní platformy.

Intel brzy zprovozní 10Gb/s síťování přes Thunderbolt
Intel brzy zprovozní 10Gb/s síťování přes Thunderbolt

Oproti skutečnému desetigigabitovému Ehternetu však na Thunderboltu zatím nebude možné založit klasickou síť, pro kterou byste potřebovali přepínače, delší kabely a podobné prvky. Možná jsou jen přímá propojení mezi počítači – přinejlepším můžete připojit více „klientů“ k počítači, který je vybaven více porty Thunderbolt. Až na aktuální Mac Pro (generace „odpadkový koš“ má šest portů) jsou však základní desky osazeny jen jedním či dvěma porty Thunderbolt. Na vybudování plnohodnotné 10Gb/s sítě tedy Thunderbolt zatím nemá praktické ani ekonomické předpoklady.

 

Zdroje: The Register, Intel

Ohodnoťte tento článek!