Intel bude mít 10nm procesory až v roce 2017. Tick-Tock zpomaluje

0

Vývojový model Tick-Tock, který Intel nasadil v roce 2006, počítal s tím, že firma každé dva roky přejde na nový výrobní proces. Jenže tyto technologie začínají být čím dál obtížnější a nákladnější. U 14nm procesu se „tikání“ poprvé zaseklo a procesory Broadwell uvedení rok po Haswellu a dva roky po 22nm Ivy Bridge nestihly. V malém množství se sice Intelu podařilo ke konci roku 2014 vydat ultramobilní Core M, nicméně Broadwell je převážně až záležitost roku 2015. Zdá se, že příští kolo zápasu tento trend jen potvrdí. Po 14nm procesu se opozdí také následující 10nm generace.

Letos má sice Intel uvést jak 14nm tick Broadwell, tak 14nm tock Skylake, to ale podle všeho neznamená, že za Skylakem bude 10nm tick následovat s tradičním odstupem jednoho roku. Zpoždění, které postihlo 14nm proces, se podle všeho přenese i do 10nm generace a první procesory na tomto procesu přijdou až v roce 2017. Příští rok (2016) tedy asi mainstreamové procesorové novinky od Intelu nebudou, i když je možné, že společnost ještě uvede nějakou 14nm půlgeneraci odvozenou od Skylake, podobně jako loni vydala tzv. Haswell Refresh.

Intel Core i5, desktopové pouzdro LGA

Oficiální údaje v podobě roadmap v tomto ohledu ještě nejsou (nebo si jich alespoň nejsem vědom). Intel asi zatím nechce sdělit nic závazného, nicméně jeho generální manažer pro oblast středního východu a severní Afriky nebyl tak opatrný. Webu Gulf News sdělil, že neupřesněné 10nm čipy by společnost měla uvést v prvních měsících roku 2017 („early 2017“). Řeč by nejspíše měla být o čipech Cannonlake, jak se následník Skylake údajně má jmenovat. Pokud by tento termín byl pravidvý, přechod by opět trval zhruba dva a půl roku a oproti ideálním cyklu Tick-Tock tak nabral zpoždění (doba mezi Ivy Bridge a Cannonlake by se místo čtyř let natáhla na pět).

 

Jak ale informuje web KitGuru, Intel poté toto prohlášení vzal zpět. Zmíněný zpravodajský web později od Intelu obdržel oficiální sdělení, že uvedený termín začátkem roku 2017 neplatí. Žádné konkrétní datum uvedení společnost zatím neslibuje a toto téma zatím nechce řešit – z „konkurenčních důvodů“. Toto dementi by mohlo znamenat, že procesory přijdou i dřív; případně i že to bude trvat ještě déle než dva roky ode dneška. Nicméně vzhledem ke zvoleným slovům je vcelku možné, že tato prognóza je ve skutečnosti reálná a onen lokální manažer prostě řekl více, než měl dovoleno. Údaj by pak byl pravdivý, jen ho Intel zatím nechce potvrdit.

Logo společnosti Intel

Podobně jako nyní u 14nm procesu, také nástup 10 nm se asi roztáhne na období několika měsíců, a některé produkty přejdou na nový proces dříve, jiné později. Onen počátek roku 2017 zřejmě platí pro úplně první vlaštovky, těžko ale říci, zda půjde o tabletová Core M, nebo řadu U pro notebooky, nebo desktopové čipy pro socket LGA 1151. Každopádně pokud na 10nm procesory hodláte počkat s upgradem, raději se připravte na to, že jim to na svět bude trvat nejméně dva roky.

Zdroje: KitGuru, Gulf News (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!