Intel chce dobýt trh se smartphony a tablety

0

Atom střídá Atom

Úterý 4. května se do kronik zapíše jako den, kdy Intel pokořil další laťku. Jeho procesory už obývají výkonné pracovní stanice, servery, notebooky, pomalé minibooky (netbooky), ale na trhu má řešení také pro AV elektroniku a datová úložiště. Poslední tři platformy jsou založeny na procesorech Atom. Tento týden uvedl Intel další jeho variantu, tentokrát směřující na přenosná zařízení, MID, smartphony a tablety.

Nové platforma Intel Moorestown je logickým nástupcem starší Menlow, která byla vlastně první Atomovou. Příliš se nerozšířila, i když její ambice také směřovaly k malým přenosným „internetidlům“, trh s chytrými telefony nemohla ohrozit. Přesto jsme se dočkali zajímavých zařízení – opravdu miniaturní notebook Sony Vaio P, QWERTY smartphone Gigabyte M528, HTPC Fit-PC2 a několik minibooků (třeba Asus S121).

Problém byl, že i když se jednalo o nejúspornější platformu rodiny x86, stále by neudržela takový telefon v chodu déle než pár hodin. Také chyběla softwarová platforma s vlastním ekosystémem. Ano, díky x86 bylo možné provozovat běžná desktopová Windows, Linux a další systémy, ale žádný nebyl dostatečně přizpůsobený pro malé displeje a mobilní funkce. To se má s Moorestownem změnit.

Intel mobilní i kdysi

Intel stále věří, že x86 má smysl i v těchto zařízeních, i když zde zcela dominuje rodina procesorů ARM. Ovšem i takové Intel vyráběl. V roce 1998 koupil divizi StrongARM od společnosti Digital Equipment Corporation a tyto procesory dále vyráběl pod značkou XScale. V listopadu 2006 ale výrobu prodal Marvellu za 600 milionů dolarů (zdroj: Intel). Nějaké licence na ARM ale stále vlastní, byť už to s procesory vzdal.

Dostáváme se zpět do roku 2010. Na poli chytrých telefonů zuří boj, který dost možná rozpoutal Apple s iPhonem. Pomalu také nastupují tablety, opět s Applem a jeho iPadem v čele. I když se už spoustu let prodávají Pocket PC a další komunikátory s Windows CE/Mobile a Tablet PC s klasickými Windows, zájem nebyl takový, abychom jej mohli nazvat boomem jako v současnosti.

A protože chytré telefony a zřejmě i tablety budeme chtě nechtě spojovat s procesory ARM, řešení Intelu je v tomto případě ještě chytřejší. (A především odvážnější.) Plán zní tedy následovně, zalepit díru, která v jejich produktech vznikla.

Kompletní článek s šesti kapitolami plnými obrázků, grafů, tabulek a analýz najdete na sesterském magazínu ExtraHardware.

Ohodnoťte tento článek!