Intel chce pět typů mini PC, předvedl standard Sub-1L pro 14 × 14 cm desky

0

V září, když Intel pořádal svou poslední konferenci IDF, zde představil své plány ohledně budoucího vývoje minipočítačů. Minulý týden se konalo jarní čínské IDF v Šen-čenu, a Intel se k tomuto tématu opět vrátil, nyní však v podstatně konkrétnějších obrysech.

Do budoucna by chtěl Intel zavést pět zvláštních rozměrových formátů pro kompaktní počítače. Tři z nich už známe – jsou to klasické Mini-ITX, současná podoba barenonu NUC a klíčenkové PC Intel Compute Stick. K nim ovšem přibudou dva další formáty tvořící jakýsi přechody. Všech pět typů tvoří posloupnost s rostoucí mírou integrace a ubývající velikostí, která by měla pokrýt celou praktickou škálu rozměrů, ovšem zároveň přinést určitou míru standardizace.

Sub-1L a další minipočítače podle Intelu (IDF 2015)
Sub-1L a další minipočítače podle Intelu (IDF 2015)

 

Sub-1L na pomezí ATX a NUCu

U nejrozměrnějších minipočítačů Intel nadále počítá s formátem Mini-ITX a v podstatě standardními desktopovými komponentami, pamětmi DIMM, procesorovým socketem (LGA 1150/1151), zdrojem ATX a standardním boxovým chladičem. Změna nastává o krok níže s novým designem, který Intel označuje „Sub-1L“, tedy počítačem s objem menším než jeden litr. Experimentální desku tohoto typu ukazoval Intel neformálně už na CES a jde o jakýsi hybrid NUCu a Mini-ITX. Má standardní desktopový socket pro CPU, ovšem počítá se u ní jen s modely s nižším TDP (35 W) a chlazení bude podobné spíše notebookům, byť asi s robustnějšími rozměry a výkonem.

Základní deska formátu Sub-1L
Základní deska formátu Sub-1L

Kromě toho ale deska už nebude používat žádné další komponenty stolních PC. Stejně jako u NUCu budou osazeny dva sloty SO-DIMM pro paměti a dva sloty Mini PCI Express nebo M.2 pro rozšíření bezdrátovým modulem nebo SSD. Zachována je ale možnost použít SATA disky, přinejmenším ty 2,5″ typu. Deska nemá slot PCI Express ×16 a napájení bude vždy řešeno externím adaptérem – což bude na tomto formátu proti Mini-ITX asi nejatraktivnější, neboť notebookové zdroje využívá jen minimum Mini-ITX desek. Díky tomu byly rozměry sníženy na 14,7 × 14,0 cm. Prototyp má mít osmivrstvé PCB a zajímavý je i například tím, že má čipovou sadu osazenou z rubové strany. Konektory budou vyvedené na dvě protilehlé strany, prototyp nabízí čtyři USB, dvě HDMI a Ethernet.

Prototyp desky Sub-1L na CES 2015
Prototyp desky Sub-1L na CES 2015

 

Třetím krůčkem už je známý minipočítač typu NUC s deskou velkou 10,16 × 10,16 cm s napevno osazeným mobilním procesorem. U toho typu Intel dále hodlá používat vyměnitelné paměti typu SO-DIMM a disky typu SATA nebo M.2/mSATA, nicméně počítá primárně s procesory do TDP 15 W.

Sub-1L a další minipočítače podle Intelu (IDF 2015)

Chlazení jednotlivých formátů minipočítačů
Chlazení jednotlivých formátů minipočítačů

 

Mini Lake: Sub-NUC

Pro ještě menší minipočítače přichází Intel s platformou, jejíž referenční prototyp je nazván Mini Lake. Ta je určená pro napevno osazené procesory typu BGA a již je navržená pro pasivní chlazení. TDP má být do 4,3 W a zdá se, že pro tento formát se vedle Atomů a podobných čipů počítá také s čipy Core M (modely architektury Skylake mají mít TDP 4,0 W). Koncept Mini Lake má PCB o rozměru 10,16 × 6,35 cm, ovšem toto zmenšení je za cenu napevno osazeného úložiště (eMMC) a také RAM. Tato mini PC tedy budou hardwarově blízké tabletům bez LCD, senzorů a baterie.

 

Pátého „soutěžícího“ Intelovy pětky už také známe, jedná se o klíčenková PC určená pro vsazení přímo do portu HDMI, jejichž referenčním návrhem je Intel Compute Stick. Opět jde vlastně o ekvivalenty tabletu s napevno napájeným procesorem, úložištěm a RAM. V tomto případě je ale použito mnohem menší pasivní chlazení, takže TDP je pro referenční návrh omezeno na 2,2 W, což splňují jen Atomy. PCB má také jen 9,0 × 3,0 cm při šesti vrstvách, deska má mít snížený počet komponent, napájení pomocí PMIC. Jak je rozložení řešeno, můžete vidět na slajdu.

PCB klíčenkového PCB Intel Compute Stick

PCB klíčenkového PCB Intel Compute Stick
PCB klíčenkového PCB Intel Compute Stick

 

Kromě velikosti se má zmenšovat i cena

Samotné dosažení určitých rozměrových cílů u minipočítačů není nicméně jediné, na co se Intel zaměřuje. Již z dřívějška víme, že se Intel hodlá zaměřit na vývoj bezdrátových řešení pro rozhraní, která dnes zajišťují kabely – vedle sítě také periférií, monitoru i napájení. Možnost plně bezdrátového chodu má existovat už u platformy Sky Lake (nejspíše u referenčního návrhu Mini Lake). Kromě toho ale jde úsilí také praktičtějším směrem – záměrem u miniaturních platforem je také snížit počet komponent a cenu celé platformy. Díky tomu by tato mini PC měla zlevňovat proti skládačkovým desktopům a eventuálně zaujmout jejich místo v segmentu lowendových PC místo toho, aby se s kompaktností pojila vysokohorská přirážka.

Sub-1L a další minipočítače podle Intelu (IDF 2015)

Sub-1L a další minipočítače podle Intelu (IDF 2015)

Zdroj: Liliputing

Ohodnoťte tento článek!