Intel chce standardizovat all-in-one PC

0

Server DigiTimes informuje, že Intel společně s dalšími výrobci (ECS, MSI, Mitac) pracuje na vytvoření standardu pro all-in-one PC. „Monoblokové“ počítače by měly používat základní desky formátu mini-ITX. Pokud standard vznikne, zúčastnění výrobci si od něj slibují snížení nákladů na návrh a výrobu těchto zařízení a tudíž i nižší cenu pro zákazníky. Už ve svém zárodku má ale standard několik problémů.

Prvním zádrhel je ten, že někteří dlouholetí a významní výrobci all-in-one počítačů (jmenovitě Apple či Dell) pravděpodobně nebudou chtít na standard přistoupit, neboť jej nepotřebují – vyrábějí a prodávají v takovém objemu, že náklady na design v cenách snadno rozpustí.

Druhým, o mnoho významnějším problémem jest, že řada současných all-in-one PC je vybavena samostatnou grafickou kartou do slotu MXM, tuto možnost ovšem formát mini-ITX nepřipouští. Volba grafického akcelerátoru by tak byla omezena na IGP (to je zřejmě záměr Intelu) nebo slabý samostatný akcelerátor přímo na desce (Nvidia Ion, VIA Trinity).


A za třetí je tu problém tloušťky: výrobci si často zakládají na tom, jak je jejich zařízení tenké, použít mini-ITX desku (s klasickým panelem vyústění konektorů a chlazením) by však znamenalo minimálně mít na zadní straně počítače nevzhledný hrb.

Jak se tedy čtveřici společností v čele s Intelem podaří či nepodaří přesvědčit zbytek světa o výhodách standardizace, zatím leží ve hvězdách.

Zdroj: DigiTimes, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!