Intel chce údajně koupit firmu Altera, stal by se velmocí v oboru FPGA

0

Minulý týden se po nějaké době opět objevily zvěsti, že by Samsung mohl chtít koupit AMD, aby si upevnil pozici proti Qualcommu a Intelu. Šlo ale asi spíše o úvahy typu „co by mohlo být, kdyby…“, vyslovené analytiky, nikoliv zprávu o tom, že se se o tuto koupi Samsung skutečně uchází. Potenciálně zásadní akvizice se ale teď prý v polovodičovém průmyslu skutečně chystá. Půjde v ní ale naopak o Intel. Ten totiž podle zprávy Wall Street Journalu hodlá koupit společnost Altera, což je jeden ze dvou předních výrobců FPGA.

Podle nejmenovaných zdrojů tohoto ekonomického deníku Intel momentálně s Alterou vyjednává o akvizici. Zatím ovšem není jasné, zda tato jednání dojdou do finiše a povedou skutečně k odkoupení této firmy Intelem. Wall Street Journal uvádí, že podmínky, ani to, v jakém stádiu se rozhovory nacházejí, se v tuto chvíli zjistit nepodařilo. Pokud by ale na tento obchod došlo, šlo by zatím o největší a také technologicky nejzásadnější akvizici v historii Intelu.

FPGA značky Altera

Altera je na trhu s FPGA dvojkou za Xilinxem (což je firma, která FPGA jako takové vynalezla) a její tržní kapitalizace byla před vypuštěním této zprávy 10,4 miliardy USD. Do konce pátečního obchodování však naděje na odkoupení vynesly cenu akcií nahoru o 28 % a kapitalizace dosáhla 13,4 miliardy. Intel by tak zřejmě musel zaplatit částku vysoce přesahující jeho celý loňský čistý zisk, který činil 11,7 miliardy USD (ovšem část by samozřejmě mohl vyplatit v akciích či jinak).

Strategicky by ovšem akvizice mohla mít velký potenciál. FPGA jsou zbožím s poměrně vysokými maržemi, což Intelu zapadá do strategie. Navíc je tu jeden detail: Altera již vyvinula FPGA určená k produkci na 14nm výrobních linkách Intelu, čímž je již z části uskutečněná práce nutná k její integraci do polovodičového gigantu. Coby divize Intelu by ve využívání jeho továren zřejmě dál pokračovala, což by Intelu pomohlo amortizovat náklady na jejich výstavbu a provoz. Firma je totiž potřebuje co nejvíce vytížit, k čemuž slábnoucí poptávka po klasických procesorech nedostačuje. Altera by naopak získala výhodu proti konkurenci, neboť by za výrobu nemusela platit tržní ceny u TSMC či jiných výroben.

Altera Stratix 10 a výroba u Intelu

 

Integrovaná FPGA v procesorech?

Akvizice by ale mohla přinést také velké přínosy z technologického hlediska. S programovatelnými hradlovými poli by se Intel dostal do úplně nového oboru, což by mu mohlo otevřít nové zdroje tržeb v sektoru enterprise. Integrování FPGA do procesorů by totiž mohlo přinášet velká zlepšení výkonu v specializovaných serverových aplikacích a Intel již dříve oznámil takovéto plány na jejich využití. Procesory Xeon vybavené přídavnými FPGA by mohly bodovat u různých velkým provozovatelům datacenter a webových služeb, jako je Amazon, Microsoft, Facebook nebo Google. Akvizice by také otevírala teoretickou možnost přímo začlenit programovatelné menší bloky do běžných CPU na úrovni čipu samotného, i když v tomto případě jde asi o eventualitu málo pravděpodobnou či přinejmenším hodně vzdálenou.

 

Z dlouhodobého hlediska by tedy Intel mohl hodně získat – když už ničím jiným, tak diverzifikací svého záběru. Jak už ovšem bylo řečeno, zatím není vůbec jisté, zda se takto akvizice uskuteční. Záviset bude na tom, zda budou akcionáři Altery souhlasit a zda se podaří dohodnout na ceně.

Zdroje: Wall Street Journal, AnandTech (fórum), Forbes

Ohodnoťte tento článek!