Intel chce zavést PCI Express x2

0

Nenechte se zmást tím, že se bez jakýchkoliv rozšiřujících karet do slotu PCI Express x1 obejdete. Výrobci desek právě přes toto rozhraní připojují řadiče USB 3.0 nebo SATA 6 Gb/s. Tyto přídavné řadiče ale občas mohou zužitkovat větší propustnost, než jakou nabízí jedna linka PCI Express.

Řadič USB 3.0 je typickým příkladem. Teoretická propustnost jednoho portu je 600 MB/s, PCIe 2.0 x1 ale přenese maximálně 500 MB/s jedním směrem. Navíc, vzpomenete-li si na počátky USB 3.0 na deskách s čipsetem P55, který podporoval pouze PCIe verze 1.1, někteří výrobci takto omezili propustnost celého řešení na 250 MB/s, jiní situaci řešili za pomoci můstku ze dvou linek verze 1.1 na jednu linku verze 2.0.

Čtyři linky jsou naopak moc, tím spíš, když PCH a jižní můstky mívají zpravidla čtyři PCIe linky pro takováto přídavná zařízení. Chystané čipsety Intelu rodiny Panther Point sice mají zabudovaný řadič USB 3.0 a celkem osm linek (verze 2.0), avšak připojovat řadiče čtyřmi linkami by přídavné čipy zbytečně prodražovalo. Ideálním řešením by byly dvě linky, a právě o implementaci takové varianty PCI Express se prý Intel pokouší (zdali ale už Panther Point tuto možnost nabídne, zatím nevíme).

Problémem ovšem může být, že organizace PCI-SIG, která standard PCI Express spravuje, variantu se dvěma linkami oficiálně nezná. Přidat PCIe x2 do specifikace by ale nemusel být tak velký problém – to už by spíše Intel mohl narazit na lenost výrobců přídavných řadičů. Iniciativa se však cení, nemyslíte?

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!