Intel chce zrušit 3,5mm výstupy pro sluchátka, připojovat se budou k USB

0

Nový oboustranný typ portu USB (USB 3.1 typu C) by jeho tvůrci rádi proměnili v univerzální rozhraní, ke kterému by se daly kromě obvyklých periférií připojit i nabíječky, dokovací stanice, nebo dokonce monitory. A tyto ambice by mohly jít ještě dál. Intel totiž představil plány, jak céčkovým USB nahradit dokonce i výstupy (či vstupy) audia pro sluchátka, mikrofon a podobně. Stalo by se tak náhradou dlouhá desetiletí standardních 3,5mm „jacků“.

Port USB typu C má poměrně velké množství pinů a umožňuje redefinovat jejich funkci skrze technologii tzv. „alternate modes“, což je využito například k onomu připojení monitorů (se signálem DisplayPort). Pro zvukový signál se použití alternativních režimů také nabízí. Pro výrobce zařízení by to bylo výhodné v tom, že by na mobilu či tabletu měli o port míň (a cynicky by se dalo dodat, že se pak zákazníkovi budou moci prodat o jednu drahou redukci víc). Jako obvykle je pak tento nápad také motivován snahou ještě o vlásek ztenčit šasi zařízení, což designéry evidentně stále trápí víc než co jiného.

Plány Intelu na nahrazení 3,5mm jacků mají dvě podoby. Jednodušší z nich je zachovat klasický analogový signál, ale vyvádět ho konektorem USB typu C pomocí specifických pinů (SBU1, SBU2). Takováto sluchátka by nebyla až na konektor složitější než dnešní plně pasivní, ale měla by i možnost pomocí datových pinů realizovat funkce navíc (senzory, ovládání). V tomto případě by asi bylo možné prodávat jednoduché pasivní redukce z USB na jack.

USB Type-C Audio

 

Digitální kvalita není zadarmo

Ovšem Intel počítá také (nebo možná převážně) s digitálním připojením sluchátek. Za tímto účelem vyvinul specifikaci USB Type-C Digital Audio, která má být v tomto čtvrtletí roku finalizována a vydána. Tato zařízení by měla pracovat dle specifikace USB Audio Device Class 2.0 a mít svůj vlastní D/A převodník a zesilovač – analogová část zvukového výstupu by se přesunula z mobilu či tabletu do sluchátek/reproduktorů. Právě tuto komplikovanější cestu chce zřejmě Intel na úkor klasického analogu propagovat.

Přesun elektroniky do sluchátek podle Intelu umožní rozšířit jejich funkce a možnosti, pochopitelně ale také povede ke zvýšení jejich ceny. Zejména u základních sluchátek by výrobní náklady tohoto „bonusu“ asi mohly převýšit náklady na vlastní akustickou část. Na to má Intel obvyklý argument, že v těch lepších a dražších se to schová a masová výroba náklady sníží, což ale pochopitelně může být obhajoba jen dílčí. Funkce navíc, které aktivní elektronika umožní, pochopitelně mohou být plusem, otázka ale je, zda je potřebuje každý.

USB Type-C Audio

Z některých aspektů dává samozřejmě digitální výstup zvuku smysl – uvítáte jej, pokud bude možnost připojit se ke kvalitnímu zesilovači a zbavit se tak šumu a rušení (mnozí uživatelé notebooků si k tomuto účelu nyní musí kupovat externí zvukovky do USB, neboť analogový výstup mají příliš špatný). Pro sluchátka samotná ale myslím o velkou výhru nepůjde, neboť v jejich případě jen zřídkakdy bude zabudovaný zesilovač nějak výjimečně kvalitní.

Oboustraný konektor a porty USB 3.0 Type C
Oboustraný konektor a porty USB 3.0 Type C

 

Kupte si nová sluchátka

Zatím není moc jasné, jak moc výrobci budou na tyto nápady slyšet a zda tedy 3,5mm jackům, které jsou z podstaty kompatibilní s nepřeberným množstvím různých sluchátek, skutečně něco hrozí . Pokud by se ale taková USB móda rozmohla, půjde pro uživatele minimálně krátkodobě o nepříjemnou věc. Se zařízením postrádajícím konvenční výstup nebudete moci použít stávající, byť třeba velmi kvalitní sluchátka a budete nuceni pořídit nová – či v případě analogového výstupu adaptér (což jistě někteří výrobci rádi zneužijí k vylepšení tržeb).

 

V případě digitální verze USB výstupů to už nebude možné vůbec a nezbude než koupit nová, dost možná zbytečně prodražená. Navíc se obávám toho, že výrobci sice odeberou 3,5mm jack, ale nepřidají další USB, takže nebude možné mít zasunutá sluchátka či nabíječku naráz. Když se podíváte například na představy firmy Apple o portové výbavě vhodné pro notebook, vypadá to na „vývoj“ přesně tímto směrem. Osobně ale doufám, že se nákaza bude soustředit hlavně na „trendy“ část trhu a normálnější elektronika a počítače budou 3,5mm jacky držet při životě. Pokud by naopak na zařízeních byly obě možnosti výstupu, pak by naopak byl důvod k radosti.

Zdroj: AnandTech

Intel chce zrušit 3,5mm výstupy pro sluchátka, připojovat se budou k USB

Ohodnoťte tento článek!